ΑΡΤΑΚΗ-ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 0-2: Λύγισε στην παράταση τους ...αλύγιστους που έπαιζαν με εννιά

3 Ιανουαρίου 2018, 23:00
Εχασαν πέναλτι στην εκπνοή του α' ημιχρόνου οι Αλιβεριώτες.

Ημιτελικός (ρεβάνς) γκραν γκινιόλ ήταν αυτός που έγινε σήμερα (3/1) το απόγευμα στο γήπεδο της Αρτάκης ανάμεσα στον ΑΟΝΑ και τον Ταμυναϊκό.

Οι Αλιβεριώτες επικράτησαν με 2-0 στην παράταση και προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΑΟ Χαλκίς.

Ο Ταμυναϊκός και η Αρτάκη είχαν φέρει λευκή ισοπαλία στο πρώτο ματς στο Αλιβέρι και το ...νέο 0-0 σφράγισε τις προσπάθειές τους και σήμερα, μετά από 90 λεπτά αγώνα.

Ενας αγώνας, που έσπασε καρδιές, με τον Ταμυναϊκό να χάνει πέναλτι στην εκπνοή του α' ημιχρόνου και με την Αρτάκη να μένει με εννιά παίκτες στα μισά του β' ημιχρόνου.

Τελικά, η ομάδα του Βαγγέλη Ζέρβα αποδείχθηκε αλύγιστη στο 90λεπτο, ωστόσο στην παράταση δεν άντεξε και δέχτηκε δυο γκολ, αλλά και το χειροκρότημα των φιλάθλων της.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Αρτάκης έκαναν οι δυο νέες μεταγραφές της, ο Ταψής (ξεκίνησε βασικός) και ο Γκάβαλης (μπήκε αλλαγή).

Ετσι ξεκίνησαν

Ο Ταψής αγωνίστηκε στο κέντρο με τους Αγγελάκη και Γιώργο Μαστροκώστα, μπροστά οι νεαροί Κονόμι, Λειβαδίτης και Μπασινάς, στόπερ οι έμπειροι Τσούτης και Μπισμπικόπουλος, αριστερός μπακ ο Μπαλαμπάνης και δεξιός μπακ ο Κολιόπουλος. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Τσάμαρης.

Για τον Ταμυναϊκό, οι Κώτσης, Ραμπαβίλας και Κούρτης ήταν η επιθετική τριπλέτα, στόπερ οι Καρράς και Β. Αναστασίου, δεξιά ο Κρόκος, αριστερά ο Πιλάτης και στο κέντρο οι Σιλιγαρδάκης και Μ. Αναστασίου ανασταλτικοί μέσοι με επιτελικό τον Ζάχι. Κάτω από τα δοκάρια ο Μπάρδης.

Καλύτερος ο Ταμυναϊκός στο α' ημίχρονο

Στο α' ημίχρονο ο Ταμυναϊκός ήταν καλύτερος και έψαξε εξαρχής το γρήγορο γκολ. Πήρε την κατοχή και τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή, χάνοντας δυο καλές φάσεις, στο 25' με τον Κρόκο (σούταρε παράλληλα με την εστία άουτ) και στο 27' με τον Κώτση (σούταρε στην κίνηση άουτ από μαγική πάσα του Ραμπαβίλα).

Πέναλτι και αποβολή

Η επόμενη επικίνδυνη επίσκεψη του Ταμυναϊκού στα καρέ της Αρτάκης ήταν στο 44', με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι.

Ηταν μία φάση, στην οποία ο Ταμυναϊκός έπαιξε γρήγορα στην κόντρα με τον Κρόκο -που είχε καλά ανεβάσματα-. Ο Κρόκος πάσαρε στον Κούρτη, αυτός μπήκε στην περιοχή, "γκρεμίστηκε" από τον Μαστροκώστα και ο Φώτης καταλόγισε πέναλτι, ενώ έδειξε και την κόκκινη κάρτα στον Μαστροκώστα.

Ο Σιλιγαρδάκης εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Τσάμαρης έπεσε στη δεξιά του γωνία και κράτησε το μηδέν (σ.σ. η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι).

Πίεσε ο Ταμυναϊκός, αντιστάθηκε η Αρτάκη, που έμεινε με εννιά!

Στο β' ημίχρονο ο Ταμυναϊκός με αριθμητικό πλεονέκτημα συνέχισε να έχει την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Για να φτάσουμε στο 65', όταν ο Μπαλαμπάνης δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, με την Αρτάκη να μένει με εννιά παίκτες.

Και πάλι, όμως, ο Ταμυναϊκός, αν και άσκησε μεγάλη πίεση στην αντίπαλη άμυνα, δεν κατάφερε να δημιουργήσει ρήγματα, προβληματίζοντας με την απόδοσή του και ...ενόψει του επερχόμενου "τελικού" στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, κόντρα στον Αιολικό.

Η Αρτάκη έπαιξε με αυταπάρνηση και ψυχή και κράτησε ανέπαφη την εστία της για 95 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις.

Εδωσε τη λύση ο Κώτσης στην παράταση

Τελικά, στην παράταση την λύση στον Ταμυναϊκό έδωσε ο Κώτσης, ο οποίος σε μία ανύποπτη φάση με ξαφνικό ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή πέρασε την μπάλα πάνω από τον Τσάμαρη, κάνοντας το 0-1.

Η Αρτάκη δεν γινόταν να φέρει τούμπα το ματς, καθώς ήθελε δυο γκολ, με δυο παίκτες λιγότερους, μέσα σε 20 λεπτά, για να πάρει αυτή την πρόκριση.

Αν το έκανε κι αυτό θα έμπαινε στο βιβλίο Γκίνες.

Ο Κούρτης έδωσε τη ...χαριστική βολή

Τον επίλογο στο ματς έγραψε ο Κούρτης. Μετά από ασίστ του Μήτρου, ο Κούρτης με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Διαιτησία: Φώτης, Πριόνας - Περιβολάρης.

ΑΡΤΑΚΗ (Βαγγέλης Ζέρβας): Τσάμαρης, Ταψής (46' Χιούσκα), Μπαλαμπάνης, Μπισμπικόπουλος, Τσούτης, Αγγελάκης (46' Γκάβαλης), Μπασινάς (80' Γκέκας), Γ. Μαστροκώστας, Λειβαδίτης, Κονόμι, Κολιόπουλος.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Λαθουράς): Μπάρδης, Κρόκος (90' Ζαρίφης), Πιλάτης, Καρράς, Β. Αναστασίου, Σιλιγαρδάκης (61' Μήτρου), Κώτσης (100' Κ. Καρατζάς), Μ. Αναστασίου, Ζάχι, Ραμπαβίλας (104' Σταμέλος), Κούρτης.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλιού τερματοφύλακα της Αρτάκης Γιάννη Στουπή, που έφυγε απ' τη ζωή λίγο μετά την έλευση του νέου χρόνου.