ΚΥΜΗ-ΑΕΚ 77-79: Χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία να θριαμβεύσει επί της βασίλισσας

20 Ιανουαρίου 2018, 20:25
Η ομάδα της Εύβοιας πάλεψε για τη νίκη και την έχασε στις λεπτομέρειες

Πριν από ένα μήνα περίπου, η Κύμη είχε πετύχει περήφανη νίκη επί του ιστορικού Αρη και σήμερα ήταν έτοιμη να πετύχει άλλον έναν θρίαμβο επί της "βασίλισσας" του ελληνικού μπάσκετ, της ΑΕΚ (κρατάει αυτό τον τίτλο από το 1968 που κέρδισε το πρώτο ελληνικό κύπελλο στην Ευρώπη).

Σ' όλη τη διάρκεια του ματς η ομάδα μπάσκετ της Εύβοιας έδειχνε ικανή να πάρει άλλη μια νίκη (την έκτη φετινή). Πάλεψε γι' αυτή, αλλά στο τέλος έχασε με 77-79 και παράλληλα την ευκαιρία για άλλον έναν θρίαμβο στο κλειστό της Κανήθου, όπου ιδιαίτερα έντονη ήταν η παρουσία των φίλων του Δικεφάλου της Αθήνας.

Εγινε ένα πολύ ωραίο ματς που κράτησε σε αγωνία τους θεατές μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη της νίκη εκτός έδρας πάρα πολύ δύσκολα, όπως παραδέχτηκε και ο κόουτς των κιτρινόμαυρων Σάκοτα, ενώ ο τεχνικός της Κύμης Γιάννης Καστρίτσης παρά την ήττα δήλωσε απόλυτα ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του.

Στο πρώτο μέρος, η Κύμη, μ' ένα λάθος μόνο, έφτασε στο +9 (19-10) στο 7' κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αντεπίθεση με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά (24-25) στο 12'.

Στη συνέχεια καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με 42-40 υπέρ της Κύμης, η οποία στην τρίτη περίοδο έκανε ένα σερί 7-0, με τον ΜακΦάντεν στα ...πάνω του και πήρε προβάδισμα με 51-44 στο 25'.

Στην τελευταία περίοδο, η Κύμη έδειχνε ότι θα έπαιρνε τη νίκη. Ομως η ΑΕΚ πιο προσεκτική στη συνέχεια πέρασε μπροστά και στο φινάλε έγινε η υπερ-προσπάθεια από τους γηπεδούχους για την ανατροπή.

Με το σκορ στο 76-78, ο ΜακΦάντεν αστόχησε σε τρεις, ο ΜακΓκι είχε 0/2 βολές, κέρδισε φάουλ αμέσως ο Κάιζερ που αστόχησε σε μια βολή και ο Γκριν έκανε αμέσως μετά το 77-79 (με ελεύθερη βολή).

Στα λίγα δευτερόλεπτα που απέμεναν ο ΜακΦάντεν επιχείρησε να σκοράρει με τρίποντο, αλλά αστόχησε κι αυτοί που έφυγαν χαρούμενοι απ' το παρκέ ήταν οι φιλοξενούμενοι.

Η ΑΕΚ είχε 62% στα δίποντα και 76% στις βολές. Αντίστοιχα, η Κύμη είχε 40% και 61%, ενώ οι νικητές είχαν τρία περισσότερα ριμπάουντ (38-35). Στα τρίποντα και οι δυο ομάδες είχαν 8 εύστοχα στις 22 προσπάθειες!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 10 (4/6 διπ., 2/3 τριπ. 3 ριμπ.), Οκερεαφόρ 6 (2/8 διπ., 1/3 τριπ., 1/2 βολ., 4 ριμπ.), ΜακΓκί 14 (6/11 διπ., 2/6 βολές,7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 19 (7/18 διπ., 2/7 τριπ. 3/3 βολές, 4 ριμπ., 4 ασίστ), Σμιθ 5 2/11 διπ., 0/3 τριπ., 1/1 βολές, 5 ασίστ) Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 15 (5/10 διπ., 2/3 τριπ., 3/4 βολές, 4 ριμπ.), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 3, Μπάρλος 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 14 (1), Χάρις 19 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 17 (3), ¶τιτς, Μπάρλοου 5, Μαυροειδής 8.

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: Στην κορυφή του κόσμου ο Πάνος Τριανταφύλλου (VIDEO)

[19/11/2019 - 19:25]

Πήρε το χρυσό τη μέρα που και ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε την πρωτιά στο ATP Finals. ...περισσότερα

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]