ΚΥΜΗ-ΛΑΥΡΙΟ 94-81: Εδειξε πρόσωπο καλό και άγριο...

27 Ιανουαρίου 2018, 20:25
Εκαναν το καλύτερο παιχνίδι τους οι νικητές κι έσπασαν την παράδοση

Αξιζε τη νίκη και με το παραπάνω ομολόγησε ο κόουτς του Λαυρίου Χρήστος Σερέλης για την ομάδα της Κύμης, που νίκησε σήμερα με 94-81,  στο κλειστό της Κανήθου, την έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος, ομάδα της Αν. Αττικής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αγριεμένοι στο παρκέ, αλλά όταν η Κύμη έδειξε το καλό της πρόσωπο στα αμυντικά καθήκοντα, έβγαλε και επιθετικά το ...άγριο και έσβησε το Λαύριο.

Ισως να έκανε και το καλύτερο παιχνίδι της η Κύμη σ' αυτό το ματς και όπως είπε ο προπονητής της, Γιάννης Καστρίτης, αρκετοί παίκτες του έδειξαν αγωνιστικό χαρακτήρα πολύ διαφορετικό από τον συνηθισμένο.

Για την Κύμη ήταν η πρώτη της νίκη επί του Λαυρίου που την είχε κερδίσει στα τρία προηγούμενα ματς μεταξύ των δυο ομάδων για τη Basket League.

Φοβερός ο Μακ Φάντεν, αλλά και ο Μακ Γκι, ενώ ο Μπάρλος ειδικά στα τελευταία λεπτά ήταν ...όλα τα λεφτά. Και για να μην αδικήσουμε κανέναν, δεν υπάρχει παίκτης της νικήτριας που να μην ικανοποίησε.

Το Λαύριο ήταν καλύτερο, όπως προαναφέρθηκε, στο ξεκίνημα του ματς και έκανε το 10-17 στο 6', με τρίποντο του Μέγιερ. Ξύπνησε η Κύμη και αφού ροκάνισε τη διαφορά (22-23 στο πρώτο 10λεπτο), πήρε στη δεύτερη περίοδο το προβάδισμα και στο β' ημίχρονο έφθασε ψηλά και τη διαφορά (στο +21 στο 35').

Ο ξέφρενος ρυθμός των γηπεδούχων έκανε ιδιαίτερα ζωντανή και την ατμόσφαιρα στο κλειστό της Κανήθου που γέμισε σήμερα, φυσικά από Ευβοείς  φίλους του μπάσκετ, αλλά και από φιλάθλους του Λαυρίου που επέδειξαν άριστη συμπεριφορά.

Διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης, Μαγκλογιάννης, Τζαφλέρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 47-44, 70-58, 94-81.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (1), Οκερεαφόρ 10 (2), ΜακΓκι 19 (6/9 δίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 18 (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Σμιθ 13 (2), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 3 (1/6 δίποντα, 1/1 βολή), Κάιζερ 8 (7 ριμπάουντ, 4 τάπες), Μπάρλος 11 (2).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κουζέλογλου 7 (1), Μέιερ 15 (3), Γκρέι 6 (2), Ουίγκινς 11, Λεγκίκας, Νίξον 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ασίστ), Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 4, Λαμπ 7, Μουρ 8 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά

Κύμη: 22/38 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 23/29 βολές, 38 ριμπάουντ (25+13), 19 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 8 τάπες.

Λαύριο: 21/42 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 12/19 βολές, 24 ριμπάουντ (17+7), 22 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 τάπες.

Α' ΕΠΣΕ: Aποτελέσματα, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική

[16/11/2019 - 22:30]