ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 1-0: Με γκολ ποίημα του Νίκου Γκίκα

4 Φεβρουαρίου 2018, 20:00
Στο τέλος λυτρώθηκαν οι "Λύκοι".

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Μακρυκάπα, η οποία νίκησε και τον Ελλήσποντο κι εξακολουθεί να διατηρείται στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι με τον Ελλήσποντο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με δυνατές μονομαχίες και μεγάλη ένταση, αλλά και τους γηπεδούχους να λυτρώνονται στο τέλος του ματς.

Στο α' ημίχρονο η Μακρυκάπα ήταν καλύτερη και πιο απειλητική από τους Λαμψακιώτες.

Η πιο μεγάλη φάση για τους "Λύκους" χάθηκε στο 35' όταν ο Βουρδάνος βρέθηκε ...φάτσα με τον Αγριόδημο, αλλά ο γκολκίπερ του Ελλήσποντου ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο β' ημίχρονο ο Ελλήσποντος ανέβηκε πιο ψηλά και προσπάθησε να γίνει απειλητικός για την εστία του Αναστασίου, χωρίς, όμως, να φτάσει με αξιώσεις κοντά στην επίτευξη ενός γκολ.

Αρκετά σταθερός όταν χρειάστηκε ήταν και ο γκολκίπερ του Ελλήσποντου, Γιάννης Αγριόδημος, αλλά στο 86' ο "πύργος" που "έφτιαξε" μπροστά από την εστία του ...έπεσε.

Ο Νίκος Γκίκας (φωτό, όταν έπαιζε στον ΑΟΝΑ) με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 και οι "Λύκοι" πήραν άλλο ένα πολύτιμο τρίποντο και κράτησαν τα κλειδιά της 4ης θέσης.

Διαβάστε ΕΔΩ δηλώσεις του Νίκου Κιαπέκου για το ματς...

Διαιτησία: Πόγκας, Πριόνας-Δελχάς.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Νίκος Κιαπέκος): Αναστασίου, Λέκκας, Χασάνδρας, Α. Καρκαλής, Ι. Καρκαλής, Σηφάκης, Γκίκας, Κουτσαυλής, Βουρδάνος (51' Σμπρίνης), Σίδερης, Μπαϊμπάκης (45' λ.τρ. Στούμπος).

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Γιάννης Καρβέλης): Αγριόδημος, Κατσικαβάλης (27' Ντεγιάννης), Νάτσης, Κουσερής, Κουτσαυλής, Νόνας (84' Μούτσος), Νικολάου, Κούτρας, Λάμπρου, Λάζρι, Πετρογιάννης (73' Μπακλαγιεμέζης).