ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΑΙΔΗΨΟΣ 4-1: Ξέσπασε και κράτησε το +6 από τον Λήλα

10 Φεβρουαρίου 2018, 18:20
Επιστροφή στις νίκες για τους πρωτοπόρους-Βασικός ο Γιώργος Μπασινάς.

Κακή παρένθεση αποδείχθηκε για τον Απόλλων Ερέτριας η γκέλα της περ. εβδομάδας κόντρα στον Ολυμπιακό Χαλκίδας.

Οι πρωτοπόροι επέστρεψαν με εμφατικό τρόπο στις νίκες, φιλοδωρώντας με τέσσερα γκολ την Αιδηψό, αν και τα ...χρειάστηκαν στο α' ημίχρονο.

Στο 32' από κόρνερ του Μώρου, ο Καλοχωρίδης με κεφαλιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ήρθε η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους και τα σύννεφα έγιναν ακόμη πιο μαύρα απ' ότι πριν ...λόγω της κακοκαιρίας.

Στο 37' ο Τίτο Μπιμπάι με απευθείας φάουλ "νίκησε" τον Ερμή Τόρα και έκανε το 1-1.

Με το ισόπαλο 1-1 έληξε το ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ο Απόλλων Ερέτριας ...ξέσπασε και διατήρησε το +6 από τον Λήλα, που την ίδια ώρα περνούσε άνετα με 3-0 από τον Βατώντα.

Στο 54' από έξυπνη πάσα του Τόρα στον Μώρο, ο δεύτερος (σ.σ. δεν είχε παίξει στο Πάρκο του Λαού με τον ΟΣΦΧ) έκανε το 2-1.

Στο 76' ο Τόρα από δημιουργός έγινε εκτελεστής από στημένη φάση.

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-1 και έδιωξε το άγχος από την ομάδα του.

Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 78'. Ο Αγραφιώτης κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για τον ...επίλογο του ματς.

Ενα ματς, στο οποίο η Αιδηψός πάλεψε στα ίσια στο α' ημίχρονο, αλλά στο β' ημίχρονο η Ερέτρια βρήκε λύσεις στους γρίφους που της έβαλε η ομάδα της Β. Εύβοιας και πήρε δίκαια το "τρίποντο".

Επιστροφή Μπασινά

Να σημειώσουμε ότι την επανεμφάνισή του με τη φανέλα του Απόλλωνα Ερέτριας, και μάλιστα στη βασική 11άδα, έκανε ο "γερόλυκος" (βαδίζει στο 45ο έτος) Γιώργος Μπασινάς, ο οποίος μεταπήδησε στην ομάδα της Ερέτριας από τα Κόσκινα την τελευταία μέρα των μεταγραφών.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιάννη Καρβελά (καθηγητής ΦΑ, παλιός προπονητής και συγγραφέας βιβλίων, αρκετά από τα οποία ήταν αθλητικής ιστορίας της Εύβοιας).

Διαιτησία: Καλαμάτας, Καμπούρης - Κωνστάντιος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δ. Βαλκάνος): Ερμ.Τόρα, Καρβελάς, Γ. του Κ. Μπασινάς (85' Κικίδης), Βελαέτης, Σμπιλήρης, Καλοχωρίδης, Σμυρναίος (73' Τρεγκάι), Πολυχρόνης, Αγραφιώτης, Γκ. Τόρα, Μώρος (83' Ευγενίου).

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γ. Δημητρίου): Ψαρράς, Φώτου, Καραγκούνης, Γλύκος, Μ. Αναγνώστου (71' Κάππες), Σαμπάι, Καπλανάι (77' Βασιλείου), Μάρκου, Ν. Αναγνώστου (62' Γοργοματης), Τίτο Μπιμπάι (81' Παπατζίκος), Στεργίου.