ΚΥΜΗ-ΠΑΟΚ: 88-85: Αλλος ένας μεγάλος θρίαμβος, άλλη μία ιστορική νίκη (VIDEO)

15 Φεβρουαρίου 2018, 20:32
Σε παιχνίδι που έσπασε καρδιές στο κλειστό Κανήθου.

Ντέρμπι ολκής -όπως αναμενόταν- ήταν το παιχνίδι της Κύμης με τον ΠΑΟΚ στο κλειστό Κανήθου, ένα ματς που ολοκλήρωσε την 16η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ.

Η Κύμη θριάμβευσε και σημείωσε άλλη μία ιστορική νίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ, όπως είχε κάνει και πέρυσι.

Μετά και από αυτή τη νίκη η Κύμη βλέπει ότι ο δρόμος της οχτάδας (πλέι οφ) στη μεγάλη κατηγορία είναι ορθάνοιχτος.

Στο α' ημίχρονο οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη σώμα με σώμα και πόντο-πόντο, με την Κύμη να είναι περισσότερες φορές μπροστά στο σκορ, αλλά τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να ισορροπεί.

Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει αισθητά στο σκορ.

Η Κύμη προηγήθηκε με 38-34 στο 14', ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 38-38, αλλά οι Ευβοιώτες ξαναπήραν κεφάλι με 42-38.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε εκ νέου σε 42-42 στο 18', αλλά στο τελευταίο δίλεπτο του α' ημιχρόνου η Κύμη με ένα μίνι ξέσπασμα και δύο σερί γκολ-φάουλ ...εκτόξευσε -για τα δεδομένα του ματς- τη διαφορά στο +7.

Η Κύμη χτύπησε μέσα στη ρακέτα τον ΠΑΟΚ με τους ψηλούς να βρίσκουν λύσεις και τον Σμιθ να πυροβολεί από ...έξω απόσταση, έχοντας 16 πόντους στο α' ημίχρονο, όντας ο πρώτος σκόρερ του ματς.

Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με το ταμπλό να γράφει Κύμη-ΠΑΟΚ 51-46, με την ομάδα της Εύβοιας να είναι άκρως παραγωγική, σημειώνοντας 51 πόντους κόντρα στον ισχυρό ΠΑΟΚ, ο οποίος πριν λίγες μέρες εξασφάλισε την πρόκρισή του στους "16" του Champions League.

Εχτισε διαφορά στο ξεκίνημα του γ' δεκαλέπτου η Κύμη

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Κύμη λες και ήταν βγαλμένη από το NBA έφτασε τη διαφορά στο +14 (60-46), παίζοντας σκυλίσια άμυνα και βγάζοντας φωτιές από τη γραμμή των 6.75 με τους Μανωλόπουλο και Μακφάντεν να κάνουν πάρτι με τρίποντες βόμβες.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να τα έχει χαμένα. Ο Δικέφαλος αιφνιδιάστηκε, έχοντας δεύτερο ρόλο στο παιχνίδι, τη στιγμή που η Κύμη έμοιαζε καλοκουρδισμένη μηχανή.

Οι Μακεδόνες αντέδρασαν και με ένα σερί 5-0 κατέβασαν τη διαφορά στο -8 (62-54).

Ηταν βέβαιο ότι ο ΠΑΟΚ δεν θα πετούσε λευκή πετσέτα και θα επιχειρούσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Η Κύμη από την άλλη, δεν είχε ζεστό σ' αυτό το διάστημα τον Σμιθ του οποίου η κάνη σίγασε.

Είχε, όμως, Γλυνιαδάκη που συνέχισε με έμμεσα τρίποντα (γκολ-φάουλ) να διατηρεί τη διαφορά υπέρ της Κύμης.

Ο ΠΑΟΚ έσβησε τη διαφορά

Παρόλ' αυτά η εμπειρία του ΠΑΟΚ και οίστρος του Κόνιαρη έσβησαν τη διαφορά (64-64) στο 29'.

Λίγο πριν ο πάγκος της Κύμης δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρίες σε διαιτητικά σφυρίγματα και λίγο μετά ο ΠΑΟΚ πήρε και το προβάδισμα με 64-66.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με μία βολή του Γλυνιαδάκη να διαμορφώνει το 65-66.

Μπροστά ο Δικέφαλος

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 3ποντο του Κόνιαρη και δίποντο του Τζάκσον να κάνουν το 65-71.

Στο μεταξύ η Κύμη ήταν απελπιστικά άστοχη στα μακρινά σουτ με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξαναφέρει το παιχνίδι στα μέτρα της (65-73 το σκορ στο 33').

Ξαναγύρισε η Κύμη και νίκησε

Και ξαφνικά η Κύμη ξύπνησε με άμυνα για σεμινάριο. Με σερί 9-0 πέρασε μπροστά (74-73), 5 λεπτά πριν το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με 3ποντο (74-76), αλλά ο πρώην ΠΑΟΚτσής ΜακΦάντεν ισοφάρισε σε 76-76.

Πάντως, η Κύμη είχε πρόβλημα στα επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να ανανεώνει σερί χαμένες επιθέσεις, τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε από τη γραμμή των βολών. Το παιχνίδι κρεμόταν σε μία κλωστή (78-76 στο 37').

Στο 38' τρίποντο του ΜακΦάντεν έδωσε αέρα τριών πόντων στην Κύμη (81-78), ενώ δύο βολές του Σμιθ έφεραν τους γηπεδούχους στο +5 (83-78).

Στα 43'' λάθος επαναφορά του Κάμερον Τζόουνς επέτρεψε στον ΠΑΟΚ με εύκολο καλάθι του Κατσίβελη να πλησιάσει σε απόσταση βολής (83-82).

Μία βολή του ΜακΓκι έκανε το 84-82 και αμέσως αστόχησε σε 3ποντο για τον ΠΑΟΚ ο Γκος. Ο Οκερεαφόρ με δύο βολές έκανε το 86-82 για την Κύμη.

Ο Λάκι Τζόουνς του ΠΑΟΚ με 3ποντο μείωσε σε 86-85 στα 12''.

Ο Σμιθ δύο βολές έκανε το 88-85, ενώ 1 δεύτερο πριν το τέλος ο Οκερεαφόρ τάπωσε τον Χαραλαμπόπουλο σε τρίποντο και η Κύμη πήρε τεράστια νίκη.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 14 (4), Οκερέαφορ 11 (6 ριμπάουντ), ΜακΓκι 7 (1/1 δίποντα, 5/11 βολές, 10 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 18 (4), Σμιθ 22 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τζόουνς 6, Γλυνιαδάκης 10, Κάιζερ, Μπάρλος.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 9 (1), Κατσίβελης 5 (1), Τζάκσον 6 (4 ριμπάουντ), Γκος 13 (2/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόνιαρης 15 (3), Καρράς 4, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 14, Χαραλαμπόπουλος 4 (0/5 σουτ, 4/5 βολές).

[21/11/2019 - 14:20]

Τι λέει ο προπονητής του ΑΟ Ν. Αρτάκης και για τον αγώνα της Κυριακής με τον Παναρκαδικό. ...περισσότερα