ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΠΑΟΚ 0-3: Δεν έγινε ...Κύμη κι έχασε από τον δικέφαλο του βορρά

16 Φεβρουαρίου 2018, 21:30
Ανώτερη η ομάδα της Θεσσαλονίκης, νίκησε δίκαια.

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας από τον ΠΑΟΚ στο κλειστό Κανήθου σήμερα το απόγευμα.

Χθες, στο ίδιο γήπεδο ο μπασκετικός ΠΑΟΚ έχασε από την Κύμη, αλλά σήμερα ο Ηρακλής Χαλκίδας δεν έγινε ...Κύμη και υποχρεώθηκε σε ήττα από τους Μακεδόνες που ήταν καλύτεροι και κέρδισαν δίκαια.

Ο ΠΑΟΚ με τέλεια υποδοχή και αποτελεσματικό μπλοκ σε κρίσιμα σημεία του ματς, επέβαλλε τους δικούς του κανόνες και έφτασε σε μία σχετικά άνετη νίκη.

Οι πρωταθλητές πήραν εύκολα το πρώτο σετ, αλλά στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας στρίμωξε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος εντέλει με 24-26 έκανε το 0-2.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας χωρίς καλή ψυχολογία ήταν δύσκολο να φέρει τούμπα τη διαφαινόμενη νίκη του ΠΑΟΚ.

Παρόλ' αυτά οι παίκτες του Γκολίτση το πάλεψαν, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε λιγότερα λάθη και κατάφερε να περάσει μπροστά.

Από 'κει και πέρα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν εύκολη υπόθεση η τελική επικράτηση.

Για τον Ηρακλή Χαλκίδας δεν τράβηξαν τα βαριά χαρτιά, όπως οι Γκόμεζ και Μότα.

Ο Γκόμεζ ήταν το κεντρικό πρόσωπο του ματς και μάλιστα μετά το τέλος, οι φίλοι του ΠΑΟΚ τον φώναξαν κοντά τους, τον ευχαρίστησαν για την προσφορά του στον ΠΑΟΚ και έβγαλαν και φωτογραφίες μαζί του.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας παραμένει 5ος στη βαθμολογία και βρίσκεται εντός στόχων.

Οπως και να χει μία ήττα από τον ...τρεις -σερί- φορές πρωταθλητή ΠΑΟΚ δεν αποτελεί καταστροφή.

Τον κόουτς του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρο Γκολίτση πάντως, τον προβλημάτισε η απόδοση της ομάδας του, σ' ένα ματς που για τον ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκαν οι Παντακίδης και Σαφράνοβιτς.

Τα σετ: 20-25, 24-26, 20-25 σε 82 λεπτά.

Κερδισμένοι πόντοι

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ), Δεληπρίμης 6 (6/13 επ, 35% υπ -10% άριστες), Γκόμεζ 11 (10/26 επ, 1 άσσος), Μότα 6 (2/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ -32% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2 επ), Πεντράο 12 (10/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)/ Τσαδήμας (λ, 79% υπ -64% άριστες), Φραγκιαδάκης, Κολτσιάκης, Αδάμ, Τσολάκος 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (15/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Τερζής 1 (1/1 επ), Ουτσίκοφ 14 (10/22 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (0/7 επ, 2 μπλοκ), Γκιόν 13 (10/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ -41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ -25% άριστες), Σακόγλου, Στίγγας, Βάλκερς.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Δεν μας βγαίνει τίποτα. Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε, αλλά μπορούσαμε να κάνουμε κάτι περισσότερο. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ που προηγηθήκαμε 22-20, αλλά δε μπορέσαμε να το πάρουμε. Κάναμε άλλη μία ήττα, αλλά με προβληματίζει η εμφάνιση. Εχουμε μπροστά μας δύσκολο πρόγραμμα. Τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα, θα προσπαθήσουμε να πλασαριστούμε σε μία καλή θέση στο πρωτάθλημα διότι ο στόχος μας είναι τα πλέι οφ».