ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΑΙΔΗΨΟΣ 2-0: Ο Μπασούκος και ο Τσαλιαγκός έστρωσαν το χαλί της νίκης

25 Φεβρουαρίου 2018, 19:15
Οι νικητές ετοιμάζονται για το άτυπο ντέρμπι της 3ης θέσης με τον ΑΟΝΑ.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο το Αυλωνάρι ξεπέρασε το εμπόδιο της μαχητικής Αιδηψού, νίκησε με 2-0 και πλέον, θα αρχίσει να προετοιμάζεται για το άτυπο ντέρμπι της 3ης θέσης με τον ΑΟΝΑ την ερχόμενη Κυριακή.

Από το παιχνίδι με τον ΑΟΝΑ, στο γήπεδο της Αρτάκης, στο ματς του α' γύρου (2-0 είχε νικήσει το Αυλωνάρι), είχε να σκοράρει ο Δημήτρης Μπασούκος και το έκανε σήμερα ...ανοίγοντας το σκορ για τους κιτρινόμαυρους.

Στο 8' λοιπόν, ο Μπασούκος με έναν "κεραυνό" έξω απ' την περιοχή -κι από πλάγια θέση- έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Μπαρμπούνη κι έκανε το 1-0.

Στο 25' ...φασαρία έκανε μία κόρνα ενός "ενοχλητικού" φιλάθλου, με συνέπεια ο διαιτητής να διακόψει το παιχνίδι για τέσσερα λεπτά (είχε ξαναγίνει σύσταση στο 9ο λεπτό).

Στο 32' ο Βασίλης Τσαλιαγκος βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε καλή θέση, έκανε το πλασέ, αλλά ο Γλύκος πρόλαβε κι έδιωξε την μπάλα.

Στο 45' χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Αιδηψό να φέρει το ματς στα ίσια.

Ο Καπλανάι επιχείρησε μία σέντρα σουτ και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Η Αιδηψός, που ήταν αρκετά επιθετική, δεν κλείστηκε πίσω, αλλά δεν ευτύχησε να σκοράρει.

Κλείδωσε το ματς για τους γηπεδούχους

Στο β' ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, με το Αυλωνάρι να ψάχνει το δεύτερο γκολ και την Αιδηψό να αναζητάει την ισοφάριση.

Τελικά, έγινε το ...χατίρι του Αυλωναρίου, καθώς στο 59' διπλασίασε τα γκολ του και κατά κάποιο τρόπο "κλείδωσε" το ματς, καθώς πήρε ισχυρό προβάδισμα και ψυχολογία.

Ο Παπίλας εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Ζαχαριά που σούταρε, η μπάλα κόντραρε, ωστόσο "στρώθηκε" στον Βασίλη Τσαλιαγκό, ο οποίος με νέο σουτ την έστειλε στα δίχτυα και έκανε το 2-0

Στο 73' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ζαχαριάς των γηπεδούχων, καθώς καθυστέρησε να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου τη στιγμή της αντικατάστασής του.

Στο τελευταίο 20λεπτο δεν άλλαξε κάτι, η Αιδηψός δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς και το Αυλωνάρι πανηγύρισε το "τρίποντο".

Διαιτησία: Βρακάς, Πριόνας - Χατζηκαμαγιάννης.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Γιάννης Μπασούκος): Κότσαρης, Ιωαννίδης, Δαφνής (90' Φραγγής), Κάραλης, Κόκκος, Παπίλας, Δημ. Μπασούκος, Ζαχαριάς, Βασ. Τσαλιαγκός (88' Ν. Κούκης), Καράπας (78' Βασιλείου), Καρλής (64' Περιβολάρης).

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γιώργος Δημητρίου): Μπαρμπούνης, Φώτου (68' Παπατζίκος), Καραγκούνης (84' Χασανάι), Καππές, Γλύκος, Σιρπτσιόγλου (82'  Αθανασίου), Καπλανάι, Νικ. Αναγνώστου (62' Μάρκου), Αντρ. Μπιμπάι, Ι. Μπιμπάι, Στεργίου.

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[11/11/2019 - 23:55]

Στα 8 γκολ έφθασε ο Γιάννης Σίμωσης του Ταμυναϊκού με το χατ-τρικ στη Δροσιά ...περισσότερα

ΣΛΟΥΚΑΣ ΓΙΑ ΠΑΝΟ ΚΕΜΑΛ: Ημουν συγκεντρωμένος στον αγώνα

[11/11/2019 - 15:30]