ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΚΥΜΗ 80-91: Το τρένο δεν έκανε στάση ούτε στη Λάρισα

3 Μαρτίου 2018, 18:54
Νέο μεγάλο διπλό για ...πλέι οφ!

Μεγάλη νίκη με 91-80 μέσα στη Λάρισα πήρε η Κύμη, με την ομάδα της Εύβοιας να βρίσκεται για τα καλά σε τροχιά πλέι οφ στη Basket League.

Παράλληλα η Κύμη πήρε και την ρεβάνς για την ήττα του α' γύρου στο κλειστό Κανήθου, αλλά εδώ και καιρό η ομάδα της Εύβοιας θυμίζει τρένο που ταξιδεύει με σπασμένα φρένα.

Το τρένο δεν έκανε στάση ούτε στη Λάρισα και με κορυφαίους τους ΜακΓκι και Μακφάντεν βλέπει την 8αδα να πλησιάζει.

Η Κύμη επέβαλε τον ρυθμό της στο ματς από το πρώτο δευτερόλεπτο.

Προηγήθηκε στο 8' με 12-22 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μανωλόπουλο ενώ στο 15' η διαφορά ξέφυγε στο +20 (21-41).

Μέχρι να λήξει το ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν (33-45) και στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν μία αντεπίθεση πλησιάζοντας και στους 7 πόντους (63-70).

Στην τέταρτη περίοδος, όμως, ένα γρήγορο 4-0 της Κύμης ανέβασε τη διαφορά (στο 32') και πάλι πάνω από τους δέκα πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν τους γηπεδούχους, βρήκαν λύσεις και από τον πάγκο και έφτασαν με σχετική άνεση στο τελικό 80-91.

Μετά το τέλος του αγώνα η ΚΑΕ Κύμη εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία αναφέρει: "Υστερα από εξαιρετική εμφάνιση η ομάδα μας πέτυχε μια ακόμα σημαντική νίκη, την 8η συνολικά και 4η εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μας και ένα ακόμη θερμό ευχαριστώ στον φίλαθλο κόσμο μας, που ταξίδεψε στην Λάρισα για να βρεθεί στο πλευρό μας".

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 33-45, 63-70, 80-91.

ΛΑΡΙΣΑ (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 11 (2), Μαραγκός 10, Μουράτος 12 (1), Σάφτενααρ 7 (7 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 13 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαμακάριος 3 (1), Διαμαντάκος 5, Βαβάτσικος 12 (1), Φένερ 4, Κίλι, Μπάλογκαν 3.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11 (3), Οκερέαφορ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΓκι 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 18 (2), Σμιθ 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης, Τζόουνς 14 (2), Γλυνιαδάκης 4, Κάιζερ 2, Μπάρλος 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΡΗΣ (Δευτέρα)

Οι φίλοι της Κύμης χειροκροτούν στο κλειστό της Λάρισας την ομάδα της Εύβοιας για το μεγάλο διπλό και οι παίκτες, αλλά και το προπονητικό σταφ ...ανταποδίδουν. Ολοι μαζί για τα πλέι οφ!

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: Στην κορυφή του κόσμου ο Πάνος Τριανταφύλλου (VIDEO)

[19/11/2019 - 19:25]

Πήρε το χρυσό τη μέρα που και ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε την πρωτιά στο ATP Finals. ...περισσότερα

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]