ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ-ΑΡΤΑΚΗ 0-1: Αλλη μία νίκη από τους ...ανίκητους ερυθροκίτρινους

10 Μαρτίου 2018, 20:38
Το "τρίποντο" ήρθε από την άσπρη βούλα.

Ούτε ο Αστέρας Βατώντα, στο γειτονικό ντέρμπι, κατάφερε να σταματήσει την Αρτάκη, η οποία νίκησε με 1-0, με τον προπονητή της ομάδας Βαγγέλη Ζέρβα να συμπληρώνει έναν ολόκληρο γύρο στον πάγκο της, χωρίς ήττα.

Ο Ζέρβας είχε αναλάβει τον ΑΟΝΑ στον α' γύρο (στη θέση του Παναγιώτη Τοκπασίδη) μετά το 0-0 με τον Βατώντα στο γήπεδο "Νίκος Κίλιμπας" και από τότε η Αρτάκη αγνοεί την ήττα, κάνοντας μία εκπληκτική πορεία.

Σήμερα, βέβαια, ο Βαγγέλης Ζέρβας ήταν τιμωρημένος, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του να προσθέσει στο ενεργητικό της ακόμη ένα "τρίποντο".

Πιο καλά μπήκε στο σημερινό ματς ο Βατώντας κι έχασε μια καλή ευκαιρία για να προηγηθεί, μόλις στο 8', με δυνατό σουτ του Χασανλάρι να περνάει λίγο άουτ.

Ο ΑΟΝΑ, όμως, ήταν αυτός που προηγήθηκε (0-1) στο 13', με σκόρερ τον Στέλιο Μπαλαμπάνη (φωτό) που ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Γκάβαλης από τον Μαρμαρινό.

Στα τελευταία 20 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα επιθετικοί κι έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν.

Στην πρώτη, ο Τσάμαρης έκανε εξαιρετική απόκρουση σε δυνατό σουτ από πλάγια του Χασανλάρι και στη δεύτερη, στο σουτ που έκανε μέσα απ' την περιοχή ο Μιχαηλίδης, η μπάλα έφυγε άουτ, ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Στο β' ημίχρονο, η πρώτη ευκαιρία ανήκε στον ΑΟΝΑ, με τον Λειβαδίτη να φεύγει στην κόντρα (στο 53'), να πιάνει το σουτ και ν' αποκρούει θαυμάσια ο Γιάννης Σταθαράς.

Ο ΑΟΝΑ στη συνέχεια ήρθε στα ...ίσια του και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχασε κι άλλη ευκαιρία με τον Λούρο στο 59', ενώ στο 70' ο Γκάβαλης είχε δοκάρι.

Τελικά μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι δραματικά και οι Αρτακιανοί συνεχίζουν να απολαμβάνουν τις δάφνες της 3ης θέσης στη βαθμολογική κούρσα.

Διαιτησία: Κασομούλης, Αργύρης - Σοφίου.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ (Σταύρος Σταθαράς): Γιάννης Σταθαράς, Τσώκος, Κατσαούνης, Ντούκα, Κηρύκος (72' Σκούρος), Κούκα, Μαρμαρινός, Μιχαηλίδης, Γιαννουκάκος, Χασανλάρι, Γούναρης.

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Βαγγέλης Ζέρβας): Τσάμαρης, Κολιόπουλος, Μπαλαμπάνης, Ταψής (57' Χιούσκα), Τσούτης, Γιωρ. Μαστροκώστας, Λούκας (46' Λούρος), Κονόμι, Πουρνής, Γκάβαλης (85' Γκέκας), Μπασινάς (8' λ.τρ. Λειβαδίτης).