ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 0-1: Πέρασε από το Πάρκο του Λαού με σπασμένα φρένα

10 Μαρτίου 2018, 20:15
11η σερί νίκη για τους επίδοξους πρωταθλητές.

Με σπασμένα φρένα συνεχίζει να ταξιδεύει στην ...κούρσα του τίτλου ο Λήλας Βασιλικού, που σήμερα το απόγευμα πέρασε νικηφόρα από το Πάρκο του Λαού, επικρατώντας με το ...φτωχό πλην "πολύτιμο" 0-1 του Ολυμπιακού Χαλκίδας.

Αυτή ήταν η 11η (!) σερί επιτυχία για τον Λήλα που μοιάζει ασταμάτητος και αποτελεί φυσικά το λόγο που κάλυψε το βαθμολογικό χάντικαπ από τον πρωτοπόρο Απόλλων Ερέτριας.

Ο Λήλας ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη επί του Ολυμπιακού και στραβοπάτημα της Ερέτριας στο Γυμνό, αλλά η επιθυμία του πραγματοποιήθηκε κατά το ήμισυ.

Οι Βασιλικαριώτες άλωσαν το Πάρκο του Λαού, αλλά την ίδια ώρα η Ερέτρια έδειχνε -με εξάρα- τα δόντια της στο Γυμνό.

Ετσι, η μάχη τίτλου μεταξύ της Ερέτριας και του Λήλα συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον και μέχρι τελικής πτώσης (ο Λήλας βρίσκεται στο -1).

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός Χαλκίδας πολύ δύσκολα θα προλάβει, πλέον, το τρένο της παραμονής και δυστυχώς για τον ιστορικό σύλλογο ο υποβιβασμός μοιάζει αναπόφευκτος.

Μάλιστα, σήμερα υπέστη την 4η σερί ήττα του, οι τρεις εντός έδρας και με το ίδιο σκορ (0-1), από Αυλωνάρι, Μακρυκάπα και Λήλα.

Ο Λήλας σχεδόν σε όλο το α' ημίχρονο είχε την υπεροχή στο ματς, αλλά χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Τζουβάρα.

Στο 44', όμως, οι Βασιλικαριώτες προηγήθηκαν στο σκορ με ...ερυθρόλευκο αυτογκόλ.

Ο Καραχάλιος πήρε την πάσα από τον Δημήτρη Αγγελάτο, έπιασε το βολέ από πλάγια, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Χάρη Φρυγανά και κατέληξε στα δίχτυα του Τζουβάρα για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λήλας χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης διατήρησε την κατοχή της μπάλας και στο 79' ο Μαστροκώστας (μπήκε αλλαγή, καθώς είχε έναν τραυματισμό), με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να κλειδώσει το ματς.

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός Χαλκίδας ανέβηκε πιο ψηλά και προσπάθησε να πιέσει τον αντίπαλό του για να "κλέψει" τον βαθμό, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ετσι, ο Λήλας απέδρασε με αγχώδες διπλό, σε μία έδρα που πριν καιρό η Ερέτρια είχε μείνει στη λευκή ισοπαλία.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Πριόνας - Ρουμπής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Σαχίνης/Οικονόμου): Τζουβάρας, Ραβανός, Στρατής, Γιωρ. Φρυγανάς, Χαρ. Φρυγανάς, Τζαφέρος, Βαρτζής (62' Χατζηαντωνίου), Αργύρης (47' Φούρλης), Πάλλης, Μυτάκης (88' Προίσκος), Χρ. Φρυγανάς (72' Αθανασόπουλος).

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γιώργος Λάμπρου): Μπιμπάι, Τζάβρας, Τοουρφέ, Καρλατήρας (62' Μαστροκώστας), Παλαιολόγος, Τσολάκος, Βρέττος, Καραχάλιος (86' Κατσίμπρας), Γιωρ. Αγγελάτος, Τσομπάνης (75' Σεϊνταράση), Δημ. Αγγελάτος (74' Μπούρικας).

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: Στην κορυφή του κόσμου ο Πάνος Τριανταφύλλου (VIDEO)

[19/11/2019 - 19:25]

Πήρε το χρυσό τη μέρα που και ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε την πρωτιά στο ATP Finals. ...περισσότερα

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]