ΚΥΜΗ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 68-73: Η αντίδραση ήρθε αργά

10 Μαρτίου 2018, 22:10
Δίκαιη η νίκη των φιλοξενούμενων

Η Κύμη έχασε στην Κάνηθο από τον Προμηθέα με 68-73, αλλά αυτή ή ήττα δεν σβήνει με τίποτα την υπερπροσπάθεια που έχει γίνει από την ευβοϊκή ομάδα να συνεχίσει σε τροχιά πλέι-οφ. Και όπως είπε και ο αντίπαλος προπονητής κ. Γιατράς "εγώ πιστεύω ότι η Κύμη θα 'ναι στα πλέι-οφ, γιατί παίζει πολύ ωραίο μπάσκετ".

Βέβαια, στο σημερινό αγώνα η Κύμη ήταν πολύ μέτρια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και στην τρίτη περίοδο. Η αντίδρασή της, όμως, στην τελευταία περίοδο έσβησε τις κακές εντυπώσεις και ίσως με λίγη τύχη να πετύχαινε και το θαύμα, αφού κατέβασε τη διαφορά από τους 20 πόντους στους 5 στο τέλος, με αποτέλεσμα να βάλει στην πρίζα τους φιλοξενούμενους που τα ...χρειάστηκαν.

Δίκαιη, βέβαια, η νίκη του Προμηθέα, όπως είπε και ο προπονητής της Κύμης Γιάννης Καστρίτης, αφού οι Πατρινοί διαχειρίστηκαν με εξαιρετικό τρόπο και τις δυο πολύτιμες απουσίες (Φαγιέ, Μιλόσεβιτς), σε αντίθεση με την Κύμη που ...ξύπνησε στο τέλος και θυμήθηκε τον καλό της εαυτό, αλλά ήταν αργά.

Εντυπωσιακό ήταν και το ξεκίνημα της, αλλά για λίγο όμως, μέχρι το 5' που κράτησε το προβάδισμα με 12-10. Από 'κει και πέρα η Πατρινή ομάδα ...έτρεχε, και με αιφνιδιασμούς πήρε το προβάδισμα και το εκτόξευσε στο +13 αρχικά και στο +20, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Κύμη βρήκε τα κουράγια να αντιδράσει. Πίστεψε στην ανατροπή, αλλά ένα λάθος του Κάιζερ 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έσβησε τις ελπίδες, απογοητεύοντας και τους θεατές που τα ...έδωσαν όλα κι αυτοί από την εξέδρα για να γίνει η μεγάλη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 29-42, 45-63, 68-73.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4 (2/8 σουτ), Οκερέαφορ 2 (1/6 σουτ), ΜακΓκι 5, ΜακΦάντεν 20 (3/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/4 βολές), Σμιθ 10 (2), Τσαγκαράκης, Τζόουνς 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γλυνιαδάκης 11, Κάιζερ 10 (9 ριμπάουντ), Μπάρλος 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 5 (1/7 σουτ, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 8 (4/11 σουτ), Γερομιχαλός 6, Δημάκος, Χολ 11 (1/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/1 βολή), Γκίκας 11 (10 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Έλις 19 (8/10 δίποντα, 3/3 βολές).

Ομαδικά στατιστικά - Κύμη: 18/44 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 14/24 βολές, 47 ριμπάουντ (29+18), 13 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 6 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πάτρας: 24/48 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 10/17 βολές, 40 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Την Τρίτη στο ΟΑΚΑ με ΠΑΟ

Η Κύμη την Τρίτη (13/3, 18:00)  θ' αγωνιστεί με τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΟΑΚΑ.

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[11/11/2019 - 23:55]

Στα 8 γκολ έφθασε ο Γιάννης Σίμωσης του Ταμυναϊκού με το χατ-τρικ στη Δροσιά ...περισσότερα

ΣΛΟΥΚΑΣ ΓΙΑ ΠΑΝΟ ΚΕΜΑΛ: Ημουν συγκεντρωμένος στον αγώνα

[11/11/2019 - 15:30]