ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ 1-3: Δεύτερη νίκη στο Βατώντα...

18 Μαρτίου 2018, 19:20
Από το πρώτο ημίχρονο "καθάρισαν" το ματς οι φιλοξενούμενοι

Το Αυλωνάρι πέτυχε δεύτερη νίκη στο γήπεδο του Βατώντα, στο Β' γύρο του πρωταθλήματος. Η πρώτη ήταν επί του τοπικού Αστέρα με 1-0 στη δεύτερη αγωνιστική του Β' γύρου και σήμερα νίκησε 3-1 τη "γηπεδούχο" ΑΕΚ Χαλκίδας, που έπαιξε εκεί λόγω τιμωρίας.

Με τη νίκη τους αυτή οι κιτρινόμαυροι του Νότου σκαρφάλωσαν στην 4η θέση, εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Μακρυκάπας, χθες, στην Αρτάκη.

Από το πρώτο ημίχρονο "καθάρισαν" οι φιλοξενούμενοι, αφού στα πρώτα 45 λεπτά προηγήθηκαν με 0-3 και χαλάρωσαν στην επανάληψη.

Στο 17' από μπάσιμο και σέντρα του Τόμας Οντιάμπο, ο Μπασούκος άνοιξε το σκορ (0-1) για το Αυλωνάρι.

Μετά από ένα λεπτό (18') σε κεφαλιά του Τσαλιαγκού, η μπάλα ...αποκρούστηκε από το δοκάρι. Στην ...επιστροφή της ο Κάραλης έκανε τη σέντρα και ο Παπίλας (φωτό) με κεφαλιά διπλασίασε (0-2) τα γκολ της ομάδας του.

Στο 41' μετά από ωραία προσπάθεια του Καρλή, η μπάλα έφθασε στον Τσαλιαγκό που κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος και έγραψε το 0-3, ενώ συγχρόνως ανέβασε τη φετινή του συγκομιδή στα 18 γκολ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κοτρώτσιος μείωσε (1-3) για τους κιτρινόμαυρους της Χαλκίδας.

Ο νεαρός Καλέντζης ήταν ο άτυχος του αγώνα, αφού τραυματίστηκε στο χέρι και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Διαιτησία: Χουλιαράς, Κωνστάντιος - Μουρτίκας.

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τάσος Ταυταρίδης): Ζαφειρόπουλος, Εμανουέλ (70' Τσαούσης), Κοτρώτσιος, Σταμελάκης, Τριανταφύλλου, Τζαφέρος, Καλέντζης (46' Κατσικάς), Τουλίτσης, Χρόνης, Πεσχύρας, Καρυστινός (58' Μιχελής).

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Γιάννης Μπασούκος): Τζαβάρας, Ιωαννίδης, Δαφνής (46' Παππάς), Κάραλης, Κόκκος, Παπίλας (84' Φραγγής), Δημ. Μπασούκος, Ζαχαριάς (70' Χουχούμης), Βασ. Τσαλιαγκός, Καρλής (58' Βασιλείου), Οντιάμπο.