ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ 2-3: Εχασε, αλλά τη Μεγ. Τετάρτη μπαίνει στη μάχη των πλέι οφ

24 Μαρτίου 2018, 22:56
Θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου με φόντο την 4αδα.

Με ήττα αποχαιρέτησε την κανονική περίοδο στη Volley League o Ηρακλής Χαλκίδας που ηττήθηκε στο κλειστό Κανήθου με 3-2 σετ από τη Νίκη Αιγινίου, η οποία θα συμμετάσχει στα πλέι άουτ με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και τον Παναθηναϊκό (σ.σ. στην ειδική βαθμολογία η Νίκη θα έχει 2 βαθμούς και ο Εθνικός Αλεξ/πολης με τον ΠΑΟ θα μπουν στην αφετηρία χωρίς βαθμό. Η τελευταία ομάδα θα ακολουθήσει την πεσμένη Παναχαϊκή στην Α2).

Ο Ηρακλής Χαλκίδας παρά την ήττα του, παρέμεινε στην 6η θέση, ενώ στα πλέι οφ θα παίξει με τον Φοίνικα Σύρου (3ος).

Αν ο Ηρακλής Χαλκίδας δεν έπαιρνε βαθμό σήμερα και τερμάτιζε 7ος θα έπεφτε πάνω στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, αλλά φυσικά και ο Φοίνικας Σύρου είναι μία πολύ δυνατή ομάδα και -όπως και να το κάνουμε- το φαβορί για πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας, σήμερα, έχασε το πρώτο σετ, έφερε τούμπα το ματς και προηγήθηκε με 2-1, έχασε το 4ο σετ (για να γίνει το 2-2) και λύγισε στο τάι μπρέικ, στις λεπτομέρειες, για το 2-3.

Τα σετ: 16-25, 25-23, 25-23, 22-25, 16-18.