ΑΙΔΗΨΟΣ-ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 2-2: Κόλλησε στο βορρά και έχασε έδαφος στη μάχη του τίτλου

25 Μαρτίου 2018, 19:19
Πρώτη απώλεια βαθμών για τον Λήλα μετά από δώδεκα σερί νίκες.

Ο Λήλας δεν κατάφερε να περάσει αλώβητος από τη δύσκολη έδρα της Αιδηψού και μολονότι πήρε ισχυρό προβάδισμα με 0-2 στο α' ημίχρονο, στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκοψαν το δρόμο της ομάδας του Βασιλικού, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο Λήλας έχασε βαθμούς μετά από 12 σερί νίκες!

Πλέον, ο Λήλας βρίσκεται στο -3 από την Ερέτρια που πέρασε νικηφόρα από τα Κόσκινα.

Την 27η αγωνιστική ο Λήλας υποδέχεται την Ερέτρια κι αν δεν αλλάξουν οι βαθμολογικές ισορροπίες μέχρι τότε, ο Λήλας, με νίκη, θα περάσει στην κορυφή, καθώς τον ευνοεί η ισοβαθμία με τους τωρινούς πρωτοπόρους.

Στο σημερινό παιχνίδι οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Ο Λήλας ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και η Αιδηψός στο δεύτερο μέρος.

Μεγάλο ρόλο έπαιξε και ο δυνατός αέρας στην Αιδηψό, καθώς στο α' ημίχρονο ευνόησε τον Λήλα και στη συνέχεια ...τάχθηκε στο πλευρό της Αιδηψού.

Στο 32' οι Βασιλικαριώτες κέρδισαν κόρνερ και ο Μαστροκώστας με απευθείας εκτέλεση έστειλε την μπάλα ...συστημένη στο βάθος της εστίας του Ψαρρά για το 0-1.

Ο Μαστροκώστας που στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Λήλα, κάνοντας αμέτρητα χιλιόμετρα. Πραγματικός ηγέτης...

Με τη σέντρα η Αιδηψός προσπάθησε να επιτεθεί, αλλά οι του Λήλα πήραν γρήγορα την κατοχή της μπάλας και κέρδισαν ένα πλάγιο.

Το πλάγιο εκτελέστηκε έξυπνα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και ο Τσολάκος που είχε προωθηθεί με έξυπνη κεφαλιά έκανε το 0-2 στο 33'.

Σε γενικές γραμμές ο Λήλας στο α' ημίχρονο ήταν ανώτερος, καθώς μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πήρε τα ηνία και υποχρέωσε την Αιδηψό σε παθητικό ρόλο.

Μάλιστα, ο Λάμπρου δεν είχε στη διάθεσή του τον Παλαιολόγο (είχε απουσιάσει και από το προηγούμενο ματς με τον Ηρακλή Ψαχνών), αλλά ούτε και τον Τοουρφέ, τον οποίο προόριζε για το βασικό σχήμα, αλλά ο Μάικ ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και προτιμήθηκε να μην ξεκινήσει στο ματς (τον αντικατέστησε ο Κατσίμπρας).

Στο β' ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Η Αιδηψός (φωτό πάνω) δεν πέταξε λευκή πετσέτα και δικαιώθηκε, καθώς στο 63' από λάθος στην άμυνα του Λήλα, ο Ιντριντ Μπιμπάι πήρε την μπάλα, προχώρησε και με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 1-2.

Ο Λήλας πανικοβλήθηκε και δεν είχε την απαιτούμενη ηρεμία και στο 69' δέχτηκε την εκ νέου ψυχρολουσία από ...κόρνερ. Με τον τρόπο δηλαδή που σκόραρε ο Μαστροκώστας στο 32'.

Ο Μάρκου πήγε κοντά στο σημαιάκι και με ...φάλτσα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Μέχρι το τέλος του ματς ο Λήλας ...έτρεξε για να ξαναπάρει το προβάδισμα, αλλά δεν τα κατάφερε.

Στην πιο μεγάλη του ευκαιρία ο Σεϊνταράση σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Ψαρρά, με συνέπεια το 2-2 να μείνει μέχρι το τέλος.

Λίγο πριν το τέλος η Αιδηψός σε μία ξαφνική αντεπίθεση παραλίγο να προκαλέσει ...έμφραγμα στον Λήλα όταν από σέντρα του Στεργίου, η προβολή του Φώτου πέρασε χωρίς δυσάρεστες συνέπειες για την εστία του πρώην βόρειου (με την Ιστιαία) Μπιμπάι.

Να σημειώσουμε ότι στο 75' αποβλήθηκε από τον πάγκο του (λόγω  διαμαρτυρίας) ο προπονητής της Αιδηψού Γιώργος Δημητρίου.

Διαιτησία: Φώτης, Τσιφλάκος - Παππάς.

ΑΙΔΗΨΟΣ (Γιώργος Δημητρίου): Ψαρράς, Φώτου, Στέκας, Καππές, Γλύκος, Σαμπάι, Καπλανάι (91' Αθανασίου), Νικ. Αναγνώστου (56' Παπατζίκος), Μάρκου (86' Αντρ. Μπιμπάι), Ιντριντ Μπιμπάι, Στεργίου (93' Μιχ. Αναγνώστου).

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γιώργος Λάμπρου): Μ. Μπιμπάι, Τζάβρας, Μαστροκώστας, Καρλατήρας (85' Κούρα), Κατσίμπρας, Τσολάκος, Γιωρ. Αγγελάτος, Καραχάλιος, Τσομπάνης (75' Σεϊνταράση), Βρέττος, Δημ. Αγγελάτος.

Α' ΕΠΣΕ: Aποτελέσματα, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική

[16/11/2019 - 22:30]