ΚΥΜΗ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 95-83: Πάλι ...δήμιος για τους Πάνθηρες ο ΜακΦάντεν

25 Μαρτίου 2018, 23:30
Δεν πιανόταν στο β' ημίχρονο η ομάδα της Εύβοιας

Για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα ο Θαντ ΜακΦάντεν έγινε ...δήμιος του Πανιωνίου. Στον Α' γύρο, μόλις είχε έρθει στην Κύμη, ήταν ο καλύτερος παίκτης της (35 π.), στη νίκη που πέτυχε η ομάδα της Εύβοιας στην έδρα του Πανιωνίου και τώρα, στο κλειστό της Κανήθου, όταν ...ξέσπασε πήρε ξανά παραμάζωμα τους Πάνθηρες (26 π.) και η Κύμη πέτυχε μια ακόμη σημαντική νίκη με σκορ 95-83.

Ο Πανιώνιος, έχοντας και τη συμπαράσταση πολλών οπαδών του, ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, πήρε προβάδισμα και με διψήφιο αριθμό (27-38 στο 17') κι αν δεν υπήρχαν τα τρίποντα του Τσαγκαράκη, η Κύμη θα πήγαινε με πολλά ...μείον στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι, ευτυχώς, ξύπνησαν στην επανάληψη. Ο ΜακΦάντεν πέτυχε σ' αυτό το διάστημα 23 πόντους, είχε άξιο συμπαραστάτη τον Τζόουνς, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και η βελτιωμένη άμυνα της Κύμης.

Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να σταματήσει τους αντιπάλους του, ειδικά από την περιφέρεια έχασε κατά κράτος, και στο τέλος ...αναγκάστηκε να χειροκροτήσει τους νικητές, που θα πρέπει να σημειώσουμε ότι δεν έχουν ακόμη αντικαταστήσει το βασικό τους πλέι μέικερ, τον Οκερεαφόρ, που έχει αποχωρήσει από την ομάδα.

Η Κύμη, που είχε κι αυτή τη φορά δυναμική συμπαράσταση από την εξέδρα, κατάφερε να αντεπεξέλθει και στην απώλεια του Μανωλόπουλου, ο οποίος αποβλήθηκε (στις αρχές του πρώτου 10λεπτου) μετά από σύρραξη που είχε με έναν πρώην "Κουμιώτη", του Τσούπκοβιτς, ο οποίος έδωσε κουτουλιά στον παίκτη της Κύμης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 38-45, 65-66, 95-83.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 22 (9/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκι 11 (8 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 26 (8/14 σουτ, 6 ασίστ), Σμιθ 5 (1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 14 (4/10 τρίποντα), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 6 (5 ριμπάουντ), Μπάρλος 8 (2).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Ζιάγκος): Μπράζελτον 7 (2/10 σουτ, 11 ασίστ), Νταλό 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8 (4 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 7 (2/8 σουτ), Δίπλαρος 2, Κράβιτς 13 (4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 2, Κουακομένσα 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραλλάτος 6, Κάμινγκς 13 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Κύμη: 16/27 δίποντα, 17/35 τρίποντα, 12/20 βολές, 37 ριμπάουντ (28+9), 17 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Πανιώνιος Βίκος Cola: 24/39 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 14/24 βολές, 29 ριμπάουντ (24+5), 24 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ο επόμενος αγώνας της Κύμης είναι πάλι εντός έδρας με αντίπαλο την ομάδα των Τρικάλων.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ MASTERS JUNIORS (ΤΕΝΙΣ): Στη Χαλκίδα οι καλύτεροι

[13/11/2019 - 10:55]

Τα αποτελέσματα και φωτoγραφίες με τους νικητές. ...περισσότερα

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[11/11/2019 - 23:55]

Στα 8 γκολ έφθασε ο Γιάννης Σίμωσης του Ταμυναϊκού με το χατ-τρικ στη Δροσιά ...περισσότερα

ΣΛΟΥΚΑΣ ΓΙΑ ΠΑΝΟ ΚΕΜΑΛ: Ημουν συγκεντρωμένος στον αγώνα

[11/11/2019 - 15:30]