ΑΡΗΣ-ΚΥΜΗ 60-73: Ιστορική νίκη μέσα στη Θεσσαλονίκη

11 Απριλίου 2018, 20:20
Έβαλε σε περιπέτειες τους κιτρινόμαυρους του Βαγγέλη Αγγέλου και ...πάει στα πλέι-οφ

Ιστορική νίκη πέτυχε η εκπληκτική Κύμη μέσα στο "Nick Galis Hall" με 60-73 επί του Αρη, δείχνοντας να έχει πάρει τον αέρα των Θεσσαλονικιών, αφού η μπασκετική ομάδα-θαύμα της Εύβοιας είχε σαρώσει τον πάλαι ποτέ "αυτοκράτορα" και στη Χαλκίδα με 94-69, στο ματς του Α' γύρου.

Η νίκη της Κύμης παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις, πρώτον γιατί την φέρνει σχεδόν σίγουρα στα πλέι-οφ, στη δεύτερη χρονιά της στη Basket League και δεύτερον γιατί σημειώθηκε επί μιας ομάδας που ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για ν' απομακρυνθεί  από τη "ζώνη" του υποβιβασμού (ο Αρης θα παλέψει με τον Πανιώνιο και τον Κόροιβο για τη σωτηρία).

Πλέον, ο Αρης που έχει κόουτς τον Χαλκιδέο Βαγγέλη Αγγέλου (ανέλαβε πριν λίγες βδομάδες) μπαίνει για τα καλά σε περιπέτειες, ενώ η Κύμη (7η στη βαθμολογία) ξέφυγε δύο βαθμούς από τον 8ο στη βαθμολογία Κολοσσό Ρόδου και τρεις από το 9ο Ρέθυμνο, το οποίο υποδέχεται το ερχόμενο Σάββατο στην Κάνηθο.

Η Κύμη στο πρώτο ημίχρονο και στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου εκμεταλλεύτηκε την απουσία των περιφερειακών του Αρη (Αθηναίου και Γκάρι Μπελ), έπαιξε και καλή άμυνα και έφερε το ματς στα μέτρα της, δείχνοντας τις προθέσεις της σχεδόν από την αρχή.

Προηγήθηκε με 5-0 (δίποντο του Σμιθ και τρίποντο του Μανωλόπουλου που επέστρεψε μετά την τιμωρία του και ήταν από του καλύτερους σήμερα) και ανάγκασε τον Βαγγέλη Αγγέλου να καλέσει τάιμ άουτ εσπευσμένα, που απέφερε κάποια ισορροπία, για λίγο, όμως.

Με το ...καλό της τρίποντο (Μακ Φάντεν, Τσαγκαράκης, Μανωλόπουλος), τον Κάιζερ να κάνει καλή δουλειά κάτω από τα καλάθια, τον Τζόουνς να ...μπουκάρει και να σκοράρει, τον ΜακΓκι να καρφώνει, αλλά και να είναι άριστος αμυντικά, η Κύμη άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα και να ανοίγει συνεχώς τη διαφορά.

Μετά το αρχικό 8-8 πήρε προβάδισμα 6 πόντων, αλλά το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Φλιώνη (Αρης) έφερε το ματς στο 11-14 και λίγο αργότερα η διαφορά πήγε στο +7 (11-18) για την Κύμη και στο +8 με τον πρώτο πόντο (από βολή) του Βίλιαμσον στο ντεμπούτο του Ισλανδού.

Με τρίποντο Μανωλόπουλου, κάρφωμα από τον Μακ Γκι, νέο τρίποντο από τον Τσαγκαράκη στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +14 (18-32) με τον Αρη να έχει εγκλωβιστεί στην αστοχία του, αλλά και στην καλή άμυνα των φιλοξενουμένων.

Περίπου δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του 20λεπτου, ο Αρης με 5-0 μείωσε σε 23-32, αλλά ο Αγγελος Τσαγκαράκης έστειλε ...νέο μήνυμα με τρίποντο (23-35) και το ημίχρονο έληξε στο +13 (28-41) με ένα ακόμη τρίποντο (το 7ο στο πρώτο μέρος!) από τον Μακ Φαντεν.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου η Κύμη δεν ...πιανόταν και έφθασε τη διαφορά στους 20 πόντους (30-50) κι έδειχνε ότι θα κάνει περίπατο. Ομως, τα πολλά λάθη (27 συνολικά) έβαλαν στο ματς τον Αρη, που έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά δεν τα κατάφερε, απογοητεύοντας τους φίλους του, που αποδοκίμασαν στο τέλος την ομάδα τους και έστησαν λαϊκά δικαστήρια.

Τα 10λεπτα: 13-19, 28-41, 44-59, 60-73.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μάρας 2, Μποχωρίδης 9 (3/9 σουτ, 2 λάθη σε 30 λεπτά), Φλιώνης 7 (1/7 τρίποντα), Μούρτος 4, Ντουβιέ 7 (1), Τσαϊρέλης 14 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές), Πουλιανίτης 8, Χρηστίδης, Προύιτ 9 (2).

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (2), Τζόουνς 8, ΜακΓκι 4 (9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 14 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 9 (6 ριμπάουντ), Τσαγκαράκης 9 (3/4 τρίποντα), Γλυνιαδάκης 4, Βίλιαλμσον 1, Κάιζερ 6 (9 ριμπάουντ), Μπάρλος 5.

Η αγωνιστική και πνευματική αντίδραση του ΑΟΝΑ να γίνει οδηγός για τη συνέχεια

[15/11/2019 - 19:30]

Μεγάλη υπόθεση οι νεαροί παίκτες να αισθάνονται ισότιμα κομμάτια του ρόστερ. ...περισσότερα

ΒΟΛΕΪ-Β' ΕΘΝΙΚΗ: Αλωσε το Γαλάτσι η ανδρική ομάδα του ΟΠΕΧ

[15/11/2019 - 18:37]

Θρίλερ το πρώτο σετ, πάτησε γκάζι στα επόμενα δύο και ...καθάρισε. ...περισσότερα