ΚΥΜΗ-ΡΕΘΥΜΝΟ 82-76: Και ...κάθε χρόνο ανεβαίνει!

14 Απριλίου 2018, 20:20
H ομάδα της Εύβοιας κλείδωσε τη θέση της στην πρώτη οκτάδα της Basket League

Από την ίδρυσή της, η ομάδα μπάσκετ της Κύμης ανέβαινε κατηγορία. Εφτασε στη Basket League κι αφού στην πρώτη της χρονιά κατάφερε να κερδίσει την παραμονή της ...συνέχισε ν' ανεβαίνει, και φέτος τερματίζει ακόμη πιο ψηλά.

Με τη σημερινή της νίκη επί του Ρεθύμνου (82-76) κλείδωσε θέση στην πρώτη οκτάδα των μεγάλων του μπάσκετ και θα συνεχίσει στα πλέι-οφ.

Μια σπουδαία επιτυχία για την ομάδα-θαύμα της Εύβοιας που πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου τη 12η νίκη της στο πρωτάθλημα, με ηγέτες -αυτή τη φορά- τον Αγγελο Τσαγκαράκη (22 πόντοι, 5/10 τρίποντα, 5/5 βολές), ο οποίος δεν ...κρατιόταν σε -ιδιαίτερα- κρίσιμα σημεία του αγώνα και τον Γκάρι ΜακΓκι (19 πόντοι, 6/7 δίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ), που έκανε σπουδαία δουλειά σ' όλη τη διάρκεια του ματς.

Η Κύμη και το Ρέθυμνο πρόσφεραν ένα πολύ καλό παιχνίδι στους πολλούς φιλάθλους που βρέθηκαν κι αυτή τη φορά στο κλειστό της Κανήθου και στο τέλος πανηγύρισαν όλοι μαζί, παίκτες, προπονητές, παράγοντες και φίλαθλοι, το μεγάλο βήμα  της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη.

Η ομάδα της Κρήτης μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι, προηγήθηκε 11-14, αλλά στη συνέχεια ...ξέσπασε ο Τσαγκαράκης και η Κύμη στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 22-18.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΜακΓκι να παίρνει ρόλο πρωταγωνιστή.

Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο έμενε ζωντανό με τις τρίποντες "βόμβες" του Γιαννόπουλου. Μάλιστα, έφθασε σε απόσταση βολής (68-67 στο 34′), αλλά ...ήρθαν μετά ο Μανωλόπουλος με τον ΜακΦάντεν για να ξεσηκώσουν την εξέδρα και η Κύμη ανέβασε  τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (80-69)

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους ...τέσσερις (80-76) και είχαν την ευκαιρία να ξαναβάλουν φωτιά στο ματς, αλλά ένα λάθος στον αιφνιδιασμό δεν τους έδωσε το δικαίωμα να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιώτου, Τζαφλέρης, Εφρεμίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 42-37, 62-55, 82-76

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 22 (5), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκι 19 (9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 13 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γλυνιαδάκης 3, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 7 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κοψίματα), Μπάρλος.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 12, Κώττας 9, Χριστοδούλου 2, Μούντι 20 (4/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 15 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ¶ρμστεντ 4, Γκούντγουιν 14 (7/15 σουτ, 0/5 βολές, 11 ριμπάουντ), Στεφανίδης, Λι.

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 17/31 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 18/23 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 18 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 20/43 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 6/13 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 15 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη.

Ο επόμενος αγώνας για την Κύμη είναι  στη Ρόδο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό.