ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 0-0: Κράτησε τα κλειδιά στην κορυφή και το προβάδισμα τίτλου

22 Απριλίου 2018, 19:33
Χάθηκαν ευκαιρίες, τις πιο κλασικές ο Λήλας.

Λευκή ισοπαλία τίτλου στο Βασιλικό πήρε ο Απόλλων Ερέτριας κόντρα στον Λήλα. Το 0-0 έδωσε το δικαίωμα στον Απόλλωνα να διατηρήσει το +3 από τον μεγάλο του αντίπαλο, που έμεινε στη δεύτερη θέση.

Το μεγάλο ντέρμπι έγινε μπροστά σε περισσότερους από 1500 θεατές, με το γήπεδο του Βασιλικού να είναι κατάμεστο και να μην πέφτει καρφίτσα. Μετά το τέλος του ματς οι φίλοι της Ερέτριας φώναξαν "νάτοι-νάτοι οι πρωταθλητές".

Απομένουν τρεις αγωνιστικές για να πέσει η αυλαία του πρωταθλήματος και η Ερέτρια κρατάει την τύχη στα χέρια της.

Στον αντίποδα, ο Λήλας θα στεφθεί πρωταθλητής, μόνο αν ο ίδιος κάνει το "3 στα 3" και η Ερέτρια χάσει τουλάχιστον ένα ματς.

Η Ερέτρια έχει ακόμη να παίξει με Ελλήσποντο εντός, Αυλωνάρι εκτός και Βατώντα εντός.

Ο Λήλας έχει τη Σκεπαστή εκτός, τον Ελλήσποντο εντός και την ΑΕΚ Χαλκίδας εκτός.

Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν ...ζωηρά στο ματς και έχασαν από μία μεγάλη φάση στα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 1' ο Μώρος για την Ερέτρια βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε -στην κλειστή γωνία- άουτ, ενώ στο 3' ο Καραχάλιος για τον Λήλα σημάδεψε τη ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού της εστίας του Ερμή Τόρα.

Στο πρώτο τέταρτο το ματς ήταν μοιρασμένο και ισορροπημένο, αλλά σταδιακά ο Λήλας πήρε μέτρα στο γήπεδο, με τον Βρέττο να είναι πολύ καλός για τους γηπεδούχους (ο ίδιος και η "τριάδα" Μαστροκώστας, Καραχάλιος, Τσομπάνης άλλαζαν συνεχώς θέσεις), ενώ η Ερέτρια προσπαθούσε να πλαγιοκοπήσει με τον Μώρο, ο οποίος με τη σειρά του τροφοδοτούσε τον Τόρα που επιχειρούσε να "σπάσει" την μπάλα στον Αγραφιώτη.

Για την Ερέτρια πολύ δυνατός ήταν ο Μπαλόζι που έπαιξε στόπερ στο πλευρό του Βελαέτη.

Από το 25' και μετά ο Λήλας ήταν καλύτερος και πίεσε την άμυνα της Ερέτριας χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι είχαν διάθεση και τρεξίματα, απείλησαν τους πρωτοπόρους, αλλά ήταν και άτυχοι.

Στο 30' εκπληκτικό φάουλ του Δημ. Αγγελάτου από πλάγια σταμάτησε στη συμβολή των δοκών, ενώ στην επαναφορά της μπάλας ο προωθημένος Παλαιολόγος δεν κατάφερε με σουτ να ανοίξει το σκορ.

Στο 35' από πάσα του Τσομπάνη, ο Καραχάλιος έπιασε ...άδειο το μονοκόμματο σουτ, ενώ στο 39' ο Ερμής Τόρα πρόλαβε τον Βρέττο, λίγο πριν γίνει απειλητικός.

Αλλες δύο μεγάλες φάσεις ...απώλεσε ο Λήλας στο 40' και στο 45' με τον Καραχάλιο (στην πρώτη απέκρουσε σωτήρια ο Ερμής Τόρα).

Στο β' ημίχρονο η Ερέτρια κατάφερε να παγώσει τον ρυθμό και να μειώσει την ορμή του Λήλα. Οι Ερετριανοί κράτησαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και έκλεισαν τους χώρους.

Επί της ουσίας έφεραν το ματς στα μέτρα τους και μάλιστα, στο 65' βρήκαν δίχτυα με τον Αγραφιώτη, αλλά ο βοηθός Καμπούρης είχε σηκώσει τη σημαία του.

Στο 70' ο Λήλας έχασε την πρώτη μου μεγάλη φάση στο β' ημίχρονο. Ο Τσομπάνης έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε στην περιοχή, αλλά το συρτό σουτ που επιχείρησε κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα η Ερέτρια απείλησε με τον Καλοχωρίδη στο 72' και με τον Ρούσσο στο 85'.

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα πολύ δυνατό ματς (αναμενόμενο), με τον Λήλα να είναι αφεντικό στο α' ημίχρονο και να σταματιέται (και) από τα δοκάρια, και την Ερέτρια να διορθώνει τα ...κακώς κείμενα του α' ημιχρόνου, να παίζει ψυχωμένα και με τσαμπουκά και να φεύγει εντέλει από το Βασιλικό με ένα αποτέλεσμα, που την στέλνει με το ένα πόδι στη Γ' Εθνική.

Διαιτησία: Φώτης, Καμπούρης-Δελχάς. 4ος: Κασομούλης.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γιώργος Λάμπρου): Μπιμπάι, Τζάβρας, Βρέττος, Καρλατήρας, Παλαιολόγος, Τσολάκος, Γιωρ. Αγγελάτος (88' Κατσίμπρας), Καραχάλιος (68' Σεϊνταράσι), Τσομπάνης, Μαστροκώστας, Δημ. Αγγελάτος (79' Τοουρφέ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Ερ. Τόρα, Μετσανάι, Καρβελάς, Βελαέτης, Μπαλόζι, Καλοχωρίδης, Ντουλαβέρης (81' Ρούσσος), Πολυχρόνης (86' Σμπιλήρης), Αγραφιώτης (74' Τρεγκάι), Γκ. Τόρα, Μώρος (94' Κικίδης).