ΑΡΤΑΚΗ-ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 5-0: Σταμάτησε ...στο ημίχρονο

28 Απριλίου 2018, 21:00
Ο Βαγγέλης Ζέρβας ...έριξε τέσσερις 16χρονους στο ματς

Μετά τις δυο συνεχόμενες ήττες, από Λήλα και Σκεπαστή, η Αρτάκη επέστρεψε στις νίκες και ...εντυπωσιακά, κερδίζοντας με 5-0 την ΑΕΚ Χαλκίδας.

Και τα 5 γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι από πολύ νωρίς ο προπονητής του ΑΟΝΑ έριξε στο ματς αρκετούς πιτσιρικάδες. Μάλιστα, για πρώτη φορά έβγαλε τα γάντια του και ο τερματοφύλακας Τσάμαρης, ο οποίος δεν είχε λείψει λεπτό κάτω από τα δοκάρια του, τη φετινή σεζόν (τον αντικατέστησε ο  Δήμος Τρίκκας που είναι δεκαπεντέμιση ετών).

16άρηδες είναι οι Ντρέου και Γραμματικόγιαννης που μπήκαν κι αυτοί σαν αλλαγή πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, ενώ συνομήλικός τους είναι ο Σταύρος Καλαμιώτης που έπαιξε σ' όλον τον αγώνα.

Μάλιστα, ο νεαρός επιθετικός σημείωσε και τα δυο γκολ με τα οποία ολοκληρώθηκε ...πολύ νωρίς η νίκη της ομάδας του, στο 32' και στο 45'.

Ο Κώστας Αγγελάκης άνοιξε το σκορ (1-0) στο 2' και σχεδόν αμέσως, στο 4' έκανε το 2-0 ο εορτάζων σήμερα Θεόφιλος Μπασινάς (έχει γενέθλια και κλείνει τα 20), ο οποίος είναι και ο πρώτος σκόρερ του ΑΟΝΑ με 10 γκολ (στη φωτό δεξιά).

Λίγο αργότερα ο Γκάβαλης εκτέλεσε πέναλτι, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, όμως, πιο μετά (στο 19') βρήκε δίκτυα κι έκανε το 3-0, για να έρθουν στη συνέχεια τα δυο γκολ από το νεαρό Καλαμιώτη.

Η ΑΕΚ για άλλη μια φορά παρουσιάστηκε με 11 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτησία: Σοφίου, Κωνστάντιος-Κούκουρα.

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Βαγγέλης Ζέρβας): Τσάμαρης, (35' Τρίκκας), Γκέκας, Κολιόπουλος, (23' Ντρέου), Ταψής, Πουρνής, Αγγελάκης, Καλαμιώτης, Μαστροκώστας (29' Γραμματικόγιαννης), Μπασινάς, Γκάβαλης (46' Χύσκα), Λούρος.

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τάσος Ταυταρίδης): Ζαφειρόπουλος, Ντεγιάννης, Κοτρώτσιος, Εμμάνουελ, Σταμέλος, Τζαφέρος, Καλέντζής, Ζαχαριάς, Χρόνης, Πεσχύρας, Τουλίτσης.