ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΣΚΕΠΑΣΤΗ 2-5: Πέρασε τα 60 γκολ με χατ-τρικ του Γερογιάννη

6 Μαΐου 2018, 23:15
Αλλο ένα μεγάλο σκορ από τους νεοφώτιστους

Μετά την "πεντάρα" που έφαγε στο γήπεδό της από το Λήλα, η  Σκεπαστή ξαναθυμήθηκε την εκρηκτικότητά της και πέτυχε μια μεγάλη σε σκορ νίκη επί της ΑΕΚ Χαλκίδας με 5-2 στο Πάρκο του Λαού, στη Χαλκίδα, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Γερογιάννη που πέτυχε χατ-τρικ (στη φωτό δεξιά και αριστερά ο προπονητής Βαγγέλης Μπεκάκος).

Αν και νεοφώτιστη κατάφερε να περάσει τα 60 γκολ (έφθασε τα 62), έχοντας τη δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος μετά τον πρωτοπόρο και υποψήφιο πρωταθλητή Απόλλωνα Ερετριας, που έχει πετύχει 74 γκολ.

Η Σκεπαστή με το τρίποντο που πήρε ανέβηκε για πρώτη φορά στην 8η θέση κι αν της έρθουν ευνοϊκά τα αποτελέσματα στο φινάλε του πρωταθλήματος μπορεί και να τερματίσει στην 7η.

Στο ματς με τους κιτρινόμαυρους έδειξε την αποτελεσματικότητά της στο β' μέρος, αφού στα πρώτα 45 λεπτά η φιλότιμη ΑΕΚ πάλεψε αρκετά και κράτησε το σκορ ισόπαλο.

Μόλις στο 2' άνοιξε το σκορ η Σκεπαστή με τον Δ. Γερογιάννη, αλλά η ΑΕΚ πέντε λεπτά πριν λήξει το ημίχρονο ισοφάρισε με τον Λάμτσε.

Στην επανάληψη ξέσπασε η Σκεπαστή και ξεκίνησε να σκοράρει με τον Κωνσταντό στο 54'. Το 3-1 έκανε με εύστοχο πέναλτι ο Ντεντης στο 65' και συνέχισε με άλλα δυο γκολ ο Δημήτρης Γερογιάννης (77'-80').

Το σκορ έκλεισε ο Λάμτσε στο 92 με πέναλτι.

Διαιτησία: Χουλιαράς, Μητρολιός-Ρέτσας

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τάσος Ταυταρίδης): Ζαφειρόπουλος, Ζαχαριάς, Κοτρώτσιος, Εμανουέλ, Σταμέλος, Τζαφέρος, Χρόνης, Καλέντζης, Λάμτσε, Πεσχύρας, Τουλίτσης.

ΣΚΕΠΑΣΤΗ (Βαγγ. Μπεκάκος): Αλεξίου, Τηλιόπουλος, Π. Γερογιάννης (Ι. του Θαν. Θαλασσινός), Καλλίτσης, Κωνσταντός, Καψάλας, Γεωργίου, Θαλασσινός Ι. του Β., Ντεντής (75' Τσούπρος), Αγιασοφίτης, Δ. Γερογιάννης (80' Φράγκος).