REGIONS CUP: Η Εύβοια νίκησε στον μεγάλο τελικό την Ξάνθη και κατέκτησε την κορυφή

13 Μαΐου 2018, 19:59
Στα πέναλτι κρίθηκε η πρώτη θέση.

Μεγάλη επιτυχία για το ευβοϊκό ποδόσφαιρο... Το απόγευμα της Κυριακής (13/5) η Εύβοια νίκησε στον μεγάλο τελικό την Ξάνθη και κατέκτησε την κορυφή της διοργάνωσης του Regions Cup σηκώνοντας το κύπελλο (φωτό πάνω).

Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα του νομού μας θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα εκτός συνόρων και συγκεκριμένα στην Ουαλία (θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Ουαλία, αλλά και τα Σκόπια και τη Σουηδία).

Ο τελικός έγινε στο ουδέτερο γήπεδο της Τσαριτσάνης Ελασσόνας και κρίθηκε στα πέναλτι.

Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν χωρίς γκολ και στη ρώσικη ρουλέτα η Εύβοια επικράτησε με 7-6.

Στο 13' καλό σουτ του Καλοχωρίδη πέρασε άουτ.

Στο 18' φάουλ του Ταχτσίδη από μακριά απέκρουσε ο Ντουμάνης.

Στο 21' ωραία ενέργεια από τον Ανδρέα Μήτρου που έπιασε ανάποδο ψαλίδι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 30' δυνατό σουτ του Μάνου Αναστασίου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 36' μετά από κόρνερ ο Π. Σαρηγιαννίδης πρόλαβε την έξοδο του Ντουμάνη, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Στο 42' σουτ του Καραντάκη, η μπάλα κόντραρε στον Σαρηγιαννίδη, χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Στο 45' ο Καραντάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά προηγουμένως είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

Στο 61' σουτ από πλάγια του Μήτρου απέκρουσε ο Ρούφος σε κόρνερ. Μετά το κόρνερ, κεφαλιά του Ντούρμα πέρασε άουτ.

Στο 70' πάλι ο Μήτρου έκανε ένα βολ πλανέ, αλλά ο Ρούφος με εξαιρετική εκτίναξη έσωσε την εστία του.

Στο τρίτο λεπτό της παράτασης πολύ καλή ευκαιρία έχασε η Ξάνθη όταν ο Κοτόπουλος βρέθηκε σχεδόν μόνος του σε θέση βολής, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 109' σουτ του Καραντάκη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο αντίπαλος γκολκίπερ.

Μέχρι το 120' δεν άλλαξε και το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Η Εύβοια πιο ψύχραιμη επικράτησε με 7-6 και πήρε την πρώτη θέση.