ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 0-2: Στο β' ημίχρονο υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου

1 Οκτωβρίου 2018, 18:40
Πρεμιέρα με ήττα για την ομάδα της Εύβοιας.

Με μία μέρα ...καθυστέρηση έκανε πρεμιέρα στη Γ' Εθνική ο Απόλλων Ερέτριας που αντιμετώπισε στο Ενωσιακό (θα είναι η έδρα του ...μέχρι νεοτέρας) τον Ηλυσιακό, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 2-0.

Το ματς κανονικά ήταν να διεξαχθεί χθες, Κυριακή, αλλά λόγω της κακοκαιρίας αναβλήθηκε και έγινε σήμερα με ...ήλιο.

Η Ερέτρια υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ηλυσιακού που με δύο γκολ σε έξι λεπτά στο β' ημίχρονο κλείδωσε το τρίποντο.

Η Ερέτρια αγωνίστηκε με τον Μπασινά κάτω από τα δοκάρια, τετράδα στην άμυνα τους Ρούσσο, Μπαλόζι, Χριστοδουλόπουλο, Μετσανάι, στο κέντρο οι Ντουλαβέρης, Μπαλόζι και Βαλκάνος και τριάδα στην επίθεση οι Τόρα, Μώρος και Αμαραντίδης.

Ο Ηλυσιακός παρατάχθηκε με δύο φορ (4-4-2) τους Κρεβατά και Μάλτσι που αμφότεροι βρήκαν δίχτυα και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Η Ερέτρια μπήκε δυνατά στο ματς και μέχρι το 15' είχε την υπεροχή, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο.

Στο 1' ο Μώρος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν σούταρε από δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 2' κεφαλιά του Κρεβαττά για τους Αθηναίους έφυγε άουτ.

Μετά το 15' ο Ηλυσιακός πίεσε ψηλά, πήρε μέτρα στο γήπεδο και είχε την κατοχή.

Στο 16' ακυρώθηκε γκολ του Μουσταφίδη που υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 22' επικίνδυνο γύρισμα του Τσίτσαρη μπλόκαρε ο Μπασινάς.

Στο 30' πάλι ο Τσίτσαρης προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον Μπασινά, αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 32' ο Αμαραντίδης δεν πρόλαβε εξαιρετική κάθετη πάσα του Τόρα.

Ο Τόρα εκτέλεσε και ένα καλό φάουλ στο 33', αλλά ο Ευβοιώτης Μιχελής έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 42' καλή κεφαλιά του Παπαδημητρίου για τον Ηλυσιακό, η μπάλα έφυγε άουτ.

Γενικά ήταν ένα πρώτο ημίχρονο με πολύ καλό ρυθμό και την Ερέτρια να στέκεται επάξια στον αγωνιστικό χώρο.

Στο β' ημίχρονο, όμως, ...μίλησε η εμπειρία των παικτών του Ηλυσιακού, που καθάρισαν το ματς μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Στο 61' από παράλληλη σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Ερέτριας, ο Κρεβαττάς έβαλε ένα "σεντερφορίσιο" γκολ με πλασέ κάνοντας το 0-1.

Στο 67' ο Μάλτσι χόρεψε την άμυνα της Ερέτριας από αριστερά και με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2.

Η Ερέτρια δεν βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει, καθώς ο αντίπαλος έκλεισε υποδειγματικά όλους τους χώρους και κράτησε μακριά από την περιοχή του, τους γηπεδούχους.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μπασινάς, Μετσανάι, Ρούσσος, Μπαλόζι, Χριστοδουλόπουλος, Καλοχωρίδης, Μώρος (70' Τρεγκάι), Αλεξ. Βαλκάνος (85' Κοκκάλας), Ντουλαβέρης, Τόρα, Αμαραντίδης (85' Σμυρναίος).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Θ. Μιχελής, Μέξης, Παπαδημητρίου, Ντούνης, Μουσταφίδης, Αμανατίδης (50' Κατσίβελας), Μπουσινάκης (81' Ρενάτο), Τσίτσαρης, Κρεβαττάς (87' Γκέζος), Μάλτσι, Ρόππας.

Διαιτησία: Ρούσσος, Σπηλιώτης-Κλεπετσάνης (Κορίνθου).

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]