ΚΥΜΗ-ΤΡΙΚΑΛΑ 78-67: Όλα καλά και ...(τρι)καλά

6 Νοεμβρίου 2016, 21:40
Εξαιρετικός ο Μόργκαν πρόσφερε θέαμα στους πολλούς θεατές του αγώνα που έγινε στην Κάνηθο.

Μπορεί να ξεκίνησε άσχημα στο σημερινό αγώνα της με τα Τρίκαλα η Κύμη, αλλά στο τέλος ...ολα καλά και (τρι)καλά για την ομάδα μπάσκετ της Εύβοιας που σημείωσε τη δεύτερη νίκη στη Basket League με 78-67.

Εξαιρετικός ήταν  Τζόρνταν Μόργκαν που πρόσφερε και θέαμα στους θεατές οι οποίοι αψήφησαν το ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού στο ποδόσφαιρο και συμπαραστάθηκαν στην Κύμη στο κλειστό της Κανήθου.

Τα Τρίκαλα μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν ακόμη και με 11 πόντους διαφορά (9-20), αλλά όταν η ομάδα της Κύμης ...αποφάσισε να παίξει καλή άμυνα άρχισε και να σκοράρει και ανέβασε την απόδοσή της ακόμη πιο πολύ στη δεύτερη περίοδο με πολύ βοήθεια από το νεαποκτηθέντα Αντεκμπόγιε, αλλά και από ψύχραιμες προσπάθειες του άλλου νεοφερμένου του Κοστόφ.

Με ένα επιμέρους σκορ 24-10 οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και τέλειωσαν το ημίχρονο στο +9 (40-31). Ο ...χορός συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο και στην αρχή της τελευταίας, με τον εκπληκτικό Τζόρνταν να χαρίζει θέαμα και πόντους που έφεραν τη διαφορά στο +21 (70-49).

Κάπου εκεί τα λάθη από πλευράς παικτών αλλά και η προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ...μην πάθουν πανωλεθρία μείωσαν τη διαφορά και στο τέλος η νίκη για την Κύμη ήρθε με 78-67.

Ο Μόργκαν ήταν εκπληκτικός και πέτυχε 24 πόντους ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ! Ο Ελ Αμίν μπορεί να μη σκόραρε αυτή τη φορά αλλά είχε 6 ασίστ,  2 κοψίματα, 2 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ. Μεγάλη η βοήθεια από τον Αντενκμπόγιε (2ος σκόρερ με 14 π.), ενώ θα πρέπει να σημειωθε'ι και η πολύ καλή άμυνα των νικητών στο μεσοδιάστημα του πρώτου και τελευταίου 10λεπτου.

Θαυμάσιος, όμως, ήταν και ο κόσμος στο κλειστό Κανήθου που δεν σταμάτησε να συμπαραστέκεται στην ομάδα της Κύμης και βοήθησε σημαντικά στην ανατροπή.

Στατιστικά η Κύμη είχε 22/40 (55%) στα δίποντα, 6/21 (29%) στα τρίποντα και 16/23 (70%) στις βολές, ενώ ...μάζεψε 40 ριμπάουντ.

Τα Τρίκαλα, είχαν αντίστοιχα 13/33 (45%), 8/29 (28%) και 13/20 (65%), ενώ τα ριμπάουντ που κέρδισε ήταν 38.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 40-31, 58-46, 78-67

KYMH (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 6, Σχίζας 2, Αντεγκμπόγιε 14 (2), Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς 8 (1), Κοστόφ 6 (1), Σταμάτης 9, Πάλμπλαντ, Μόργκαν 24, Ελ Αμίν 9 (2).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Κάφεϊ 11 (2), Λίποβι 7 (1), Μπιρούτα 3 (1), Τσαγκαράκης 7 (2), Άτιτς 2, Μπάρλοου 19 (1), Καλλές 5, Χότον 10, Βαρυτιμιάδης.