ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΚΥΜΗ 84-81: Εχασε την ευκαιρία ...δόξας

12 Νοεμβρίου 2016, 19:52
Έπεσε ...άδοξα, χάνοντας τη νίκη μέσα από τα χέρια της η ομάδα της Εύβοιας.

Η Κύμη, μέσα στη Λευκάδα κόντρα στην τοπική Δόξα που κέρδισε τον ΠΑOΚ στην πρεμιέρα και ηττήθηκε σε νεκρό χρόνο από τον Ολυμπιακό, έχασε την ευκαιρία να ...δοξαστεί και να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στη Basket League, χάνοντας τελικά στα ...σημεία με 84-81, σε ένα ματς για γερά νεύρα.

Το πρώτο 10λεπτο κύλησε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ και την ομάδα της Εύβοιας να βρίσκεται μπροστά στη λήξη του με ένα πόντο διαφορά (17-18).

Στη δεύτερη περίοδο η Κύμη πήρε στην αρχή τον έλεγχο, αλλά η Λευκάδα στη συνέχεια έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 36-33 στο 17'.

Η Κύμη, όμως, αντέδρασε, και με πολύ καλή άμυνα στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά με 7 πόντους, έχοντας και 4/5 τρίποντα (6/12 συνολικά στο ημίχρονο), ενώ εντυπωσιακή ήταν η παρουσία -στα τελευταία λεπτά- του αρχηγού της ομάδας, Σταύρου Τουτζιαράκη.

Η Κύμη διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 24′, αλλά στη συνέχεια ...έπαθε μπλακ άουτ στην επίθεση. Αντίθετα, οι παίκτες των γηπεδούχων και ιδιαίτερα ο Ουέλς με τον Σκοτ, έβαζαν το ένα καλάθι μετά το άλλο, με αποτέλεσμα οι Λευκαδίτες να κάνουν ένα σερί 12-0 και να προηγηθούν με 59-54 στο 28′.

Οι φιλοξενούμενοι ...αφυπνίστηκαν κι έκαναν το δικό τους -αλλά μικρότερο- σερί (6-0), και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με 59-60.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο η Κύμη μπήκε πάλι δυνατά και έδειξε ότι η ...δόξα της νίκης θα ...γείρει προς το μέρος της.

Ξέφυγε με 65-72 στο 33′ κι έδειχνε ικανή για το μεγάλο διπλό, αφού συνέχισε να έχει το προβάδισμα (70-76 στο 35').

Η ομάδα της Λευκάδας όμως, έκανε τη ...νέα αντεπίθεσή της και με ένα σερί 10-0 πήρε εκ νέου το προβάδισμα (80-76), 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η Κύμη έχοντας τον Σταμάτη σε πολύ καλή μέρα προσπάθησε να κάνει και η ίδια την ανατροπή.

Το σκορ πήγε στο 80-78, αλλά με δυο εύστοχες βολές των γηπεδούχων έγινε το 82-78. Ένα τρίποντο από τον Σταμάτη διαμόρφωσε το 82-81, αλλά αμέσως μετά με νέες εύστοχες βολές για τη Λευκάδα, το σκορ έγινε 84-81.

Ακολούθησε ...τρίποντη προσπάθεια, σχεδόν σε νεκρό χρόνο, του Μόργκαν για να ισοφαρίσει, η οποία όμως ...απέτυχε (airball) κι έτσι το ματς δεν πήγε στην παράταση και η Κύμη υποχρεώθηκε σε μία ήττα στις λεπτομέρειες.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της Κύμης Βασίλης Μπρατσιάκος δήλωσε: "Νίκησε η πιο τυχερή ομάδα, αλλά πέρα απ' αυτό, δεν καταφέραμε να σταματήσουμε τον Ουέλς που ήταν εκπληκτικός και ότι έκανε το έβαζε, όσα μαρκαρίσματα και να προσαρμόσαμε πάνω του. Ήμασταν μπροστά στο σκορ 6 λεπτά πριν το τέλος, αλλά δεχτήκαμε ένα σερί 10-0 και δεν βρήκαμε απάντηση. Πάντως, δείξαμε ότι θα είμαστε πολύ δύσκολος αντίπαλος για όλες τις ομάδες".

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-45, 59-60, 84-81.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Σκοτ 15 (2), Μπασάμπε 12, Ντόμπλας 9, Τσαλδάρης 10 (2), Ουέλς 26 (2), Πεταλωτής, Κάρτερ, Δεμερτζής, Γεωργάκης, Ταπούτος 5, Ψαθάς, Ρόμπινσον 7.

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγε 8 (1), Τσούπκοβιτς 10 (2), Κοστόφ 7 (1), Μόργκαν 9, Ελ Αμίν 7 (1), Τουτζιαράκης 14, Σχίζας 5, Σιγκούνας 6 (2), Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 10 (2), Πάλμπλαντ 5 (1).