ΚΥΜΗ-ΡΕΘΥΜΝΟ 73-62: Το κέρδισε και στα ριμπάουντ

20 Νοεμβρίου 2016, 20:00
Ο Ελ Αμίν πρωταγωνιστής στο β' ημίχρονο και ο Μόργκαν στους ...αιθέρες

Η ομάδα μπάσκετ της Κύμης είχε "έδρα", πολύ καλή άμυνα στο τέλος και φοβερό τον Ελ Αμίν στο β' 20λεπτο. Ηταν τα τρία στοιχεία που της έδωσαν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα φέτος κόντρα στην ομάδα του Ρεθύμνου την οποία  κέρδισε με 73-62 στο κλειστό της Κανήθου (87-77 είχε νικήσε η Κύμη στο κύπελλο, πριν 52 μέρες). Το Ρέθυμνο  είχε  μέχρι τώρα και την καλύτερη συγκομιδή σε ριμπάουντ. Αλλά και στη μάχη του ...αέρα η Κύμη πήρε τον αέρα των Κρητικών κερδίζοντας 5 περισσότερα (45-40), έχοντας πρωταγωνιστή των αιθέρων τον Τζόρνταν Μόργκαν που μάζεψε 15 ριμπάουντ.

Μεγάλη "δύναμη" κι αυτή τη φορά οι φίλοι του μπάσκετ και της ομάδας που ενίσχυσαν την Κύμη και της έδωσαν την ώθηση για να τριτώσει τις νίκες για το πρωτάθλημα στη Χαλκίδα.

Η Κύμη που είχε άσφαιρο (0 πόντοι) στο πρώτο ημίχρονο τον Ελ Αμίν, αλλά αυτός ήταν ο παίκτης που την οδήγησε στο δεύτερο μέρος στη μεγάλη νίκη σημειώνοντας τους 20 από τους 37 πόντους σ΄ αυτό το διάστημα.

Ομως το κλειδί της νίκης ήταν η φοβερή άμυνα από πλευράς παικτών της Κύμης στο τελευταίο 10λεπτο , όπου οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις 9 πόντους, 6 στα πέντε πρώτα λεπτά και μόλις τρεις (!!!) στα τελευταία 5 λεπτά.

Η Κύμη κατάφερε να κυριαρχήσει και στα ριμπάουντ απέναντι σε μια ομάδα με τις καλύτερες επιδόσεις φέτος στον τομέα αυτό. Ο Μόργκαν μπορεί να ήταν ...λίγο άστοχος σήμερα (22% στις προσπάθειες για δίποντα), αλλά είχε 8 αμυντικά και 7 επιθετικά ριμπάουντ και δίκαια περνάει στους διακριθέντες.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις στη συνέχεια , και να καταφέρνουν να πάρουν το προβάδισμα με 18-19.

Ιδιο το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο καθώς το Ρέθυμνο κρατούσε το προβάδισμα, αλλά και η Κύμη παρέμενε σε απόσταση βολής (36-39 στο τέλος του ημιχρόνου).

Στο δεύτερο 20λεπτο, όμως, η Κύμη πήρε τα πάνω της και πήρε διαφορά ακόμη  και 10 πόντων. Αλλά, Φιτζπάτρικ και Άρνολντ έδωσαν λύσεις στους φιλοξενούμενους που μείωσαν σε 57-53 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου στην τελευταία κρίσιμη περίοδο δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να πάρουν ανάσα. και έφτασαν σε άλλη μια μεγάλη νίκη με 73-62, ανεβαίνοντας ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-39, 57-53, 73-62.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 6, Σχίζας 5 (1), Αντεγκμπόγιε 6, Σιγκούνας 2, Τσούπκοβιτς 10 (2), Κοστόβ 11 (2), Σταμάτης, Πάλμπλαντ 2, Μόργκαν 11, Ελ Αμίν 20 (3).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Κώττας 5, Ραζής, Χριστοδούλου 3 (1), Άρνολντ 11 (1), Φιτζπάτρικ 18 (3), Τάλτον 7, Εβάλντας 7 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Κράβιτς 2, Έντουαρντς 2