ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 3-1: Προσπάθησε, ισοφάρισε, αλλά δεν άντεξε

10 Δεκεμβρίου 2016, 21:57
Ήττα από το γηραιό της συμπρωτεύουσας στο κλειστό της Μίκρας.

Οι δύο συνονόματοι της Volley League κοντραρίστηκαν σήμερα στο φιλέ της Μίκρας.

Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης ερχόταν από εκτός έδρας ήττα με 3-0 από το αφεντικό της πόλης, τον ΠΑΟΚ, και ο Ηρακλής Χαλκίδας ερχόταν από την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Κηφισιά.

Στο 1ο σετ ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης είχε σταθερά το προβάδισμα και από ένα σημείο και μετά και με τρεις και τέσσερις πόντους, για να φτάσει τελικά στο 25-22 και να κάνει το 1-0 (ο Ηρακλής Χαλκίδας μείωσε σε 23-21, αλλά δεν μπόρεσε να κλέψει το σετ).

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας αν και βρέθηκε να χάνει με 13-9, κατάφερε μετά από λίγο να προηγηθεί με 16-15.

Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο, αλλά ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης το αγκάλιασε όταν προηγήθηκε με 23-21.

Εκεί, ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης πήρε τάιμ άουτ και οι παίκτες του, με σερί 0-4 έκαναν το 23-25 και το 1-1.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 14-14. Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης με σερί 3-0 βρέθηκε στο τιμόνι με 17-14, οι Χαλκιδέοι δεν ...ακολούθησαν και οι Μακεδόνες με 25-20 έκαναν το 2-1.

Στο 4ο σετ ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 8-3, αλλά ο Ηρακλής Χαλκίδας μείωσε σε 11-10 και έβαλε υποψηφιότητα για την ισοφάριση. Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης όμως ξαναπήγε στο +4 (14-10) και λίγο αργότερα και στο +5, 19-14.

Τί έκανε ο Ηρακλής Χαλκίδας; Μείωσε εκ νέου σε 20-18, με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης να πάει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ.

Μετά απ' αυτό, καθόλα ωφελημένος βγήκε ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης που με "κλειδί" δύο συνεχόμενα μπλοκ του Χριστόφα έκανε το σετ 23-19, για να φτάσει στο 25-19 και να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

*Οι πόντοι του Ηρακλή Θεσ/νίκης προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-22, 23-25, 25-20, 25-19.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 15, Στεφανίδης 6, Κιόσης 5, Πέντσεφ 6, Ριζόπουλος 8, Γάτσης 13, Μπαμπαλιούτας, Πρώιος, Καλαντάντζε 10, Ηλίας, Ν. Χριστόφας 8.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 22, Κολτσιάκης 2, Κασαμπαλής 3, Γκόρτσανιουκ 12, Αδαμόπουλος 7, Αντιφάκος 10, Παπαδημητρίου, Μάρκου, Σπυριούνης, Κλότσκο 6, Γαλιώτος.