ΤΡΙΚΑΛΑ-ΚΥΜΗ 76-58: Εβδομη συνεχόμενη ήττα και ...βυθίζεται επικίνδυνα

15 Φεβρουαρίου 2017, 19:00
Οι γηπεδούχοι κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους στη Χαλκίδα - Δείτε αποτελέσματα-βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική

Νέα ήττα (7η συνεχόμενη) υπέστη η ομάδα μπάσκετ της Κύμης από τα Τρίκαλα εκτός έδρας με 76-58 και ...βυθίζεται επικίνδυνα στη βαθμολογία της Basket League.

H ομάδα της Εύβοιας έδειξε καλά στοιχεία στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο τα Τρίκαλα κυριάρχησαν απόλυτα  με τον Μπιρούτα και τον Μπάρλοου να ...κάνουν πάρτι.

Τα Τρίκαλα κυριάρχησαν απόλυτα στα ριμπάουντ (41-31 ριμπάουντ), αν και στην αρχή του ματς έδειξε να βελτιώνεται στον τομέα αυτό η Κύμη, η οποία ...έσπασε τα καλάθια από την περιφέρεια έχοντας 4/22 τρίποντα.

H Κύμη με αρκετά καλό τον Σταμάτη στο πρώτο 10λεπτο διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και λίγο πριν το τέλος της περιόδου. 52 δεύτερα πριν τη λήξη ο Τσούπκοβιτς έχασε δυο ελεύθερες βολές και στην επόμενη επίθεση ένα τρίποντο του Μανωλόπουλου έφερε μπροστά τους γηπεδούχους με 14-12.

Με την έναρξη της  δεύτερης περιόδου τα Τρίκαλα έβρισκαν πιο εύκολα στόχο και προηγήθηκαν με 22-15 (ο Τσούπκοβιτς πέτυχε τρίποντο μετά το 16-12 και δεν άφησε ΄τη διαφορά να ξεφύγει).

Στη συνέχεια όμως, η ομάδα της Κύμης αντέδρασε θαυμάσια και μ' ένα σερι 12-0 ...έβαλε φωτιά στο κλειστό των Τρικάλων, παίρνοντας πάλι το προβάδισμα  με 22-27.

Τα Τρίκαλα έδειχναν ν' αποσυντονίζονται και μάλιστα μετά, Μπάρλοου και Χότον έχασαν από δυο βολές ο καθένας, αλλά ήρθε στη συνέχεια και ...καθάρισε γι' αυτούς ο Τσαγκαράκης σημειώνοντας 4 πόντους με τρίποντη βόμβα και μια βολή που κέρδισε στην εύστοχη προσπάθεια του για το τρίποντο.

Η Κύμη που είχε μείνει για 2,5 λεπτά άποντη, πέτυχε δυο πόντους από βολές του Ορτον και 3,5'' πριν τη λήξη με μια εύστοχη βολή ο Μπιρούτα μείωσε σε 27-29.

Με 5-0 υπέρ των Τρικάλων ξεκίνησε το β' ημίχρονο. Ξαναπήρε το προβάδισμα η Κύμη με δίποντα του Σιγκούνα και του Ορτον (32-33), αλλά αυτή ήταν η τελευταία φορά που οι φιλοξενούμενοι σήκωσαν κεφάλι...

Οι γηπεδούχοι κράτησαν στη συνέχεια τον έλεγχο  και πήγαν στο +8 (50-42), με τους παίκτες του Μπρατσιάκου να μειώνουν στο 50-45 με δυο πόντους του Σταμάτη κι ένα του Τουντζιαράκη.

Ομως, στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου ...μίλησε ο Πουλιανίτης. Εκμεταλλευόμενος την κακή άμυνα των αντιπάλων του αλλά και την ευστοχία του έδωσε στην ομάδα των Τρικάλων προβάδισμα 10 πόντων με ένα τρίποντο  κι ένα σουτ ...σε νεκρό χρόνο.

Πλέον, τα Τρίκαλα με ανεβασμένη ψυχολογία, συνέχισαν να είναι κυρίαρχα στο παρκέ. Η ομάδα της Κύμης δεν μπόρεσε ν' αντιδράσει σε κανένα σημείο της τελευταίας περιόδου και κατέρρευσε.

Η διαφορά εκτινάχτηκε  και στους 21 πόντους υπέρ των γηπεδούχων (68-47) οι οποίοι στο τέλος νίκησαν με 76-58 και ανέτρεψαν και τη διαφορά του ματς στη Χαλκίδα, όπου  η Κύμη είχε νικήσει με 78-67.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 11 (1), Μπιρούτα 12 (11ρ), Τσαγκαράκης 9 (2), Μπάρλοου 13 (2), Χότον 6, Λίποβι 8 (1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 5 (1), Καλλές, Καλογιαννίδης, Μανωλόπουλος 10 (2).

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Σιγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 7 (1), Σταμάτης 10, Πάλμπλαντ 11 (3), Ορτον 10 (10ριμπ.), Τζόλος, Κωνσταντακόπουλος, Ντίξον, Τουντζιαράκης 10