O ...επτάψυχος Ερμής έμεινε αλώβητος και στην Ιστιαία

4 Μαρτίου 2017, 21:10
Κέρδισε μετά από δυο παρατάσεις και buzzer beater του Αγγελέτου  - Δείτε τα αποτελέσματα στους αγώνες πρωταθλημάτων ΕΣΚΑΣΕ

Η πρώτη ήττα της πρωτοπόρου ομάδας του Σχηματαρίου στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΣΕ, ...έδειχνε να έρχεται στην Ιστιαία από τον Τελεθριακό, αλλά ο ρμής αποδείχθηκε επτάψυχος. Μετά από δυο παρατάσεις και με buzzer beater του Αγγελέτου στα 2′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη πήρε τη νίκη με 117-118, απέναντι στους θαυμάσιους βορειοευβοιώτες που έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν μια μεγάλη νίκη σε ένα έξοχο ματς, σίγουρα το καλύτερο της χρονιάς.

Στην κανονική διάρκεια το ματς έληξε 91-91, ενώ ισόπαλοι (103-103) έμειναν οι δυο αντίπαλοι και μετά την 5λεπτη παράταση για να ακολουθήσει στην επόμενη, το σοκ για τους γηπεδούχους που ήταν μπροστά με 117-115, μόλις 2 δευτερόλεπτα πριν η κόρνα σημάνει τη λήξη.

Ο ηττημένος ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια στα 40 λεπτά του αγώνα και ειδικά στο πρώτο 20λεπτο που προηγήθηκε με 53-38!

Ο Ιωακείμ με 38 πόντους (8 τριποντα) έκανε μεγάλο παιχνίδι, όπως και οι Μητρόπουλος 23 π. (5 τρ.), Θ. Ρουμελιώτης 21 π. (5 τρ.)

Οι νικητές είχαν για ...πύργους τον Γυφτονικολό (29 π.) και τον Γρηγοράκη (33 π. με 3 τριπ.)

* Δείτε παρακάτω τα αποτελέσματα σ' όλα τα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ, στους αγώνες που έγιναν το Σάββατο.