ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1-1: Μετά τις δυο "τεσσάρες" τον ...έτσουξε

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1-1: Μετά τις δυο τεσσάρες τον ...έτσουξε
9 Φεβρουαρίου 2019, 18:20
Υστερα από 10 νίκες σερί ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να λυγίσει την εξαιρετική ομάδα της Δροσιάς

Με 4-0 είχε νικήσει τον ΑΠΚΟ στο τελευταίο ματς στη Δροσιά (το 2016) ο Ηρακλής, ο οποίος στον Α΄γύρο στα Ψαχνά είχε κερδίσει πάλι με 4-0 τον αντίπαλό του. Σήμερα, όμως, η Δροσιά τον φρέναρε και τον ...έτσουξε κόβοντάς δυο βαθμούς από τους  Ψαχνιώτες που δίνουν μάχη  για να ανέβουν στην κορυφή της βαθμολογίας στην Α' ΕΠΣΕ.

Με 1-1 έληξε ο αγώνας σήμερα στη Δροσιά ανάμεσα στον ΑΠΚΟ και τον Ηρακλή και από ένα ημίχρονο υπεροχής είχαν οι δυο ομάδες. Η ομάδα των Ψαχνών ήταν κυρίαρχη στο Α' 45λεπτο, αλλά στην επανάληψη μια εξαιρετική Δροσιά πήρε τα ηνία και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά απείλησε να πάρει και τη νίκη.

Ο Ηρακλής προερχόταν από 10 νίκες σερί, ενώ η Δροσιά είχε χάσει στο παρά ένα στην Αρτάκη από τον πρωτοπόρο ΑΟΝΑ, ο οποίος ...γλίτωσε το σοκ.

Το σοκ γλίτωσε και η ομάδα των Ψαχνών στο γήπεδο Δροσιάς, όταν στο 88' κι ενώ το σκορ ήταν στο 1-1, από κεφαλιά δικού του παίκτη, του Παλαιολόγου, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Αρχοντάκη, ο οποίος στη συνέχεια της φάσης γλίτωσε ο ίδιος την εστία του αποκρούοντας την μπάλα σε κεφαλιά του Μπασούκου.

O Ηρακλής ήταν πιο καλός στο πρώτο μέρος και θα μπορούσε να πάρει σκορ ασφαλείας. Προηγήθηκε στο 22' με σουτ του πρώτου σκόρερ του, Καραχάλιου. Ο ίδιος, όμως, απέτυχε να κάνει το 0-2 από τα 11 μέτρα, όταν στο πέναλτι που κέρδισε ο Μήτρου, και εκτέλεσε ο Καραχάλιος, ο Αραβανής έπεσε σωστά και απέκρουσε τη μπάλα.

Στην επανάληψη ο Ηρακλής παρουσιάστηκε κατώτερος, ενώ ο ΑΠΚΟ ανέβηκε αισθητά, πήρε το κέντρο και δημιούργησε αρκετούς κινδύνους από τα πλάγια στην άμυνα των αντιπάλων του αρκετές φορές.

Ιδιαίτερα δραστήριοι και κορυφαίοι για τη Δροσιά ήταν ο Χάρης Ελευθερίου με τον αδελφό του Σωκράτη και ο Δημήτρης Μπασούκος, ενώ με πάθος που θύμιζε τον πατέρα του Σπύρο έπαιξε ο Νίκος Σουλιωτάκης. Ακόμη, καλά τα πήγαινε αμυντικά, αλλά έβγαινε και μπροστά ο Καρλατήρας, ενώ ο τερματοφύλακας  Αραβανής δυο-τρεις φορές πρόλαβε κι ...έκοψε τη χαρά των φιλοξενουμένων. Αθόρυβη δουλειά έκαναν Κάκιος και Δουρδουβέλας, δεν νικήθηκε ψηλά ο Προβής και Σεϊνταράση, Νάνος παρά το νεαρό της ηλικίας τους τα έβγαλαν πέρα αρκετές φορές με παίκτες πολύ πιο έμπειρους. Και των 11, δηλαδή, η απόδοση κυμάνθηκε σε πολύ καλά επίπεδα και γι' αυτό ο Δημήτρης Αντωνόπουλος ούτε καν σκέφθηκε ν' αλλάξει κάποιον.

Στο 73' σε μια σέντρα σουτ  του Καρλατήρα που φάνηκε ακίνδυνη, η μπάλα βρήκε στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού του Αρχοντάκη και τέσσερα λεπτά αργότερα, μια εξαιρετική συνεργασία των παικτών της Δροσιάς απέφερε το γκολ.

Ο Νίκος Σουλιωτάκης έδωσε στον Μπασούκο, αυτός πάσαρε στον Σωκράτη Ελευθερίου, ο οποίος βρέθηκε σχεδόν αφύλακτος στην περιοχή του Ηρακλή και με τη μία σούταρε στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Αρχοντάκη.

Ο Ηρακλής μετά το 1-1 ...θυμήθηκε να ξαναεπιτεθεί αλλά οι προσπάθειές των παικτών του βρήκαν τείχος στην καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Η πιο καλή φάση για τους φιλοξενούμενους έγινε λίγο μετά το 1-1, όταν ο Μπακομήτρος από καλή θέση έπιασε την κεφαλιά που πήγε πλάγια, εκεί όπου ο Ρεπετσάς προσπάθησε με ανάποδο σουτ να σκοράρει χωρίς επιτυχία. Στη συνέχεια έγινε η φάση με το δοκάρι του ΑΠΚΟ, όπως προαναφέρθηκε.

Αριστη ήταν η διαιτησία (Φώτης, Ιωάννου-Σπανός).

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Δημήτρης Αντωνόπουλος): Αραβανής, Βησ. Νάνος, Σεϊντάραση, Καρλατήρας, Προβής, Κάκιος, Σωκρ. Ελευθερίου, Δουρδουβέλας, Χαρ. Ελευθερίου, Μπασούκος (91′ Τουλίτσης), Ν. Σουλιωτάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Θανάσης Μεθενίτης): Αρχοντάκης, Χασαπίδης, Σπανός (49′ Δ. Αγγελάτος), Μπακομήτρος, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Καραχάλιος (57′ Yiadom), Γ. Αγγελάτος  (63′ Γκάβαλης), Σκριβάνος (65′ Παλαιολόγος), Ανέστης, Μήτρου.

Σε ποιο γήπεδο θα πάτε το Σαββατοκύριακο (ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ)

[16/02/2019 - 13:00]

Ολη η ποδοσφαιρική δράση της Εύβοιας. ...περισσότερα

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ: Την Κυριακή όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Δημοτικό Στάδιο

[15/02/2019 - 20:15]

«Μην λείψει κανείς» το μήνυμα της διοίκησης που έβαλε 5 ευρώ τη γενική είσοδο. ...περισσότερα

ΠΟΙΝΟΛΟΓΙΟ: Στο Σελίμη των Γουβών η πιο μεγάλη ποινή

[15/02/2019 - 19:50]

Τρεις αγωνιστικές έξω Πόγκας (Μιαούλης) και Ζαφείρης (Κεραυνός) ...περισσότερα

ΚΥΜΗ-ΠΑΟΚ: Φωτορεπορτάζ από τον ημιτελικό που δεν κατέληξε σε πρόκριση στον τελικό

[15/02/2019 - 16:14]

Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε έντονη παρουσία σε παρκέ και εξέδρα του κλειστού Κανήθου. ...περισσότερα