ΑΡΤΑΚΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ) 3-3, 5-4 πέναλτι: Σήκωσε την κούπα και φουλάρει για το νταμπλ

27 Μαρτίου 2019, 18:38
Συγκλονιστικός αγώνας στο Δημοτικό Στάδιο.

Έναν συγκλονιστικό τελικό ανάμεσα στην Αρτάκη και στον Απόλλωνα Ερέτριας παρακολούθησαν οι Ευβοιώτες φίλαθλοι που βρέθηκαν σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας, με την Αρτάκη να σηκώνει την κούπα στα πέναλτι (στο ...τελευταίο για την Αρτάκη ευστόχησε ο Ερετριανός Αλέξανδρος Βαλκάνος). Πλέον, η Αρτάκη φουλάρει για το νταμπλ, καθώς έχει ως στόχο και την κατάκτηση του τίτλου στην Α' ΕΠΣΕ.

Η κανονική διάρκεια έληξε με 3-3(!), στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και στη ρώσικη ρουλέτα, μεγάλος πρωταγωνιστής για την Αρτάκη ήταν ο γκολκίπερ Γιάννης Αγριόδημος με δύο αποκρούσεις.

Μεγάλη εμφάνιση έκανε για τον Απόλλωνα Ερέτριας ο αρχηγός Βάϊος Καλοχωρίδης με δύο γκολ στην κανονική διάρκεια (γύρισε το 1-2 και το έκανε 3-2).

Η Αρτάκη προηγήθηκε 1-0 στο 10' με πλασέ του Κωστούλα σε κενή εστία μετά από ολέθριο λάθος του κεντρικού αμυντικού δίδυμου του Απόλλωνα.

Η Ερέτρια έκανε πολλά αβίαστα λάθη στην αρχή του αγώνα, με την Αρτάκη να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 17', όμως, η Ερέτρια έφτασε στην ισοφάριση από μία στατική φάση που δεν μύριζε γκολ.

Ο Τόρα σε ένα φάουλ από πλάγια αριστερά, με μία έξυπνη εκτέλεση αιφνιδίασε τον Αγριόδημο κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μετά το 1-1 η Αρτάκη αποσυντονίστηκε για μερικά λεπτά κι έχασε τον έλεγχο του ματς, αλλά στο 26' και στο 29' θα μπορούσε να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ.

Στο 26' από γύρισμα του Νικολάου και πλασέ του Κωστούλα, ο Ναβροζίδης μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 29' ο Ναβροζίδης απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Νικολάου που τροφοδοτήθηκε από τον Κωστούλα.

Αλλη μια καλή φάση έχασε η Αρτάκη (ήταν καλύτερη στο α' ημίχρονο) στο 40'. Ο Μπαλαμπάνης εκτέλεσε φάουλ, ο Γεωργίου -για λίγο- δεν έπιασε την κεφαλιά, ενώ δεν πρόλαβε κι ο Μπελίτσος που πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας.

Στο 42' η Αρτάκη ξαναμπήκε στη θέση του οδηγού από την άσπρη βούλα. Μετά από μία έξοχη ενέργεια του Θωμά, ο μέσος της Αρτάκης γέμισε στα καρέ της Ερέτριας, ο Κωστούλας τσίμπησε την μπάλα και κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Σμπιλήρη.

Ο Μπαλαμπάνης εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών κι έκανε το 2-1.

Στο β' ημίχρονο η Ερέτρια μπήκε πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και στο 47' ζήτησε πέναλτι σε ένα τράβηγμα του Μώρου (ο κ. Πόγκας θεώρησε ότι δεν υπήρξε παράβαση). Στην εξέλιξη της φάσης η Αρτάκη βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Ναβροζίδη να διώχνει σε κόρνερ σέντρα-σουτ του Νικολάου.

Η Ερέτρια από το 50' και μετά ανέβασε στροφές, πήρε μέτρα στο γήπεδο και κάπου εκεί ...μίλησε ο αρχηγός Βάϊος Καλοχωρίδης.

Ο κάπτεν της Ερέτριας με δύο ...αρχηγικά γκολ γύρισε τούμπα το ματς.

Στο 54' από φάουλ του Τόρα από πλάγια, ο Καλοχωρίδης έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Αρτάκης, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας κι έκανε το 2-2.

Στο 56' εντυπωσιακό φάουλ του Μώρου απέκρουσε εξίσου εντυπωσιακά ο Αγριόδημος, αλλά ο γκολκίπερ της Αρτάκης δεν μπόρεσε να σώσει την εστία του στο 58'.

Από ενέργεια του Τόρα από δεξιά, ο φορ της Ερέτριας έβγαλε τη σέντρα, ο Καλοχωρίδης κέρδισε στον αέρα όλη την αντίπαλη άμυνα και με κεφαλιά έκανε μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς το 2-3, σε ένα άκρως χορταστικό "τέταρτο" μέχρι το 60'.

Μετά το σοκ της ανατροπής, ο προπονητής της Αρτάκης, Μιχάλης Μαύρος, έριξε στη μάχη τον πρώτο σκόρερ της Α' ΕΠΣΕ, Παναγιώτη Καραντάκη και στο 71' από κόρνερ του Θωμά, ο Καραντάκης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3.

Μέχρι το τέλος του ματς η Αρτάκη που ξαναπήρε ψυχολογία έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες...

Στο 81' ο Σμπιλήρης έκανε σωτήριο τάκλιν σε κοντινό σουτ του Αλέξανδρου Βαλκάνου (ο πρώην παίκτης της Ερέτριας μπήκε ως αλλαγή στο ματς), ενώ στο 87', αρχικά ο Ναβροδίζης απέκρουσε συρτό σουτ του Καλοχωρίδη και στη συνέχεια ο Τουρκοχωρίτης (κι αυτός πέρασε ως αλλαγή) σούταρε ψηλά άουτ.

Το 3-3 δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση. Εκεί άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς στο ξεκίνημα του έξτρα 30λεπτου η Ερέτρια έμεινε με δέκα παίκτες (αποβλήθηκε ο Σμπιλήρης).

Παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα, η Αρτάκη έπαιξε ανορθόδοξα (και λόγω κούρασης), δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ερέτριας και ...μοιραία ο τελικός οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα.