ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ-ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ 3-3: Πανηγύρια με αναμονή

31 Μαρτίου 2019, 04:00
Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη νίκη από τα χέρια τους, παρέμειναν όμως πρώτοι και περιμένουν την απόφαση της Β'θμιας για τον αγώνα με την Ιστιαία

Είχε άρωμα από τα παλιά το γειτονικό ντέρμπι που έγινε ανάμεσα στη γηπεδούχο Αναγέννηση Μαντουδίου και τη Δόξα Προκοπίου. Θύμισε αξέχαστες μονομαχίες με πολύ κόσμο στο γήπεδο σε φίλαθλο πνεύμα εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου, χωρίς να λείψουν οι εξαιρέσεις-ελάχιστες ευτυχώς- και με το τελικό σκορ (3-3) να διαμορφώνεται στα τελευταία δέκατα του δευτερολέπτου.

Στο τέλος, οι φιλοξενούμενοι, που δέχθηκαν δυο γκολ στις καθυστερήσεις και ισοφαρίστηκαν από το υπέρ τους 1-3, πανηγύρισαν σαν πρωταθλητές (έχουν να παίξουν ακόμη με τους δυο ουραγούς της βαθμολογίας Κεχριές και Αγιο) και αναμένουν πλέον την απόφασης της Επιτροπής Εφέσεων της ΕΠΟ για το παιχνίδι τους στην Ιστιαία (μηδενισμός και αφαίρεση της Ιστιαίας ως υπεύθυνης για τη διακοπή του αγώνα επειδή τραυματίστηκε παίκτης του Προκοπίου από πέτρα που πέταξε φίλαθλος των γηπεδούχων).

Το ματς Μαντούδι-Προκόπι είχε μια ...τρελή εξέλιξη στο τέλος, αφού οι φιλοξενούμενοι που κρατούσαν τη νίκη με 1-3 δέχθηκαν δυο γκολ στις καθυστερήσεις κι έχασαν το τρίποντο μέσα από τα χέρια τους.

Η γηπεδούχος Αναγέννηση που δεν ήταν καλή, παρά μόνο στην αρχή του β' ημιχρόνου, έκανε την ύστατη στιγμή την αντεπίθεσή της και κατάφερε να μη χάσει από τη Δόξα που στάθηκε καλύτερα στο γήπεδο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ολοι οι παίκτες του Προκοπίου ανταποκρίθηκαν στο στήσιμο της ομάδας. Είχαν αμυντική αλληλοκάλυψη, στο κέντρο όλοι δούλεψαν με προσοχή στα αμυντικά καθήκοντα και δημιουργούσαν προϋποθέσεις για επιθέσεις, πίεσαν όλοι σε όλους τους χώρους και μπροστά ήταν ο Αλεξίου που ήταν πάντα μια απειλή ...

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ξεφύγουν από την πίεση των αντιπάλων τους και μόνο στο πρώτο 20λεπτο του β' μέρους είχαν ένα καλό διάστημα που δεν το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, κάτι που έκαναν στα τελευταία λεπτά σε μια ύστατη προσπάθεια να κάνουν την ανατροπή εκμεταλλευόμενοι και την ...έκσταση στην οποία βρέθηκαν οι αντίπαλοι μετά το 1-3 που πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε εκεί.

Ενα άλλο σημείο του αγώνα ήταν ότι οι γηπεδούχοι κάπου φάνηκαν να παθαίνουν σοκ και να μην μπορούν να το ξεπεράσουν όταν δέχτηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό το γκολ από την άριστη εκτέλεση φάουλ του Βαλάντη Αλεξίου.

Χρειάστηκε να περάσει όλο το 45λεπτο, να τα πουν οι παίκτες και ο προπονητής στο ημίχρονο για να μπουν καλύτερα στην επανάληψη, αλλά και όταν ισοφάρισαν με γκολ του Στεφανίδη στο 54' (προηγήθηκε "μπούκα" του Τσιβίκα και πάσα στο σκόρερ), μετά δέχτηκαν το 1-2 από μια εξαιρετική κεφαλιά του Γιάννη Κουτσουφλάκη (ύστερα από κόρνερ ...ασίστ του Αλεξίου) στο 69' και ξαναέπαθαν σοκ που δεν το ξεπέρασαν.

Στο 88' ήρθε  το γκολ και to 1-3 από ένα γυριστό σουτ του Αλεξίου και τότε έκαναν το ...ντου, βλέποντας και τους αντιπάλους να παραληρούν ακόμη και κατάφεραν μέσα σε ελάχιστα λεπτά να ισοφαρίσουν.

Στο 90' ο Μουργκογιάννης με σουτ έκανε το 3-2. Ο ίδιος έτρεξε με πάθος και πήρε την μπάλα από τα δίχτυα για να μη χαθεί κανένα δευτερόλεπτο και δικαιώθηκε λίγο αργότερα, όταν από φάουλ του Στεφανίδη ο Λιάκος πετάχτηκε και με κεφαλιά έγραψε το 3-3.

Την ίδια στιγμή ο διαιτητής Παπακυριάκος (πολύ καλός όπως και οι βοηθοί του Κωνστάντιος και Παππάς) σφύριξε και τη λήξη του ματς, η οποία βρήκε τους αντιπάλους να φεύγουν αγκαλιασμένοι, δείγμα του εξαιρετικού κλίματος που υπήρχε στο χώρο της βορειοκεντρικής Εύβοιας από δυο ομάδες που έχουν γράψει ιστορία στο ποδόσφαιρο του νομού.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Κωνστάντιος-Παππάς

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ: Γ. Μπίλας, Παπαδημητρίου (39′ Ν. Μπίλας), Πουλιπούλης (79′ Πριόνας), Τσικτσίρης, Τάρλας, Λιάκος, Μουργκογιάννης, Δαρζέντας, Σακόβ (87′ Μπαλατσός), Στεφανίδης, Τσιβίκας.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ (Γιώργος Κουτσουφλάκης): Αλατζάς, Γ. Μορφούλης, Κεχαγιάς (90′ Τσιπτσής), Μακρής, Καλλάης, Κανελλόπουλος, Αγγελόπουλος (79′ Σοφούλης), Μάλλιαρης, Ιω. Κουτσουφλάκης, Αλεξίου, Θαν. Μορφούλης.

ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΕ  ΝΕΟΤΕΡΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗ

Η αγωνιστική και πνευματική αντίδραση του ΑΟΝΑ να γίνει οδηγός για τη συνέχεια

[15/11/2019 - 19:30]

Μεγάλη υπόθεση οι νεαροί παίκτες να αισθάνονται ισότιμα κομμάτια του ρόστερ. ...περισσότερα

ΒΟΛΕΪ-Β' ΕΘΝΙΚΗ: Αλωσε το Γαλάτσι η ανδρική ομάδα του ΟΠΕΧ

[15/11/2019 - 18:37]

Θρίλερ το πρώτο σετ, πάτησε γκάζι στα επόμενα δύο και ...καθάρισε. ...περισσότερα