ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ 1-0: Τον νίκησε εντός έδρας μετά από έξι χρόνια

20 Απριλίου 2019, 22:25
Ο Πεσχύρας πέτυχε το νικητήριο γκολ των γηπεδούχων.

Έξι χρόνια είχε να νικήσει ο Λήλας τον ΑΠΚΟ Δροσιάς στο Βασιλικό και σήμερα έσπασε την αρνητική παράδοση, επικρατώντας με 1-0.

Ηταν την περίοδο 2013-14 όταν ο Λήλας είχε νικήσει με 3-2, ενώ πάντα την τελευταία δεκαετία η ομάδα του Ληλάντιου πεδίου μετράει και τρεις εντός έδρας ήττες από την ομάδα της Ανθηδώνας.

Τις περιόδους 2012-13, 2014-15 και 2015-16 και μάλιστα, με το ίδιο σκορ (0-1).

Ακόμη, σε τρεις περιόδους τα μεταξύ τους ματς έληξαν χωρίς νικητή. Την περίοδο 2010-11 (2-2), την περίοδο 2011-12 (0-0), ενώ η λευκή ισοπαλία είχε σφραγίσει και την αναμέτρηση της περιόδου 2016-17.

Ο Λήλας σήμερα ευτύχησε να προηγηθεί σχετικά νωρίς, όταν στο 18' ο Χρήστος Πεσχύρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια ο ΑΠΚΟ πίεσε για την ισοφάριση, η εμφάνισή του στο γήπεδο του Βασιλικού ήταν καλή, αλλά πολύ καλός κάτω από τα δοκάρια του ήταν κι ο 23χρονος γκολκίπερ των γηπεδούχων Χαράλαμπος Αγραφιώτης, ο οποίος όποτε χρειάστηκε διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Θυμίζουμε ότι ο πορτιέρο Ερμής Τόρα, εδώ και λίγες μέρες αποτελεί παρελθόν από τον Λήλα μετά την πρόσφατη τιμωρία του από την ΕΠΣΕ.

Διαιτησία: Λάμπρου, Πασχαλίδης-Ρέτσας.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Αγραφιώτης, Μανικιώτης (70′ Πρίφτι), Μπακλαγεμέζης, Χαζαρίδης, Κικίδης, Αγγελάκης, Βάθης, Βαγγέλη, Αναγνώστου, Πεσχύρας, Τσούρα (91′ Π. Βαρσαμάς).

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Δημήτρης Αντωνόπουλος): Αναστασίου, Νάνος (88′ Προβής), Σεϊντάρας, Καρλατήρας, Δουρδουβέλας, Κάκιος, Σωκ. Ελευθερίου (86′ Αργυρός), Σουλιωτάκης (65′ Τζέμος), Χαρ. Ελευθερίου, Χρ. Βαρσαμάς, Μπασούκος.

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]