ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ 0-3: Εδιωξε τους ...δαίμονες κι έσπασε την αρνητική παράδοση

24 Απριλίου 2019, 21:12
Ο Ανδρέας Κούρτης έφτασε τα 12 γκολ.

Αν Δροσιά και Αυλωνάρι έπαιζαν μπάλα στη Super League, το διπλό του Αυλωναρίου στην έδρα του ΑΠΚΟ θα ήταν διπλό για ...έξοδο στην Ευρώπη, καθώς το Αυλωνάρι πλησίασε στον ένα βαθμό τον σημερινό του αντίπαλο, που είναι 5ος στην κατάταξη.

Αλλά για την Α' ΕΠΣΕ το σημερινό διπλό, είναι διπλό γοήτρου, ενώ οι "νότιοι" έσπασαν και μία πολύ αρνητική παράδοση στην Ανθηδώνα.

Την περίοδο 2007-08 το Αυλωνάρι είχε κερδίσει με 4-3 τον ΑΠΚΟ στη Δροσιά με τέσσερα γκολ (!) του Βογιατζή, κορυφαίου σκόρερ στην Α' ΕΠΣΕ από το 1986 και μετά...

Από τότε, ο ΑΟΑ πήρε μια ισοπαλία (2-2 την περ. 2014-15) και έχασε 7 φορές σε όσους αγώνες έδωσε εκτός έδρας με τον ΑΠΚΟ (2009: 2-0, 2010: 1-0, 2011: 2-1, 2012: 2-1, 2013: 1-0, 2014: 3-0, 2016: 2-1 και την περίοδο 2016-17 είχε χάσει με 3-0 στη Δροσιά..!

Οι παραδόσεις, όμως, είναι για να σπάνε και σήμερα το αποτελεσματικό Αυλωνάρι έδιωξε τους ...δαίμονες κι έβαλε τις βάσεις της επικράτησης από το α' ημίχρονο.

Στο 18' ο Μπράχα με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 44' με εκτέλεση φάουλ, για άλλη μια φορά, ο Ανδρέας Κούρτης βρήκε στόχο κι έκανε το 0-2.

Στο 52' ξανά ο Κούρτης έγραψε το 0-3, φτάνοντας τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα, εκ των οποίων τα 8 τα έχει πετύχει εκτός έδρας.

Η Δροσιά θα μπορούσε να μειώσει το σκορ στο 80', καθώς κέρδισε πέναλτι. Την ποινή εκτέλεσε ο Σεϊνταράς, αλλά ο Διαμαντάρας απέκρουσε και διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Διαιτησία: Φώτης, Παππάς-Καρράς.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Δημήτρης Αντωνόπουλος): Αναστασίου, Σκοπελίτης (46' Αργυρός), Σεϊντάρας, Καρλατήρας,  Προβής, Κάκιος (90' Ι. Ελευθερίου), Τουλίτσης (88' Δεληγιάννης), Δουρδουβέλας, Χαρ. Ελευθερίου, Τζέμος (63' Χ. Φρυγανάς), Σουλιωτάκης.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Βαγγέλης Ντόβολης): Διαμαντάρας, Καράπας (83' Κόκκος), Μπρεγκανάκου, Καρατζάς, Κοκκάλας (77' Δήμου), Παππάς, Φωτιάς, Κούρτης, Μπράχα, Λαθουράς (70' Κούκης), Μανδράκας.

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]