ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ 4-2 (ΦΙΛΙΚΟ): Με δυο γκολ από πέναλτι, ένα με φάουλ κι ένα του Στεργίου

22 Αυγούστου 2019, 00:23
Σκόρερ των ηττημένων ο Θανάσης Μακρής

Με τρια γκολ από "στημένα" κι ένα από ωραίο συνδυασμό Γκάβαλη-Στεργίου ο Ηρακλής νίκησε 4-2 το Αυλωνάρι στα Ψαχνά σε φιλικό αγώνα που αποτέλεσε ένα καλό τεστ και για τους δυο προπονητές.

Ο Νίκος Σταματάκος έπαιξε πρώτη φορά με τον Ηρακλή κι άνοιξε το σκορ (15') με εύστοχο πέναλτι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ανδρέας Μήτρου με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0.

Στο 35' έγινε το 3-0 από ωραία ασίστ του Γκάβαλη και εκτελεστή τον Αργύρη Στεργίου και πριν τελειώσει το 45λεπτο ο Θανάσης Μακρής μείωσε σε 3-1 για το Αυλωνάρι, σε ένα ημίχρονο όπου η ομάδα των Ψαχνών ήταν εμφανώς ανώτερη.

Στην επανάληψη ισορρόπησε το Αυλωνάρι που ικανοποίησε, παίζοντας κι αυτή τη φορά με πολλά νεαρά παιδιά, ενώ είχε και αρκετές ελλείψεις, αφού απουσίασαν για διάφορους λόγους οι Βαγγέλης και Γιώργος Κοκκάλας, Κόκκος, Γ. Καρλής, Μπρεγκανάκου, Κιούσης και Μπράχα.

Με νέο πέναλτι, από τον Σπύρο Γκάβαλη αυτή τη φορά, έγινε το 4-1 στο 47' και το τελικό 4-2 έγινε με κεφαλιά ψαράκι του Θανάση Μακρή (πάλι), ο οποίος ήταν στον ΑΟΧ και έμεινε ελεύθερος και πιθανότατα θα καταλήξει στον ΑΟΑ. Μάλιστα, ο ίδιος είχε την ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ στο 87', αλλά στο ωραίο σουτ που εξαπέλυσε η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Διαιτησία: Κασομούλης, Κωνστάντιος-Αργύρης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Σάκης Μεθενίτης): Μπιμπάϊ, Π. Λ. Σκριβάνος, Τσατσαρώνης, Μπαλόζι, Καλοχωρίδης, Σπανός, Σταματάκος, Σπ. Γκάβαλης, Μαναρίτσας, Αργ. Στεργίου, Μήτρου, έπαιξαν και οι: Χατζηαντωνίου, Αλαφάκης, Μουτουσίδης, Κ. Κατσαρής, Σαρρής, Παριανός, Κ. Γκάβαλης, Λάμπρου, Μπατζέλης, Ρουμελιώτης, Ν. Κατσαρής.

ΑΥΛΩΝΑΡΙ (Βαγγέλης Ντόβολης): Κότσαρης, Κολτσινιάκου, Μακρυνικόλας, Β. Καρατζάς, Φωτιάς, Καράπας, Μακρής, Πέππας, Γ. Κούκης, Ντραγκότι, Μανδράκας, έπαιξαν και οι: Β. Τσαλιαγκός, Γ. Ντόβολης, Παππάς, Μπρούνο, Ν. Κούκης.