Αθλητικά

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ: Ανεβαίνουν τέσσερις και υποβιβάζονται 42

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ: Ανεβαίνουν τέσσερις και υποβιβάζονται 42
4 Σεπτεμβρίου 2019, 18:00
Οι ομάδες των 8 ομίλων - Πλέι-οφ και πλέιαουτ στον όμιλο της Κρήτης 

Ανακοινώθηκε και η προκήρυξη της Γ' Εθνικής, η κλήρωση της οποίας πρόκειται να γίνει τη Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου το πρωί (11.30) στα γραφεία της ΕΠΟ στο Γουδί.

Σύμφωνα με την προκήρυξη, στη Football League θα ανέβουν οι 4 από τους 8 πρωταθλητές των ισάριθμων ομίλων μετά από αγώνες μπαράζ, ενώ ο αριθμός των ομάδων που θα υποβιβαστούν είναι 5 για τον όμιλο που θα αγωνιστεί ο πρωταθλητής Εύβοιας ΑΟΝΑ.

Στους υπόλοιπους ομίλους πλην Του 8ου θα υποβιβαστούν 6 ομάδες.

Ο 8ος όμιλος περιλαμβάνει μόνο ομάδες της Κρήτης και τόσο για την ανάδειξη του πρωταθλητή, όσο και για τον υποβιβασμό μιας ομάδας θα γίνουν μπαράζ, ενώ θα ανέβουν στη Γ´ Εθνική από τις 4 ΕΠΣ της Κρήτης 6 ομάδες (οι 4 πρωταθλητές και δυο από τους δευτεραθλητές μετά από μπαράζ) για να είναι την επόμενη σεζόν 14 οι ομάδες του ομίλου της ...Κρήτης.

Το πρωτάθλημα θα ξεκινήσει την Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019.

Οι προβιβασμοί

Οι δύο πρώτοι των ομίλων θα συγκροτήσουν δύο νέους ομίλους μπαράζ μετά από κλήρωση και θα αποτελούνται από τέσσερις ομάδες ο κάθε όμιλος.

Οι δύο πρώτοι του κάθε ομίλου θα προβιβαστούν στην Football League. Συνεπώς δεν υπάρχει απευθείας άνοδος και προβιβάζονται συνολικά τέσσερις ομάδες.

 

Δειτε πως συγκροτήθηκαν οι όμιλοι:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ (1 ομάδα)

Ένωση Άνθειας/Αριστείνου

ΕΠΣ ΘΡΑΚΗΣ (1 ομάδα)
Μέγας Αλεξέανδρος Ιάσμου

ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ (3 ομάδες)
Ηρακλής Νέου Ζυγού
Ορφέας Ξάνθης
Άρης Αβάτου

ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ (4 ομάδες)
Νέστος Χρυσούπολης
Δόξα Θεολόγου
Κεραυνός Πέρνης
Αετός Ορφανού

ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ (1 ομάδα)
Πανδραμαϊκός

ΕΠΣ ΣΕΡΡΩΝ (3 ομάδες)
Δόξα Κάτω Καμήλας
Απόλλων Παραλιμνίου
Πανσερραϊκός

ΕΠΣ ΚΙΛΚΙΣ (1 ομάδα)
Κιλκισιακός

Υποβιβάζονται 6 ομάδες

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (4 ομάδες)

Αγροτικός Αστέρας
Μακεδονικός
Ποσειδώνας Μηχανιώνας
Θερμαϊκός Θέρμης

ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ (4 ομάδες)
Αλπωμός Αριδαίας
Εδεσσαϊκός
ΑΣ Αναγέννηση Γιαννιτσών
Θύελλα Σαρακηνών

ΕΠΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (1 ομάδα)

ΑΟ Σειρήνα

ΕΠΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (1 ομάδα)

Αστραπή Μεσοποταμίας

ΕΠΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ (1 ομάδα)
Νέα Καλλικράτεια

ΕΠΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (1 ομάδα)
ΠΑΣ Φλώρινα

ΕΠΣ ΗΜΑΘΙΑΣ (2 ομάδες)
Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας
Νίκη Αγκαθιάς

Υποβιβάζονται 6 ομάδες

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΠΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (2 ομάδες)

Ηρακλής Λάρισας
Οικονόμος Τσαριτσάνης

ΕΠΣ ΠΙΕΡΙΑΣ (3 ομάδες)
ΑΕ Καρίτσας
Δίας Δίου
Πιερικός

ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (3 ομάδες)
Διαγόρας Στεφανοβικείου
ΓΣ Αλμυρού
Θησέας Αγρίας

ΕΠΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (2 ομάδες)
Διγενής Νεοχωρίου
ΑΣ Μετέωρα

ΕΠΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (2 ομάδες)
Ατρόμητος Παλαμά
ΑΟ Σελλάνων

ΕΠΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ (1 ομάδα)
ΑΠΟ Αταλάντη

ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ (1 ομάδα)
ΑΟ Ποταμιάς

Υποβιβάζονται 6 όμαδες

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΠΣ ΦΩΚΙΔΑΣ (2 ομάδες)

Απόλλων Ευπαλίου
Αστέρας Ιτέας

ΕΠΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ (2 ομάδες)
ΑΕ Μεσολογγίου
Ναυπακτιακός Αστέρας

ΕΠΣ ΑΡΤΑΣ (1 ομάδα)
Αναγέννηση Άρτας
ΠΑΣ Πρέβεζα
ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου
Τηλυκράτης Λευκάδας

ΕΠΣ ΗΠΕΙΡΟΥ (1 ομάδα)
ΑΟ Ανατολής

ΕΠΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (2 ομάδες)
ΑΕ Λευκίμης
Θιναλιακός

ΕΠΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (2 ομάδες)
ΑΕΠ Καραγιαννίων
Μακεδονικός Φούφας

ΕΠΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ (1 ομάδα)
Σούλι Παραμυθιάς

Υποβιβάζονται 6 ομάδες

 

5ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΠΣ ΑΘΗΝΩΝ (6 ομάδες)

ΑΕ Κηφισιάς
Φωστήρας
Ηλυσιακός
Καλλιθέα
Άγιοι Ανάργυροι
Άγιος Ιερόθεος

ΕΠΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (4 ομάδες)
Εθνικός Πειραιά
ΑΕ Μοσχάτου
Ερμής Κορυδαλλού
ΑΠΟ Κερατσίνι

ΕΠΣ ΔΥΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ (1 ομάδα)
Ακράτητος

ΕΠΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ (3 ομάδες)
Άνω Μερά Μυκόνου
Θύελλα Καμαρίου
Πανθηραϊκός

Υποβιβάζονται 6 ομάδες

 

6ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΠΣ ΑΝΑΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ (5 ομάδες)

Μαρκό
Θύελλα Ραφήνας
Παλληνιακός
Αχαρναϊκός
Αήττητος Σπάτων

ΕΠΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ (1 ομάδα)
Ρόδος

ΕΠΣ ΛΕΣΒΟΥ (1 ομάδα)
Αιολικός

ΕΠΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ (2 ομάδες)
ΑΟ Υπάτου
ΠΑΣ Κιθαιρών Καπαρελλίου

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ (1 ομάδα)
ΑΟ Νέας Αρτάκης

ΕΠΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ (2 ομάδες)
ΑΕΚ Τρίπολης
Παναρκαδικός

ΕΠΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ (1 ομάδα)
Κόρινθος ’06

Υποβιβάζονται 5 ομάδες

 

7ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΠΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ (3 ομάδες)

Ναύπλιο 2017
Παναργειακός
Ένωση Ερμιονίδας

ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ (1 ομάδα)
ΑΟ Διαβολιτσίου

ΕΠΣ ΗΛΕΙΑΣ (3 ομάδες)
Πανηλειακός
ΠΑΟ Βάρδας
Ολυμπιακός Ζαχάρως

ΕΠΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ (3 ομάδες)
Πανγυθεατικός
Αστέρας Βλαχιώτη
ΠΣ “Η Σπάρτη”

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ (2 ομάδες)
Θύελλα Πατρών
Διαγόρας Βραχνέικων

ΕΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (2 ομάδες)
ΑΟ Τσιλιβή
ΑΠΣ Ζάκυνθος

Υποβιβάζονται 6 ομάδες

 

8ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (4 ομάδες)

ΑΟ Πόρου
ΠΟΑ-Ατσαλένιος
Γιούχτας
Ηρόδοτος

ΕΠΣ ΛΑΣΗΘΙΟΥ (1 ομάδα)
ΑΟ Αγίου Νικολάου

ΕΠΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (2 ομάδες)
Ρεθυμνιακός
Επισκοπή

ΕΠΣ ΧΑΝΙΩΝ (2 ομάδες)
Πανακρωτηριακός
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

Υποβιβάζεται 1 ομάδα

 

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ
Αθλητικά
[11/11/2019 - 23:55]

Στα 8 γκολ έφθασε ο Γιάννης Σίμωσης του Ταμυναϊκού με το χατ-τρικ στη Δροσιά ...περισσότερα

ΣΛΟΥΚΑΣ ΓΙΑ ΠΑΝΟ ΚΕΜΑΛ: Ημουν συγκεντρωμένος στον αγώνα

ΣΛΟΥΚΑΣ ΓΙΑ ΠΑΝΟ ΚΕΜΑΛ: Ημουν συγκεντρωμένος στον αγώνα
Αθλητικά
[11/11/2019 - 15:30]

Σφοδρές αντιδράσεις στην Τουρκία για τον Έλληνα διεθνή. ...περισσότερα

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ (2ος όμιλος): Εχασαν ΧΒΑ και Αίαντας

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ (2ος όμιλος): Εχασαν ΧΒΑ και Αίαντας
Αθλητικά
[11/11/2019 - 11:38]

Χωρίς νίκη συνεχίζει η ομάδα της Αυλίδας ...περισσότερα