ΕΛΛΑΔΑ ΤΣΕΧΙΑ 84-77: Δίκαια εκτός Μουντομπάσκετ λόγω αστοχίας και ... διαιτησίας!

9 Σεπτεμβρίου 2019, 13:30
Δεν ήταν αρκετή η τρομακτική εμφάνιση του Νίκ Καλάθη.

Εκτός από τη συνέχεια του Μουντομπάσκετ έμεινε η Εθνική Ελλάδας. Παρά τη νίκη της με 84-77 απέναντι στην Τσεχία, δεν κατάφερε να καλύψει τους 11 πόντους που ήθελε και έτσι αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Η Ελλάδα ευτύχησε να έχει έναν τρομακτικό Νίκ Καλάθη (27 π.), ο οποίος έκανε τα πάντα στο γήπεδο. Πάσαρε, σκόραρε, έκλεβε, έπαιζε άμυνες και στην πραγματικότητα έκανε το μεγάλο παιχνίδι που "χρωστούσε" στους Ελληνες φιλάθλους. Δεν υπήρχε, όμως, κάποιος να τον ακολουθήσει.

Η Ελλάδα προσπάθησε σήμερα, αλλά αδίκησε τον εαυτό της. Στο πρώτο ημίχρονο, κάναμε πολύ καλό ξεκίνημα, αλλά οι Τσέχοι με τρίποντα έμειναν κοντά στο σκορ. Περιορίστηκε ο Σατοράνσκι και η διαφορά έφθασε στους εννιά πόντους για να περιοριστεί στους έξι πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Ελλάδα έριξε ανεξήγητα το ρυθμό στην άμυνά της στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Τσέχοι κυκλοφορούσαν πιο εύκολα την μπάλα και έβρισκαν σκορ την ίδια ώρα που η Εθνική μας είχε κάκιστη επίδοση στην επίθεση. Ετσι, όχι μόνο η διαφορά δεν αυξήθηκε, αλλά οι Τσέχοι πέρασαν και μπροστά στο ημίχρονο με ένα πόντο.

Νωθρό ξεκίνημα για την Εθνική στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, αλλά έμεινε στον αγώνα με δική του θέληση. Πώς η διαφορά έφθασε στο +8 στο τέλος του δεκαλέπτου;

Χάρις στον τρομερό Καλάθη που μαζί με τον Θανάση Αντετοκούνμπο σμπαράλιασαν την τσέχικη άμυνα. Ωστόσο, οι βολές συνέχιζαν να αποτελούν αχίλλειο πτέρνα για την Ελλάδα, την ώρα που οι Τσέχοι είχαν 100% ευστοχία!

Η διαφορά έφθασε στο πολυπόθητο +12, αλλά οι Τσέχοι κατάφεραν να μείνουν ψύχραιμοι. Οι διαιτητές σφύριζαν τις επαφές σε βάρος της Ελλάδας και έστειλαν στον πάγκο τον Γιάννη έξι λεπτά πριν το τέλος με ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στον αιφνιδιασμό κι ενώ η διαφορά ήταν στους 10 πόντους. Πρόκειται για μια κομβική στιγμή στο ματς που άφησε την Ελλάδα χωρίς το μεγαλύτερο αστέρι της στο παρκέ.

Ωστόσο, ένας Καλάθης δεν αρκούσε. Ο Πρίντεζης ήταν εκτός αγώνα, ο Παπανικολάου δεν βοήθησε επιθετικά, ο Σλούκας ήταν σε μέτρια μέρα, όπως και ο Μπουρούσης. Δεν βοήθησαν ούτε ο Λαρεντζάκης ούτε ο Παπαπέτρου. Ετσι, η Ελλάδα θα ήταν αφύσικο να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή.

Με στοχευμένες επιθέσεις, οι Τσέχοι μείωσαν τη διαφορά μέχρι και στους δύο πόντους και δύο λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί.

Συμπερασματικά, οι Ελληνες διεθνείς δεν μπόρεσαν για ακόμη μια φορά να κάνουν πειστική εμφάνιση και να δείξουν ότι είναι το αφεντικό απέναντι σε ένα οργανωμένο σύνολο με λειψό ταλέντο, όπως αυτό των Τσέχων.

Μετά την ήττα από τη Βραζιλία, τη μέτρια εμφάνιση με τη Νέα Ζηλανδία και την καλή, αλλά όχι τέλεια επίδοση κόντρα στους Τσέχους αποχαιρετήσαμε δίκαια το τουρνουά παρά τις μεγάλες βλέψεις που είχαμε για μετάλλιο.

Γ' ΕΠΣΕ: Aποτελέσματα, Βαθμολογίες, επόμενη αγωνιστική

Γ' ΕΠΣΕ: Aποτελέσματα,  Βαθμολογίες, επόμενη αγωνιστική
[20/10/2019 - 14:15]

Η 3η αγωνιστική της Γ' κατηγορίας ΕΠΣΕ με μια ματιά ...περισσότερα

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ-ΓΛΥΦΑΔΑ: Σήμερα στο Στάδιο με ελεύθερη είσοδο και την Χαρά...

[20/10/2019 - 09:42]

Η γυναικεία ομάδα της Χαλκίδας πήρε την Κύπρια Νεοφύτου ...περισσότερα

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΟΥΒΩΝ 3-2: Τον χτύπησε κεραυνός στο 95'

[19/10/2019 - 23:00]

Οι Χαλκιδέοι, οι πρώτοι που έβαλαν γκολ στους "Βόρειους" και τους υποχρέωσαν στην πρώτη τους ήττα σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι ...περισσότερα