ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 0-2 παρ. (0-0) (ΚΥΠΕΛΛΟ): Τον εκτέλεσε ...μετά το 90λεπτο

11 Σεπτεμβρίου 2019, 20:00
Έχασαν πέναλτι, ευκαιρίες και είχαν και δοκάρι οι Χαλκιδέοι.

Με γκολ (πλασέ και τα δύο) των Δημήτρη Μπασούκου και Γιάννη Μώρου στην παράταση (102' και 117') ο Απόλλων Ερέτριας νίκησε 2-0 στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας τον ΑΟΧ και προκρίθηκε στην β' φάση του Κυπέλλου Εύβοιας "Νίκος Δαφνής".

Ο ΑΟΧ ήταν καλύτερος στην κανονική διάρκεια, με περισσότερες χαμένες ευκαιρίες, αλλά και χαμένο πέναλτι στο 30', με "μοιραίο" τον Μάριο Καραχάλιο, που έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Ο ΑΟΧ -με δεδομένα τα τεράστια προβλήματα που αντιμετώπισε όλες τις προηγούμενες μέρες-, σε γενικές γραμμές ...άρεσε αγωνιστικά, ήταν μαχητικός και είχε και δοκάρι με τον Τόλη στην αρχή του ματς, αλλά και μία διπλή ευκαιρία με τον Παλαιολόγο στην τελική ευθεία του 90λεπτου.

Ομως, δεν κατάφερε να σκοράρει και το "πλήρωσε" ...δις.

Η Ερέτρια, παρότι στο 90λεπτο δεν ήταν σε καμιά περίπτωση καλύτερη, στην παράταση φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και ...άρπαξε την πρόκριση.

Αξίζουν, όμως, πολλά μπράβο και στον ΑΟ Χαλκίς, γιατί χωρίς προετοιμασία αγωνιστική τις τελευταίες μέρες και πνευματική γενικότερα, με έμπειρους παίκτες να ανοίγουν την πόρτα της εξόδου, με εσωτερικές αλχημείες στην αρχική σύνθεση, με δύο αλλαγές μόνο στον πάγκο, και με την ψυχολογία στο ναδίρ, κατάφερε όχι μόνο να διεκδικήσει και να αγγίξει την πρόκριση, αλλά και να την ...χάσει, λόγω της αστοχίας του καθαρά στην τελική προσπάθεια.

Μόλις χθες και σήμερα εκδόθηκαν δελτία για να μπορέσει ο ΑΟΧ να κατέβει στο ματς και να μην ...φάει -5 φέτος και -5 του χρόνου.

Έτσι έπαιξαν οι δύο ομάδες

Ο ΑΟΧ είχε τον Αγριόδημο κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Τζάβρα, αριστερά τον Γκούβερο και στόπερ τους Παπαγεωργίου και Καρβελά. Στον άξονα οι Αυλωνίτης και Τόλης, αριστερός χαφ ο Πάλλης, δεξιός χαφ ο Καραχάλιος, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Τρεπεκλής και φορ ο Παλαιολόγος.

Η Ερέτρια είχε τον Σπάχο κάτω από τα γκολπόστ, στόπερ τους Πετράκη και Μπισμπικόπουλο, αριστερά ο Λάμπρου και δεξιά ο Ρούσσος, ο οποίος στο β' ημίχρονο προωθήθηκε για να κουβαλήσει την μπάλα και να πάρει ατομικές ενέργειες. Στα χαφ οι Σεχάι και Αντζέλι, 10αρι ο Μπασούκος, μπροστά ο Μώρος και εξτρέμ ο Σταματάκος δεξιά και ο Τρεγκάι τζούνιορ αριστερά.

Στο 4' σουτ του Τόλη για τον ΑΟΧ βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 10' από σέντρα του Τρεπεκλή έδιωξε με το κεφάλι ο Πετράκης, άλλη μια καλή φάση για τον ΑΟΧ.

Η μοναδική στιγμή που απείλησε η Ερέτρια στο α' ημίχρονο ήταν όταν ο Μώρος πήρε τον εσωτερικό διάδρομο από αριστερά κι έκανε μία σέντρα, αλλά η μπάλα πέρασε με δύναμη παράλληλα με την εστία του Αγριόδημου.

Στο 30' ο Παλαιολόγος που είναι ένας εξαιρετικός φορ, ανατράπηκε από τον Σπάχο στην περιοχή και ο Κασομούλης έδωσε πέναλτι.

Ο Καραχάλιος το εκτέλεσε, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο β' ημίχρονο η Χαλκίδα συνέχισε να είναι καλύτερη. Δημιούργησε καλές φάσεις, στο 47' με τον Καραχάλιο, στο 48' με τον Παλαιολόγο, στο 50' με τον Τόλη και στο 58' με τον Πάλλη.

Στο 60' σε ανατροπή του Μώρου από τον Αγριόδημο, ο Κασομούλης έδωσε αρχικά πέναλτι για την Ερέτρια, αλλά με υπόδειξη του βοηθού Τσιφλάκου (σ.σ. λειτούργησε και σαν ...VAR), καταλογίστηκε εντέλει φάουλ, κι αυτό ήταν το σωστό, αφού η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.

Στο 73' ο Μπασούκος έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για την Ερέτρια (λίγο πιο μετά έγινε απειλητική και με σουτ του Μπισμπικόπουλου) και στο 76' ο Τρεπεκλής για τον ΑΟΧ απείλησε κι αυτός χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 79' ο Παλαιολόγος δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει με το κεφάλι τον αμαρκάριστο Καραχάλιο και στο 86' και στο 87' ο Παλαιολόγος έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να δώσει το προβάδισμα και εν πολλοίς την πρόκριση στον ΑΟΧ (στην πρώτη ευκαιρία ο Σπάχο απέκρουσε σωτήρια και στη δεύτερη η κεφαλιά του φορ του ΑΟΧ ξανά δεν βρήκε στόχο).

Τελικά το 0-0 δεν άλλαξε, και στην παράταση η Ερέτρια -εκμεταλλευόμενη και την κούραση του ΑΟΧ- με τα γκολ των Μπασούκου και Μώρου στο 102' και στο 117', επικράτησε με 2-0.

Τα γκολ

Στο πρώτο γκολ επικράτησε μία σύγχυση στα καρέ του ΑΟΧ και η μπάλα, αφού πήρε μία παράλληλη τροχιά έφτασε ως δια μαγείας στον Μπασούκο. Αυτός ζύγισε το σουτ και δεν συγχώρησε τον ΑΟΧ (φωτό πάνω).

Στο δεύτερο γκολ, ο Μώρος βρέθηκε φάτσα με την αντίπαλη εστία και ήταν πολύ δύσκολο για να αστοχήσει, σφραγίζοντας την πρόκριση του Απόλλωνα (φωτό κάτω).

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Κασομούλης, Κωνστάντιος - Τσιφλάκος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Τζάβρας, Γκούβερος, Παπαγεωργίου, Καρβελάς, Αυλωνίτης, Πάλλης (89' Θανάσι), Καραχάλιος, Παλαιολόγος (107' Μπασινάς), Τόλης, Τρεπεκλής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Θωμάς Τσίγκας): Σπάχο, Πετράκης, Λάμπρου (89' Τσίγκας), Ρούσσος, Μπισμπικόπουλος, Σεχάι (120' Κικίδης), Σταματάκος, Αντζέλι, Μπασούκος, Μώρος (120' Παντελής), Τρεγκάι (56' Μήτρου).

ΠΟΙΝΟΛΟΓΙΟ: Οι πρώτες "καμπάνες" της χρονιάς

ΠΟΙΝΟΛΟΓΙΟ: Οι πρώτες καμπάνες της χρονιάς
[20/09/2019 - 18:30]