ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ 0-1: Πρώτο γκολ, πρώτη νίκη από τον αρχηγό

21 Σεπτεμβρίου 2019, 21:35
Ο Χρήστος Βαρσαμάς σκόρερ του μοναδικού γκολ στο πρώτο ματς της χρονιάς

Ο αρχηγός του ΑΠΚΟ Δροσιάς Χρήστος Βαρσαμάς βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του νέου πρωταθλήματος στην Α' ΕΠΣΕ στο γήπεδο Λαμψάκου και η ομάδα του με το πρώτο γκολ της χρονιάς πέτυχε την πρώτη της νίκη (και του πρωταθλήματος) με 1-0 επί του γηπεδούχου Ελλήσποντου.

Καλό ματς σε ωραία ατμόσφαιρα με τους παίκτες να αγκαλιάζονται στο τέλος και με αρκετό κόσμο να το παρακολουθεί, ήταν ό,τι καλύτερο για πρεμιέρα από δυο ομάδες που έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία.

Ο γηπεδούχος Ελλήσποντος ήταν ελαφρώς καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η άμυνα του ΑΠΚΟ στάθηκε κι αυτή καλά και δεν επέτρεψε να δημιουργηθούν πολλοί κίνδυνοι στην εστία του Οικονομίδη, παρά την κινητικότητα του Νικολάου και την παρουσία ψηλών κορμιών στην επίθεση (βλ. Ντούμας, Κουζούλογλου) της ομάδας της Λαμψάκου.

Δυο φορές, πάντως, ο Ελλήσποντος είχε την ευκαιρία ν' ανοίξει το σκορ. Στο 17' ο Κατσίμπρας βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε καλή θέση, αλλά ο Κνέζεβιτς πρόλαβε κι έδιωξε.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μαρίνος έπιασε με το καλό του πόδι, το αριστερό, ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι του Οικονομίδη.

Ο ΑΠΚΟ στην επόμενη επίθεση είχε ένα καλό σουτ του Ελευθερίου που πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη η ομάδα της Δροσιάς έδειχνε να πατά πιο καλά στο γήπεδο, με τον Ζαχαριά στο κέντρο να κόβει και να μοιράζει, αρκετά δυνατό τον Σουλιωτάκη, και τους Ελευθερίου, Βαρσαμά να γίνονται επικίνδυνοι μπροστά, έχοντας τη συμπαράσταση και του Αργυρού.

Στο 53' ο Βαρσαμάς έπιασε ένα ωραίο τεχνικό πλασέ αλλά ο Βασιλείου είπε "όχι" αποκρούοντας με υπερένταση, αλλά 8 λεπτά αργότερα δεν μπόρεσε να "κερδίσει" ξανά τον αρχηγό του ΑΠΚΟ.

Στο 61', ο Βαρσαμάς από μπαλιά του Ελευθερίου βρέθηκε σε θέση βολής, πλάσαρε ψύχραιμα κι άνοιξε το σκορ (0-1) σημειώνοντας και το πρώτο γκολ του φετινού πρωταθλήματος.

Η Δροσιά συνέχιζε να είναι καλύτερη και στο 68' έχασε ευκαιρία να κάνει δύο τα γκολ της, όταν ο Χάρης Ελευθερίου βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βασιλείου, ο οποίος τον πρόλαβε και αποσόβησε το 0-2.

Ο Ελλήσποντος ...ξύπνησε στο τελευταίο 10λεπτο και προσπάθησε να ισοφαρίσει πιέζοντας τον αντίπαλό της, αλλά ο Οικονομίδης με δυο αποκρούσεις κράτησε το τρίποντο για την ομάδα του.

Στο 86' απέκρουσε σε κεφαλιά του Ντούμα και στη συνέχεια της φάσης σταμάτησε την μπάλα σε σουτ του Κουζούλογλου.

Στο 91' χάλασε πάλι τη χαρά των γηπεδούχων, αποκρούοντας ένα σουτ που εξαπέλυσε από δεξιά ο Παναγιώτης Γεωργίου.

Ο Ελλήσποντος, δεν ευτύχησε να χαρεί στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, φορώντας και την επετειακή του φανέλα για τα 60 χρόνια από την ίδρυσή του, ενώ υπέστη και την πρώτη ήττα στη Λάμψακο από τον ΑΠΚΟ, στη νεότερη ιστορία του πρωταθλήματος Α' ΕΠΣΕ.

Στα τρία προηγούμενα χρόνια που συναντήθηκαν οι δυο ομάδες στο πρωτάθλημα των "μεγάλων", δυο ματς έληξαν ισόπαλα (0-0 το 2015 και 1-1 στην πρ. σεζόν) και το 2016 ο Ελλήσποντος κέρδισε 1-0 με γκολ του Νίκου Κούτρα που ήταν παρών σήμερα στο γήπεδο (στη φωτό πάνω με το τελευταίο απόκτημα του ΑΠΚΟ Νίκο Μαστροκώστα).

Πολύ καλή η διαιτησία των Φώτη, Πριόνα-Χασάνδρα.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Γιαλός, Κοντάκης (73′ Μπούρικας), Γεωργίου, Ντούκα, Χύσκα (81′ Φτούλης), Νικολάου, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου, Ντούμας, Μαρίνος.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Οικονομίδης, Τζαφέρος, Σεϊνταράς, Κνέζεβιτς, Προβής, Ζαχαριάς, Τουλίτσης (77′ Μαστροκώστας), Σουλιωτάκης, Χ. Ελευθερίου, Βαρσαμάς, Αργυρός (85′ ¶λκο).