ΑΡΤΑΚΗ-ΥΠΑΤΟ 1-1: Πρεμιέρα στη Γ' Εθνική με βαθμό στο σακουλάκι

22 Σεπτεμβρίου 2019, 18:35
Ο Βαγγέλης Ντελέκος βρήκε δίχτυα για τους γηπεδούχους.

Στο εντός έδρας ισόπαλο 1-1 έμεινε η Αρτάκη κόντρα στο Ύπατο στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου της Γ' Εθνικής. Η Αρτάκη προηγήθηκε, δέχτηκε την ισοφάριση, στο β' ημίχρονο ήταν καλύτερη, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Η Αρτάκη είχε "τριάδα" στην επίθεση τον Βεζιρτζόγλου στην κορυφή, δεξιά τον Σπανό, ενώ αριστερά, αλλά λίγο προς τα πίσω για να βοηθάει στην επιθετική μετάβαση κινούταν ο Καραντάκης. Κάτω από τα δοκάρια επιλέχθηκε ο νεαρός Ναβροζίδης, δίδυμο στο κέντρο της άμυνας οι Καραμπάς και Μπελίτσος, στα δύο άκρα της άμυνας οι Χατζηστάμου και ο νεαρός Τσίγκας και στη μεσαία γραμμή οι Ντελέκος και Μαυρόπουλος.

Ο τελευταίος στάθηκε άτυχος στο 24' καθώς τραυματίστηκε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Ζαχαρόπουλο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στην Αρτάκη. Μόλις στο 2' ο Καραντάκης εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Κραβαρίτης απέκρουσε.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, η Αρτάκη βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 7', ο Ντελέκος βρήκε ελεύθερο χώρο από αριστερά, προχώρησε, και με σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε μέσα σε αποθέωση το 1-0.

Το ξεκίνημα της Αρτάκης στο ματς ήταν εκρηκτικό, με την ομάδα της Εύβοιας να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της και να τα καταφέρνει. Σιγά-σιγά, όμως, το Ύπατο κατάφερε να ισορροπήσει την εικόνα του αγώνα.

Οι Βοιωτοί με όπλο τους την καλή κυκλοφορία της μπάλας προσπαθούσαν να πλησιάσουν με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ, αλλά η Αρτάκη ήταν αρκετά καλή αμυντικά και δεν άφηνε να δημιουργηθούν κίνδυνοι μπροστά από την εστία του Ναβροζίδη.

Παρόλ' αυτά, στο 42' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση από στημένη μπάλα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι της εστίας του Ναβροζίδη και ο Νικολόπουλος που καιροφυλακτούσε έκανε το 1-1, σε ένα χρονικό σημείο που πάγωσε την Αρτάκη, η οποία ήθελε να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια και για ψυχολογικούς λόγους.

Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου (53'), ο Σαχσανίδης με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή προσπάθησε να παραβιάσει για δεύτερη φορά την ερυθροκίτρινη εστία, αλλά ο Ναβροζίδης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα η Αρτάκη έγινε πιο κινητική, αλλά δεν μπορούσε να πατήσει οργανωμένα στην αντίπαλη περιοχή. Οσες φορές απείλησε, το έκανε με μακρινά σουτ του Ντελέκου και του Βεζιρτζόγλου που δεν βρήκαν στόχο.

Στο 78' ο Κολιόπουλος (μπήκε αλλαγή και ήταν πολύ καλός) προσπάθησε να περάσει μία έξυπνη μπαλιά στο ύψος του πέναλτι στον Λούκα, αλλά γκολκίπερ του Υπατου πρόλαβε τον επιτελικό του ΑΟΝΑ και μάζεψε την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λούκας παραχώρησε τη θέση του στον Χαραλαμπίδη, ο οποίος στο 87' έκανε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε σε πόδι αμυντικού και κατέληξε κόρνερ.

Η Αρτάκη ήταν πιο απειλητική, παίζοντας γρήγορα στην κόντρα επίθεση, ενώ το Ύπατο εκτός από την ευκαιρία στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, δεν φάνηκε επιθετικά.

Παρόλ' αυτά κατάφερε να φύγει από την Εύβοια με το βαθμό της ισοπαλίας. Η Αρτάκη από το σημερινό ματς ενδεχομένως να άξιζε κάτι παραπάνω, αλλά μην ξεχνάμε έχει μπροστά της ένα ολόκληρο πρωτάθλημα...Θα έρθουν και οι νίκες...

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Κώστας Κλάδης): Ναβροζίδης, Καραμπάς, Μπελίτσος, Χατζηστάμου, Τσίγκας, Καραντάκης (65' Κολιόπουλος), Μαυρόπουλος (24' λ.τρ. Ζαχαρόπουλος), Ντελέκος, Σπανός (55' Παπαδάκης), Βεζιρτζόγλου, Λούκας (80' Χαραλαμπίδης).

ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ: Κραβαρίτης, Δέδες, Οικονομόπουλος, Ρούσσης, Παπαχαραλάμπους, Γκούμας, Βιεννάς (71' Γιάννης Θωμάς), Νικολόπουλος (93' Κουτσούμπας), Βομβάνα (79' Σπηλιώτης), Σαχσανίδης (69' Μαλισσόβας), Ποτουρίδης.

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Οι ομάδες της περιόδου 2019-2020 ανά κατηγορία

[02/06/2020 - 09:27]

Δείτε πως διαμορφώνεται ο ποδοσφαιρικός χάρτης μετά την απόφαση του Δ.Σ. της ΕΠΣΕ ...περισσότερα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ: Ο Ελλήσποντος ...κληρώθηκε κυπελλούχος και πάει στο Κύπελλο Ελλάδας

[01/06/2020 - 18:43]

Οι εκπρόσωποι των φιναλίστ (Ελλήσποντος, Ηρακλής Ψαχνών) απουσίασαν από τη διαδικασία ως ένδειξη διαμαρτυρίας. ...περισσότερα