ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΣ-ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ 2-1: Ιστορική νίκη με ...ιπτάμενο Κυριακού

22 Σεπτεμβρίου 2019, 19:44
Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έστησε τοίχος μπροστά από την εστία του.

Ιστορική νίκη με 2-1 επί του ΑΟΧ πήρε η Αιδηψός στην έδρα της στην πρεμιέρα της Α' ΕΠΣΕ. Και μπορεί ο ΑΟΧ ...να έπαψε φόβητρο να θυμίζει, αλλά δεν παύει να είναι ο ΑΟΧ και η επιτυχία της ομάδας της Β. Εύβοιας είναι άκρως σημαντική.

Ηταν η πρώτη φορά που ο ΑΟΧ αγωνίστηκε σε αγώνα πρωταθλήματος στην Αιδηψό και είναι ακόμη ένας λόγος που η νίκη των γηπεδούχων αποκτά μεγαλύτερη αξία.

Ο ΑΟΧ ήταν πιο απειλητικός στο α' ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή του.

Στην έναρξη του β' ημιχρόνου μάλιστα, η Αιδηψός αιφνιδίασε τον ΑΟΧ και προηγήθηκε 1-0 με γκολ του Α. Μπιμπάι.

Ο ΑΟΧ προσπάθησε να συνέλθει και έφτασε στην ισοφάριση (1-1) με τον Τρεπεκλή στο 58'.

Με τη σέντρα, όμως, η Αιδηψός πέτυχε και δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα στο 60' ο Μ. Αναγνώστου, μόλις μπήκε στο ματς ως αλλαγή, έκανε το 2-1.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ΑΟΧ πήρε τα ηνία και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε παρότι έχασε σημαντικές φάσεις με αποκορύφωμα το δοκάρι του Θεόφιλου Μπασινά στο 85'.

Εκ των κορυφαίων της Αιδηψού ήταν ο γκολκίπερ της Κυριακού (φωτό), ο οποίος έκανε σημαντικές αποκρούσεις και συνέβαλε τα μέγιστα στη μεγάλη νίκη της ομάδας του.

Διαιτησία: Πόγκας, Καραβά - Μαρίνος.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΣ (Θανάσης Γουρνάς): Κυριακού, Φώτου (59' Μ. Αναγνώστου), Σαββόπουλος, Γιουκάι, Γλύκος, Αναστασιάδης, Μακρής (Αναγνώστου), Ν. Αναγνώστου, Α. Μπιμπάι (89' Καππές), Ι. Μπιμπάι, Παπατζίκος (85' Καρμάι).

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Τζάβρας, Γκούβερος (84' Καρβελάς), Τόλης (80' Πετρογιάννης), Τσούτης, Ταψής, Πάλλης, Καραχάλιος, Παλαιολόγος, Μπασινάς, Τρεπεκλής.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]