ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ 3-0: Είχε σούπερ Μάριο ...Καραχάλιο

28 Σεπτεμβρίου 2019, 19:43
Ο έμπειρος εξτρέμ πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ και είναι σημείο αναφοράς του φετινού ΑΟΧ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάριο Καραχάλιο που ήταν ...σούπερ, ο ΑΟΧ πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΕ, νικώντας με 3-0 τη Δόξα Προκοπίου.

Ο Καραχάλιος πέτυχε δύο γκολ και ήταν ο κινητήριος μοχλός του ΑΟΧ.

Σε γενικές γραμμές πάντως, ο ΑΟΧ ...άρεσε κι έπαιξε κάθετο και συνδυαστικό ποδόσφαιρο, δείχνοντας το δρόμο για το μέλλον. Να χτίσει δηλαδή έναν νεανικό κορμό που θα αποτελέσει τη βάση του για τα επόμενα χρόνια.

Οσον αφορά τη Δόξα, οι μαυραετοί φοβήθηκαν περισσότερο απ' όσο έπρεπε το ματς στο α' ημίχρονο.

Στο β' ημίχρονο βελτιώθηκαν στη μεσαία γραμμή και πήραν μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφεραν να γευτούν τη χαρά του γκολ.

Οταν ο ΑΟΧ έκανε το 2-0, η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά υπέρ του, ενώ το 3-0 γράφτηκε από την άσπρη βούλα.

Στο 30' ο Καραχάλιος έκανε το 1-0, παίρνοντας το "ριμπάουντ" μετά από απόκρουση του Αλατζά, που ήταν πολύ καλός.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Δόξα πάτησε για πρώτη φορά την αντίπαλη περιοχή μετά από έμμεσο που σφύριξε ο διαιτητής Γκάτσος.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο ΑΟΧ έχασε άλλες 4-5 καλές φάσεις για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, με κύριο εκφραστή των τελικών ενεργειών τον Θεόφιλο Μπασινά, ο οποίος ήταν πολύ κινητικός, όπως και οι Παλαιολόγος, Τρεπεκλής.

Αλλά, σημείο αναφοράς για τον φετινό ΑΟΧ, δεν είναι άλλος από τον Καραχάλιο, ο οποίος στο 75' με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 85' ο Τρεπεκλής με πέναλτι έκανε το τελικό 3-0.

Η Δόξα έχασε μια καλή φάση με τον Αλεξίου στο 77', αλλά ο Αγριόδημος απέκρουσε συρτό σουτ του φορ των φιλοξενούμενων και δεν επέτρεψε στους μαυραετούς να ...επιστρέψουν στο ματς.

Διαιτησία: Γκάτσος, Τσιφλάκος - Παππάς.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Τζάβρας, Καρβελάς (85' Ρογαλίδης), Τόλης, Τσούτης, Ταψής, Πάλλης (76' Θανάση), Καραχάλιος, Παλαιολόγος (46' λ.τρ. Τσίμπος), Μπασινάς (80' Αυλωνίτης), Τρεπεκλής.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ (Γιώργος Κουτσουφλάκης): Αλατζάς, Γ. Μορφούλης (55' Καλάης), Κεχαγιάς, Τζαφεράι, Τσούπρος, Μακρής, Περήφανος, Μάλλιαρης, Ι. Κουτσουφλάκης (89' Παπατσούλης), Αλεξίου, Θαν. Μορφούλης.

*Ο προπονητής Γιώργος Κουτσουφλάκης παρακολούθησε το παιχνίδι εκτός αγωνιστικού χώρου, πίσω από τον πάγκο, καθώς δεν είναι κάτοχος του απαραίτητου διπλώματος.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]