ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ 2-2: Οι γηπεδούχοι ...τόλμησαν και ισοφάρισαν

28 Σεπτεμβρίου 2019, 19:45
Οι φιλοξενούμενοι καλύτεροι στο Α' ημίχρονο, προηγήθηκαν με 2-0

Στο Γυμνό ο ΑΠΚΟ Δροσιάς μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 0-2 επί του Ολύμπου που ...τόλμησε στη συνέχεια και ισοφάρισε σε 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ, για τις δυο ομάδες που είχαν ξεκινήσει με νίκη εκτός έδρας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Στο 12' ο 19χρονος Γιώργος Τουλίτσης με προβολή εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα του Ολύμπου και πέτυχε το παρθενικό του γκολ στη μεγάλη κατηγορία της Εύβοιας, ανοίγοντας το σκορ για τη Δροσιά.

Στο 23' ο Ελευθερίου ανατράπηκε στην περιοχή των γηπεδούχων και ο Χρήστος Βαρσαμάς ευστοχώντας από τα 11 μέτρα έδωσε προβάδισμα δυο γκολ (0-2) στην ομάδα του και ελπίδες για δεύτερο "διπλό" μετά την εκτός έδρας στην πρεμιέρα επί του Ελλήσποντου.

Στις τάξεις του Ολυμπου στην εξέδρα ...άρχιζαν να έρχονται αναμνήσεις από τις τέσσερις προηγούμενες ήττες τους από τον ΑΠΚΟ (0-2 τη σεζόν 2010-11, 0-2 την επόμενη χρονιά, 1-4 το 2013 και 1-4 το 2014).

Οι παίκτες της ομάδας τους, όμως, σχετικά γρήγορα, κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς όταν κέρδισαν πέναλτι με τον ...παλινοστούντα Γιάννη Σταματούκο που επέστρεψε στο Γυμνό την περ. Βδομάδα (από τον ΑΟΧ). Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο τερματοφύλακας Κώστας Μπασινάς (φωτό) και έκανε το 1-2 στο 35'.

Στην επανάληψη ο Παναγιώτης Κοντογιάννης έριξε στη μάχη τον 17άρ Τσούμαρη και το 19χρονο Νίκο Σακκή. Ο Ολυμπος έγινε πιο επιθετικός από τον ΑΠΚΟ που είχε καλύτερη παρουσία στα πρώτα 45 λεπτά και στο 72' η ομάδα του Γυμνού κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Ο αμυντικός Κώστας Τσουμάνης βγήκε στην επίθεση σε ένα φάουλ και εκμεταλλευόμενος ασθενή απόκρουση του Οικονομίδη ισοφάρισε σε 2-2.

Στα τελευταία λεπτά οι δυο τερματοφύλακες δεν άφησαν ν' αλλάξει το σκορ. Στο 90' ο Μπασινάς απέτρεψε το 2-3 σε ωραία εκτέλεση φάουλ του Βαρσαμά και λίγο αργότερα ο Οικονομίδης γλίτωσε την ομάδα του σε ωραίο δυνατό σουτ του Σακκή.

Διαιτησία: Σιαπλαούρας, Αργύρης-Χαρ. Αντωνίου

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Παναγιώτης Κοντογιάννης): Μπασινάς, Κιούσης (46′ Τσούμαρης), Αποστόλου, Δαμπάνης, Τσουμάνης, Ηλ. Αργύρης, Μπαρώτας (46′ Σακκής), Ζουρμπουλής (64′ Κουτσαυλής), Σταματούκος, Κηρύκος, Σπ. Αργύρης (89′ Γ. Ρουμπής).

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Οικονομίδης, Τζαφέρος, Σεϊνταράς, Τζ. Κνέζεβιτς, Προβής, Ζαχαριάς, Τουλίτσης (80′ ¶λκο), Σουλιωτάκης (78′ Θεοδ. Δεληγιάννης), Χ. Ελευθερίου, Βαρσαμάς, Αργυρός (82′ Τζέμος).