ΛΗΛΑΣ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 1-3: Του ταιριάζει γάντι το Βασιλικό

28 Σεπτεμβρίου 2019, 21:00
Αλωσε την έδρα του γείτονα για τρίτη φορά.

Οπως και την περ. σεζόν, αλλά και την περίοδο 2016-17, έτσι και σήμερα ο Ελλήσποντος έδειξε ότι του ταιριάζει γάντι το γήπεδο του Βασιλικού, νικώντας και πάλι τον Λήλα, αυτή τη φορά με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή. Την περ. σεζόν στην πρεμιέρα οι Λαμψακιώτες είχαν επικρατήσει σε ...δύο δόσεις με 2-1 με δυο γκολ του Λάζρι, καθώς το παιχνίδι είχε διακοπεί λόγω κακοκαιρίας και συνεχίστηκε μερικές μέρες αργότερα από εκεί που σταμάτησε.

Ο Ελλήσποντος είχε νικήσει με 3-0 και το 2017 (28η αγωνιστική), ενώ είναι αξιοσημείωτο ότι δεν έχει νικήσει ποτέ τον Λήλα στο γήπεδο της Λαμψάκου.

Ο Λήλας ήταν καλύτερος στο α' ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο 17' με τον Πέτρο Στρατή, ο οποίος δεν είχε αγωνιστεί στην πρεμιέρα λόγω τιμωρίας.

Ομως, ο Λήλας δεν κατάφερε να διατηρήσει ή και να διευρύνει το προβάδισμά του στο διάστημα που είχε τη υπεροχή και το ...πλήρωσε.

Ο Κουζούλογλου μπήκε στο ματς στο 42' και δύο λεπτά αργότερα (44'), στην πρώτη του επαφή με την μπάλα δημιούργησε το γκολ της ισοφάρισης.

Μετά από σουτ που έκανε, η μπάλα αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή και στην ...επιστροφή της, στην καρδιά της άμυνας του Λήλα, ο Παναγιώτης Γεωργίου με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Ο Ελλήσποντος μπήκε, χωρίς τον αρχηγό του Αντώνη Νικολάου που τραυματίστηκε, αλλά  με καλύτερη ψυχολογία στο β' ημίχρονο και κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα του, ανεβάζοντας τις γραμμές του, αλλά και την απόδοσή του, η οποία απέφερε καρπούς για δεύτερη φορά στο 72', με τον Κώστα Ντούμα, μετά από ωραία ενέργεια να κάνει το 1-2.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ελλήσποντος έδωσε στον Λήλα την χαριστική βολή. Συγκεκριμένα στο 81' ο Κουζούλογλου που μυρίζεται τα γκολ, βρήκε δίχτυα και έκανε το 1-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Ελλήσποντος ρέφαρε την εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα από τη Δροσιά, ενώ ο Λήλας υπέστη τη δεύτερη ήττα του μετά από αυτή στο Προκόπι.

Διαιτησία: Κασομούλης, Δάλλας-Ρουμπής.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Αναστασίου, Κικίδης, Βάθης, Βαγγέλη, Τσούρα (75′ κ. Καρβελάς), Τζαφέρος (65′ Ευαγγελινός), Παπίλας, Λάμτσε, Στρατής, Κανάνι, Αναγνώστου.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Γιαλός, Μπούρικας, Γεωργίου, Ντούκα, Φτούλης (62′ Χύσκα), Νικολάου (46′ Αλ. Κουτσαυλής, 77′ Ανασ. Καρκαλής), Κατσίμπρας, Νάνος (42′ Κουζούλογλου), Ντούμας, Μαρίνος.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]