ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΑΙΔΗΨΟΣ 3-0: Ο Σίδερης ...εδραίωσε την πρώτη νίκη

29 Σεπτεμβρίου 2019, 22:00
Ο φορ των Λύκων έχασε και πέναλτι.

Με το σκορ που έχασε στην πρεμιέρα από τον Ηρακλή στα Ψαχνά (3-0) νίκησε σήμερα η Μακρυκάπα εντός έδρας την Αιδηψό.

Η καλή μέρα για τη Μακρυκάπα φάνηκε από το ...πρωί, καθώς οι Λύκοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και επέβαλλαν τον ρυθμό τους.

Και χρειάστηκαν 23 λεπτά για να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Κουτσαυλής εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Μπασινάς με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα (26') ο Σίδερης (φωτό) από δημιουργός έγινε εκτελεστής και μετά από ωραία ατομική ενέργεια και μπάσιμο στην αντίπαλη περιοχή με πλασέ έκανε το 2-0.

Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με την Μακρυκάπα να ελέγχει το ρυθμό και να μην απειλείται ουσιαστικά από την Αιδηψό.

Στο β' ημίχρονο η Μακρυκάπα συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και στο 55' κέρδισε πέναλτι. Ο Σίδερης το εκτέλεσε, αλλά έγινε ...Μπίσεσβαρ (στο ματς ΑΕΚ-ΠΑΟΚ πριν λίγο) και το ...έχασε. Ο Μπίσεσβαρ σημάδεψε το δοκάρι του Μπάρκα, ενώ ο Σίδερης "νικήθηκε" από τον Κυριακού που απέκρουσε.

Ο Κυριακού έκανε άλλη μία σπουδαία απόκρουση στο 67' σε σουτ του Δ. Χασάνδρα.

Στο 70' ο Τσούτσης της Μακρυκάπας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Παρόλ' αυτά η Αιδηψός δεν άλλαξε τις αγωνιστικές ισορροπίες και μάλιστα, δέχτηκε και τρίτο γκολ στο 74' από τον Σίδερη, ο οποίος βρέθηκε φάτσα με τον Κυριακού και με έξοχη λόμπα πέρασε την μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων για το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Μακρυκάπα λοιπόν, κέρδισε και σήμερα όπως και τις δύο προηγούμενες σεζόν, με 1-0 πέρυσι και με 2-0 πρόπερσι. Η Αιδηψός είχε νικήσει με 2-1 το 2015.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κηρύκος, Τσιφλάκος-Ρουμελιώτης.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Νίκος Κιαπέκος): Δρενάφτσης, Βουρδάνος (87′ Λέκκας), Χ. Χασάνδρας, Κούκουρας (57′ Δ. Χασάνδρας), Πουρνής, Μπασινάς, Γκίκας, Σηφάκης (80′ Ιω. Καρκαλής), Κουτσαυλής (85′ Σμπρίνης), Σίδερης, Τσούτσης.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Θανάσης Γουρνάς): Κυριακού, Χ. Φώτου, Σαββόπουλος, Γιουκάι, Γλύκος, Ν. Αναγνώστου, Μακρής, Μάρκου (85′ Καρμάι), Α. Μπιμπάι, Ι. Μπιμπάι, Καραγκούνης (60′ Καπλανάι).

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]