ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 2-3: Ανοιξε παρτίδες με τις νίκες με σπουδαίο διπλό

5 Οκτωβρίου 2019, 19:54
Και τα 5 γκολ μπήκαν στο β' ημίχρονο.

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο Γυμνού, με τον Λήλα να παίρνει σπουδαίο διπλό και να ανοίγει παρτίδες με τις νίκες, καθώς ήταν η πρώτη του επιτυχία στο πρωτάθλημα μετά από ισάριθμες ήττες τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Είναι χαρακτηριστικό ότι και τα 5 γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο β' ημίχρονο, μετά το στείρο 0-0 του α' ημιχρόνου.

Ο Λήλας αιφνιδίασε τον Ολυμπο και πήρε για τα καλά κεφάλι στο σκορ, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γυρίσουν στο ματς, το κατάφεραν εν μέρει, αλλά δεν πρόλαβαν να φτάσουν στην ισοφάριση, ώστε να κυνηγήσουν την απόλυτη ανατροπή.

Η προϊστορία

Σε ότι έχει να κάνει με την προϊστορία, τις τρεις τελευταίες χρονιές που οι δυο ομάδες ξανασυναντήθηκαν στην Α' ΕΠΣΕ, ο Λήλας δεν είχε νικήσει στο Γυμνό. Ο Ολυμπος επικράτησε δυο φορές (2-0 πέρυσι και 2-1 το 2017), ενώ την περίοδο 2017-18 που η ομάδα του Βασιλικού διεκδίκησε την πρωτιά και τον τίτλο, έχοντας μια πολύ δυνατή ομάδα, δεν μπόρεσε να περάσει νικηφόρα από το ίδιο γήπεδο (1-1).

Σημειώστε ότι για δυο συνεχόμενες χρονιές (2012-13 και 2013-14) ο Λήλας είχε νικήσει ισάριθμες φορές με το ίδιο σκορ (0-1) και με τον ίδιο σκόρερ (Κώστας Αγραφιώτης).

Το παιχνίδι

Σήμερα στο α' ημίχρονο η λευκή ισοπαλία σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ομως, τα δίχτυα ...κουνήθηκαν με την έναρξη του β' ημιχρόνου, όταν ο Τσουμάνης έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και με αυτό το ...αυτογκόλ ο Λήλας έγραψε το 0-1.

Πριν προλάβει ο Ολυμπος να συνέλθει από την ψυχρολουσία, τέσσερα λεπτά αργότερα, δέχτηκε και δεύτερο χτύπημα από τον Λήλα, με τον Κανάνι (φωτό) να χρίζεται σκόρερ και να κάνει το 0-2.

Ο Κανάνι έμελλε να γίνει το πρόσωπο του αγώνα, καθώς ο ίδιος παίκτης πολύ γρήγορα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έκανε το 0-3.

Ο Λήλας είχε πλέον αγκαλιάσει τη νίκη και ο Ολυμπος κυνήγησε ένα μίνι θαύμα για να μπορέσει να διεκδικήσει ...κάτι από το ματς.

Η αλήθεια είναι ότι έκανε φιλότιμη προσπάθεια και με σκόρερ τον αρχηγό του Δημήτρη Ντούρμα μπόρεσε να μειώσει σε 1-3. Στη συνέχεια ο Ηλίας Αργύρης σημάδεψε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας, ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου ο Σπύρος Αργύρης έκανε το 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτησία: Γκάτσος, Δελχάς - Χασάνδρας.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Παναγιώτης Κοντογιάννης): Μωραΐτης, Τσούμαρης, Σακκής (46' Κοτρογιάννης), Δαμπάνης, Τσουμάνης (48' Κουτσαυλής), Ηλ. Αργύρης, Ντούρμας, Ζουρμπουλής (68' Ρουμπής), Σταματούκος, Κηρύκος (46' Σπ. Αργύρης), Αποστόλου.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Αναστασίου, Ευαγγελινός (65' Καρβελάς), Καραλής, Χαζαρίδης (94' Λάμτσε), Κικίδης, Τζαφέρος, Παπίλας, Κούκα (87' Βάθης), Στρατής, Κανάνι, Αναγνώστου.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]