ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 4-1: Σε 21 λεπτά τον σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους

5 Οκτωβρίου 2019, 20:15
Αποβλήθηκε στο 70' ο Σμπιλήρης των φιλοξενούμενων.

Εκκωφαντική νίκη με 4-1 επί του Απόλλωνα Ερέτριας πέτυχε το Αυλωνάρι μέσα στο σπίτι του και θα περάσει μια όμορφη Κυριακή, παρότι βέβαια, αγχώθηκε στο ματς ...περισσότερο απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Η προϊστορία

Τρόμος έχει γίνει η έδρα του Αυλωναρίου για τον Απόλλωνα τα τελευταία χρόνια. Πριν από το σημερινό 4-1, στους πέντε προηγούμενους αγώνες που έδωσε εκεί η ομάδα της Ερέτριας, μία φορά πήρε βαθμό (1-1) όταν κατέκτησε το πρωτάθλημα πριν δυο χρόνια. Τις άλλες τέσσερις φορές έχασε, και μάλιστα, χωρίς να πετύχει γκολ. (2-0 τις περιόδους 2013-14, 2014-15), με το σαρωτικό 4-0 το 2016 και με 3-0 την επόμενη χρονιά.

Το σημερινό ματς

Η Ερέτρια ...τόλμησε να προηγηθεί στο 36' όταν ο αφύλακτος στην άμυνα των γηπεδούχων Πετράκης με σουτ, μετά από κόρνερ, έκανε το 0-1. Στο προηγούμενο λεπτό ο Μπασούκος είχε την ευκαιρία να σκοράρει, αλλά απέκρουσε ο Κότσαρης, η μπάλα στη συνέχεια χτύπησε στον Καρατζά και κατέληξε κόρνερ, από το οποίο προήρθε και το γκολ.

Με το 0-1 υπέρ της Ερέτριας πήγαν οι δύο ομάδες στ' αποδυτήρια, αλλά η εξέλιξη του β' ημιχρόνου έφερε χαμόγελα στους γηπεδούχους.

Θυμίζουμε ότι η Ερέτρια είχε κάνει πολύ καλό α' ημίχρονο και στο προηγούμενο ματς κόντρα στον Ταμυναϊκό, αλλά στο β' ημίχρονο, παρότι έπαιζε για αρκετή ώρα με αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό.

Κάτι ανάλογο συνέβη και σήμερα, αν και η Ερέτρια στο 48', παραλίγο να κάνει το 0-2 με χαμένη ευκαιρία στον Μώρο. Το υπόλοιπο 35λεπτο του ματς αποτέλεσε έναν μονόλογο του Αυλωναρίου που ανέβασε στροφές και στο 55' ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά του Καρατζά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του νεοποκτηθέντα Γιώργου Μαστροκώστα (έμεινε ελεύθερος από την Αρτάκη πριν λίγες μέρες).

Το 2-1 έκανε στο 62' ο Μπράχα όταν βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Τόρα και πλάσαρε υποδειγματικά.

Δυο λεπτά αργότερα, καλό σουτ του Γιάννη Σταματάκου εξουδετέρωσε ο Κότσαρης και αποσόβησε την ισοφάριση.

Στο 70' αποβλήθηκε ο Σμπιλήρης του Απόλλωνα Ερέτριας. Αλλο ένα ματς στο οποίο η Ερέτρια είδε παίκτη της να παίρνει πρόωρα την άγουσα για τα αποδυτήρια (σ.σ. με τον Ταμυναϊκό αποβλήθηκαν οι Σεχάι και Ρούσσος).

Στο 72' σε μια ...κατεβασιά του Αυλωναρίου, ο στόπερ Μπισμπικόπουλος με τον γκολκίπερ Τόρα δεν συνεννοήθηκαν σωστά στην περιοχή της Ερέτριας, μπήκε σφήνα στη φάση ο Πέππας (φωτό) και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει 3-1 .

Ο ίδιος, με ένα εκπληκτικό σουτ στο 76' έκανε το 4-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτησία: Καλαμάτας, Δάλλας - Γάτος.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Βαγγέλης Ντόβολης): Κότσαρης, Κόκκος, Παππάς, Καρατζάς, Βαγγ. Κοκκάλας, Γιώ. Κοκκάλας (56′ Καράπας), Μπράχα, Πέππας, Τσαλιαγκός (73′ Θαν. Μακρής), Γιωρ. Μαστροκώστας (80′ Γ. Κούκης), Μανδράκας (80′ Φωτιάς).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Θωμάς Τσίγκας): Τόρα, Μετσανάι, Λάμπρου (70′ Κρ. Τρεγκάι), Σμπιλήρης, Μπισμπικόπουλος, Πετράκης (84′ Μήτρου), Σταματάκος, Αντζέλι, Μπασούκος (80′ Παντελής), Μώρος, Κικίδης (80′ Φ. Τρεγκάι).

ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ-ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ 1-2: Μετά το νονό χάρηκε και η βαφτισιμιά

[16/12/2019 - 00:56]

Δάρλα και Λόγου τα γκολ για το πρώτο σημαντικό διπλό στην Α' Εθνική. ...περισσότερα

ΝΕΑ ΣΤΥΡΑ-ΑΥΛΙΔΑ 5-0: Εβγαζε πάλι φωτιές στην επίθεση

[15/12/2019 - 21:20]