ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 2-0: Ο Λάζρι έδειξε ...το τρίποντο κι ο Τρεπεκλής το καθάρισε

12 Οκτωβρίου 2019, 20:00
Καλή εμφάνιση από τους νικητές που είχαν κορυφαίο τον Νίκο Τόλη

Με καλή εμφάνιση και νίκη (2-0) επί του Ολύμπου ο ΑΟ Χαλκίς έσβησε τις κακές εντυπώσεις από την ήττα της πρ. αγωνιστικής στη Λάμψακο με τον Λάζρι στην πρώτη του εμφάνιση με τα κυανόμαυρα να σκοράρει και να δείχνει το δρόμο για το τρίποντο, τον Τρεπεκλή να καθαρίζει σημειώνοντας το δεύτερο γκολ, ενώ κορυφαίος ήταν ο Νίκος Τόλης.

Αρκετά επιθετική ήταν η ομάδα της Χαλκίδας στο πρώτο μέρος. Πάτησε πολλές φορές την αντίπαλη περιοχή, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις στην άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά γκολ δεν χάρηκε.

Οι δυο καλύτερες στιγμές στα πρώτα 45 λεπτά είχαν πρωταγωνιστή τον Θεόφιλο Μπασινά. Με ωραίους ελιγμούς και στις δυο φάσεις απέφυγε τους αντιπάλους του και σούταρε, αλλά στην πρώτη (26') το δοκάρι απέκρουσε για λογαριασμό του συνέπιθετου τερματοφύλακα Κώστα Μπασινά και τη δεύτερη (44') η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Με την έναρξη του β' 45λεπτου, ο ΑΟΧ βρήκε δίχτυα με έναν παίκτη που έπαιξε για πρώτη φορά με τη φανέλα του, τον Λάζρι. Ο Τόλης, που έκανε σπουδαία δουλειά στο χώρο του κέντρου σ' όλο το ματς, του έδωσε την μπάλα και ο νεαρός επιθετικός, αφού απέφυγε δυο παίκτες με ωραία προσπάθεια, σούταρε κι έστειλε την μπάλα στη άλλη πλευρά του τέρματος ανοίγοντας   το σκορ στο 47'.

Οκτώ λεπτά μετά, πάλι ο Λάζρι, πάλι, σούταρε η μπάλα αποκρούστηκε από τον Μπασινά και ο Τρεπεκλής με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα της ομάδας του.

Ο Ολυμπος προσπάθησε στα τελευταία 15 λεπτά ν' αλλάξει την κατάσταση χωρίς επιτυχία. Στο 79' έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να μειώσει όταν από πλάγια ο Κοτρογιάννης,  που ανέβασε επιθετικά τον Ολυμπο με την είσοδό του, απέφυγε τον Αγριόδημο και πλάσαρε στην κενή εστία, αλλά ο Γκούβερος πρόλαβε κι απέκρουσε πάνω στη γραμμή, μη επιτρέποντας να γίνει το ματς ...θρίλερ.

Πολύ καλή η διαιτησία (Πόγκας, Κωνστάντιος-Κοντογιαννίδης).

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Τζάβρας, Γκούβερος, Ταψής, Τσούτης (46′ λ.τ. Τσίμπος), Τόλης, Λάζρι (59′ Πετρογιάννης), Καραχάλιος, Πάλλης (71′ Λιάσκος), Μπασινάς (90′ Καλογέρης), Τρεπεκλής.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Παναγιώτης Κοντογιάννης): Μπασινάς, Κιούσης, Αποστόλου (67′ Σακκής), Κουτσαυλής, Τσουμάνης, Ηλ. Αργύρης, Δαμπάνης (46′ Κηρύκος), Ζουρμπουλής, Τσούμαρης (54′ Κοτρογιάννης), Σπ. Αργύρης (67′ λ.τ. Ρούμπης), Σταματούκος.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]