ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ 0-0: Παραμένουν χωρίς νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές

12 Οκτωβρίου 2019, 22:30
Συναντήθηκαν σε αγώνα πρωταθλήματος μετά από 9 χρόνια.

Από το 2010 είχαν να βρεθούν αντίπαλοι σε αγώνα πρωταθλήματος ο Απόλλων Ερέτριας και ο Αμαρυνθιακός. Τότε, ο Απόλλων είχε νικήσει με 3-1, ενώ σήμερα οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

Μετά τη σημερινή λευκή ισοπαλία στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣΕ οι δύο γειτονικές ομάδες παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα των "μεγάλων".

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο, με την Ερέτρια, όμως, να έχει δοκάρι (με τον Αντζελί). Κατά τα άλλα οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο Ερέτριας δεν έχουν να θυμούνται και πολλά πράγματα.

Το β' ημίχρονο ήταν καλύτερο ποιοτικά, με πιο γρήγορο ρυθμό και επικίνδυνες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες.

Ο Απόλλων είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 55', όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μώρος που το εκτέλεσε αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 65' με τον Σταματάκο, αλλά ο γκολκίπερ Σακκής έσωσε την εστία του. Φύλακας άγγελος για τη δική του εστία έγινε και ο Τόρα πέντε λεπτά αργότερα (70') σε μία φάση που ο Αμαρυνθιακός έφτασε κοντά στο γκολ σε σουτ του Ρουμπή.

Τελικά, το πολυπόθητο γκολ δεν σημειώθηκε για καμία από τις δύο ομάδες και το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Γκάτσου.

Ντεμπούτο στον πάγκο του Απόλλωνα Ερέτριας έκανε ο Αντώνης Τσαραντάνης, καθώς ο προκάτοχός του, Θωμάς Τσίγκας παραιτήθηκε μετά την εκτός έδρας ήττα με 4-1 από το Αυλωνάρι την περασμένη αγωνιστική.

Διαιτησία: Γκάτσος, Τσιφλάκος-Ρουμπής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Αντώνης Τσαραντάνης): Τόρα, Πετράκης (73′ Τρεγκάι), Λάμπρου, Αντζέλι, Μπισμπικόπουλος, Σεχάι, Κικίδης (68′ Μήτρου), Μετσανάι (85′ Ευγενίου), Σταματάκος, Μώρος (77′ Παντελής), Μπασούκος.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΟΣ (Μπάμπης Γεωργίου): Σακκής, Σελ. Μυρτέζα, Σεφερλής (81' Αντωνίου), Λ. Καρλατήρας, Κοντός, Λυμπέρης (86' Μάλλιος), Ρουμπής, Παριανός, Αλεξίου, Αντ. Μυρτέζα, Κιμουλιάτης (93' Ξουρής).

Μετά την αποχή επέστρεψε στις προπονήσεις του ΑΟΧ ο Γιάννης Θωμάς

[06/12/2019 - 19:35]

Θα βρίσκεται στην αποστολή του κυριακάτικου ματς με τον Ταμυναϊκό. ...περισσότερα

ΠΟΙΝΟΛΟΓΙΟ: Βαριά καμπάνα στον Βαταμίδη του Μιαούλη

[06/12/2019 - 17:45]