ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 1-1: Της έσπασε τη νικηφόρα παράδοση

13 Οκτωβρίου 2019, 20:55
Στο β' ημίχρονο μπορούσε να κάνει μεγαλύτερη ζημιά - Ντεμπούτο του Ανέστη.

Το ισόπαλο 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες της Μακρυκάπας και του Ελλήσποντου στο γήπεδο της πρώτης.

Ο Ελλήσποντος μπορεί να μην νίκησε, αλλά χάλασε ένα νικηφόρο σερί της Μακρυκάπας με τέσσερις άσσους τα τέσσερα τελευταία χρόνια (2018-19: 2-1, 2017-18: 1-0, 2016-17: 1-0, 2015-16: 3-0).

Στο α' ημίχρονο η Μακρυκάπα ήταν λίγο καλύτερη και με κινητήριους μοχλούς τους Σίδερη και Κουτσαυλή έδειχνε να έχει φέρει το ματς στα μέτρα της.

Ο συνήθης ύποπτος Σίδερης στο 13' εκμεταλλεύτηκε το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων και άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0.

Η Μακρυκάπα, όμως, στο καλό της διάστημα δεν κατάφερε να πληγώσει για 2η φορά τους Λαμψακιώτες που έμειναν όρθιοι, αλλά και ...στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος.

Στο β' ημίχρονο ο Ελλήσποντος ήταν πιο τολμηρός, ανέβασε την απόδοσή του και υποχρέωσε την Μακρυκάπα σε παθητικό ρόλο στο ματς.

Η ισοφάριση ήρθε κάπως αργά, στο 85', αλλά κατά κάποιο τρόπο αποδόθηκε δικαιοσύνη.

Ο Κουζούλογλου (δεξιά στη φωτό) ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-1.

Ο Ελλήσποντος είχε κι άλλες φάσεις για γκολ με τον σκόρερ, αλλά και τον Ντούμα. Πολύ καλός σε ακόμη ένα ματς ήταν ο Νικολάου που έχει την αύρα του πρωταθλητή από την περσινή παρουσία του στην Αρτάκη, ενώ και η πρώτη παρουσία του Βαγγέλη Ανέστη άλλαξε προς το καλύτερο το πρόσωπο της ομάδας (μπήκε στο 65' και ήταν και η μοναδική αλλαγή της ομάδας του).

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Μητρολιός-Νικολάου.

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (Κιαπέκος-Θαλάσσης): Δρενάφτσης, Βουρδάνος, Χ, Χασάνδρας, Κουτσαυλής, Πουρνής, Μπασινάς, Γκίκας, Σηφάκης, Τσούτσης (71' Λέκκας), Σίδερης, Δημ. Χασάνδρας (68' Κούκουρας).

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Καλλιμάνης): Βασιλείου, Γιαλός, Μπούρικας, Γεωργίου, Ντούκα, Χύσκα, Νικολάου, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου, Ντούμας, Μαρίνος (65' Ανέστης).

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]